SND zrušilo predstavenia

SND informuje, že je pre návštevníkov zatvorené, ale aj počas lockdownu naďalej funguje.

Slovenské národné divadlo je v čase lockdownu, ktorý pre zlú pandemickú situáciu vyhlásila vláda SR, pre návštevníkov zatvorené. Od štvrtka 25. novembra 2021 preto zrušilo všetky plánované predstavenia Činohry, Opery aj Baletu SND na nasledujúce dva týždne. Pokladnica SND bude fungovať len ako výdajné miesto.

Vrátenie vstupného

Zrušené predstavenia SND nahrádzať nebude. Diváci, ktorí mali zakúpené vstupenky v dotknutých termínoch, budú mať po znovuotvorení divadiel možnosť zameniť ich v pokladnici SND na iné predstavenie sezóny 2021/2022, alebo im SND vráti peniaze za vstupné.

V pokladnici SND si počas lockdownu bude možné zakúpiť len darčekové poukážky.

O vrátenie vstupného môžu diváci požiadať elektronicky na adrese rezervacie@snd.sk s uvedením čísla účtu a kódu banky (IBAN, SWIFT/BIC), pričom treba k žiadosti priložiť naskenované vstupenky na refundáciu.

„Je nám veľmi ľúto, že nemôžeme hrať pre návštevníkov, pretože to je základom našej práce. V SND si však uvedomujeme závažnosť pandemickej situácie a sme pripravení dodržiavať všetky opatrenia, aby sme čo najviac zamedzili šíreniu vírusu a zhoršeniu už teraz kritickej situácie,“ hovorí generálny riaditeľ SND Matej Drlička.

„Zároveň by sme chceli ľudí vyzvať k zodpovednosti. Prosím, počúvajme autority a dôverujme vedcom, ktorí tvrdia, že najrýchlejšia cesta von z pandémie je očkovanie. Veľmi citlivo vnímame, že súčasný kritický stav pandémie na Slovensku je dôsledkom nízkej zaočkovanosti, ktorá je výsledkom manipulácie s informáciami,“ dodáva Drlička.

Novinky sa pripravujú

SND v snahe predísť šíreniu koronavírusu medzi pracovníkmi testovalo svojich zamestnancov pravidelne niekoľkokrát do týždňa PCR testami aj antigénovými testami a to ešte predtým, ako túto povinnosť stanovili protipandemické opatrenia.

V testovaní bude aj naďalej pokračovať. V SND sa môžu preventívne otestovať všetci zamestnanci, vrátane zaočkovaných a aj tých, ktorí ochorenie Covid-19 prekonali.

Slovenské národné divadlo síce nebude uvádzať predstavenia, jeho chod sa však vnútri divadla nezastaví.

V priebehu nasledujúcich dvoch týždňov plánuje SND pokračovať v skúšobných procesoch aj baletných tréningoch. Činohra SND bude pripravovať novinku Kým prídu Stouni…, ktorá má plánovanú premiéru v januári. Pre divákov chystá aj livestreamy predstavení, napríklad inscenácie Ruské denníky.

O konkrétnych tituloch a termínoch livestreamov bude SND informovať na svojom webe aj sociálnych sieťach.

Baletný súbor bude intenzívne „oprašovať“ Luskáčika, aby mohli diváci obľúbenú inscenáciu navštíviť ihneď po znovuotvorení divadiel. Opera bude naďalej skúšať Bohému, ktorá sa má v decembri vrátiť do repertoáru. Ráta sa aj so zaznamenaním niektorých nových titulov – baletu Popoluška a opery La traviata.

V SND sa chod divadla nezastaví  

„Napriek tomu, že sme museli zrušiť všetky podujatia Opery, Baletu a Činohry SND, skúšky, tréningy a ďalšia práca v divadle budú pokračovať. Najmä pre našich baletných umelcov je nesmierne dôležité, aby zostali vo forme a neprestali na sebe pracovať tak, ako boli nútení počas druhej vlny. Je to pre nich priam nevyhnutné a my sme rozhodnutí im v súlade s prísnymi hygienickými opatreniami túto prácu umožniť,“ vraví generálny riaditeľ SND Matej Drlička.

SND môžete vidieť online

Počas trvajúceho lockdownu si priaznivci divadelného umenia môžu predstavenia SND pozrieť online. Niekoľko titulov Činohry SND, ako aj iných slovenských a českých divadiel, ponúka online divadelná platforma dramox.sk.

Na Dramoxe už teraz môžu diváci vidieť zo SND inscenáciu Spievajúci dom, Elity a Strach.

Ďalšie inscenácie SND sa budú dať vidieť online aj na platforme navstevnik.online.sk, napríklad už 26. novembra tu online uvedieme záznam inscenácie podľa románu F. M. Dostojevského Bratia Karamazovovci.

SND bude online ponuku postupne rozširovať a včas vás o všetkých aktuálnych novinkách a ďalšom vývoji informovať.

Ďakujeme, že dodržiavate všetky platné opatrenia, že chránite seba i ostatných. Veríme,
že po zlepšení situácie sa čím skôr opäť uvidíme u nás v SND.