Tekvicové hody – recepty

Tekvica je mimoriadne variabilná zelenina, z ktorej sa dá zužitkovať prakticky všetko. Každá sa však hodí niečo iné a zďaleka to nemusí byť len prívarok či polievka. Pripravte si originálne menu, veď práve teraz je sezóna tekvíc.

Vedeli ste že …
V súčasnosti je známych takmer 30 druhov a viac ako 800 kultivarov tekvíc. U nás sa pestujú štyri druhy tekvice – obyčajná, veľkoplodá, muškátová a figolistá.

Obyčajná tekvica je klasika so zelenou alebo béžovou šupkou a svetlou dužinou.

Veľkoplodá tekvica môže vážiť aj 50 kíl. Patrí sem napríklad Hokkaido alebo odroda Goliáš.

Zástupcovia muškátových tekvíc, medzi ktoré patria aj maslové tekvice, majú množstvo originálnych tvarov a hýria farbami.

Figolistá tekvica je skôr úžitková, využíva sa najmä ako podpník na pestovanie uhoriek v skleníku.

Každý druh je iný
Iný druh iná chuť

Tekvica obyčajná
Zástupcov má v radoch patizónov a cukiet. Patria sem aj kabačky, ktoré poznáme napríklad z klasických smotanových prívarkov a tiež svetložltá oválna tekvica tzv. špagetová. Názov dostala podľa dužiny, ktorá sa po upečení rozpadne na vlákna podobné špagetám. Vďaka krehkej dužine neutrálnej chuti sa tekvica obyčajná dá pripraviť na viacero spôsobov. Najlepšie však chutí vyprážaná v klasickom trojobale alebo cestíčku. Výborné sú aj placky alebo pečená s pikantnou mäsovou plnkou.

Tekvica muškátová
Ak sa rozhodnete tekvicu piecť, zvoľte tento druh. Šťavnatá žiarivo oranžová dužina s jemnou maslovo-orieškovou chuťou je ideálna aj do polievok, šalátov, na ragú alebo ako príloha k bielemu aj tmavému mäsu a rybám. Nahraďte zemiaky tekvicou pečenou na bielom víne alebo tekvicovým pyré s maslom a parmezánom, klasické jedlo tak získa nový rozmer. Odroda Sweet Berry má hnedastú šupku a sýto oranžovú dužinu chuťou pripomínajúcu mrkvu a je výborná napríklad na nátierky.

Maslová tekvica 
Známa je najmä odroda Butternut so žiarivo oranžovou dužinu a jemnou maslovou chuťou. Jej benefitom je aj to, že obsahuje málo semienok. Béžové plody tvarom pripomínajúce hrušky sa dajú piecť, dusiť aj plniť. Dužinu môžete nastrúhať do rizota, nakrájať do zeleninových polievok či mäsových gulášov. Pyré z pečenej maslovej tekvice sa používa do koláčov, cestovín a robia sa z neho nátierky.

Tekvica hokkaido 
Guľata tekvička sýto oranžovej farby, za ktorú vďačí bohatému obsahu karoténu, je najznámejším a aj najobľúbenejším zástupcov druhu tekvíc veľkoplodých. Vyšľachtili ju na rovnomennom japonskom ostrove. Okrem lahodnej orieškovej chuti je jej prednosťou aj to, že sa nemusí šúpať. Šupka tepelnou úpravou zmäkne. Hodí sa na pečenie, grilovania, do polievok, omáčok, gulášov. Pripravuje sa z nej pyré, nátierky, slané aj sladké koláče.

Pečená tekvica s kozím syrom


500 g muškátovej tekvice
5 strúčikov cesnaku
150 ml bieleho vína
2 PL trstinového cukru
balzamikový ocot
100 g kozieho syra
1 krsť vlašských orechov
čerstvá šalvia
olivový olej
mleté čierne korenie
soľ

Postup
Tekvicu ošúpeme a nakrájame na väčšie kocky. Dáme na pekáč alebo do zapekacej misy. Pridáme olúpané strúčiky cesnaku, soľ, korenie, šalviu, trstinový cukor, pokvapkáme olivovým olejom, balzanikovým octom a premiešame. Na záver podlejem vínom, prikryjeme alobalom a pečiem v trúbe vyhriatej na 200 ° C asi 20 minút. Alobal odstránime a tekvicu pečiem ďalších 15 – 20 minút do mäkka. Priebežne premiešame. Tekvicu preložíme na tanier posypeme nadrobeným syrom a nasekanými orechmi. Podávame samostatne alebo ako prílohu k mäsu.

Pečené kuracie stehná s tekvicou

1,30 kg kuracích stehien
700 g maslovej tekvice
6 strúčikov cesnaku
1 cibuľa
1 PL balsamikového octa
1 PL medu
2 ČL kurkumy
šalvia
olivový olej
mleté čierne korenie
soľ

Postup:
Kuracie mäso umyjeme, osušíme, dochutíme soľou, korením a opečieme na troche rozpáleného oleja. Stehná vyberieme a preložíme do pekáča alebo do zapekacej misy. Pridáme na kusy nakrájanú cibuľu, celé hlavičky olúpaného cesnaku. Polejeme zálievkou, ktorú sme si pripravili zmiešaním olivového oleja, balzamikového octu, medu, kurkumy a šalvie. Rukami premiešame tak, aby sa všetky kúsky obalili. Podlejeme vodou, prikryjeme alobalom a pečieme na 200 ° C asi 20-25 minút. Alobal odstránime a pridáme tekvicu, ktorú sme zbavili šupky a nakrájali na väčšie kocky. K treba, podlejeme trochou teplej vody. Neprikryté ďalej pečieme, až kým mäso a tekvica nie sú mäkké.

Krémová polievka


400 g hokkaido tekvice
300 g zemiakov
500 ml zeleninového vývaru
30 g zázvoru
1 cibuľa
2 ČL kurkumy
mleté klinčeky na špičku noža
muškátový oriešok
200 ml šľahačkovej smotany
1 limeta
mleté čierne korenie
olej

Postup:
Tekvicu umyjeme, prekrojíme, vyberieme jadierka a aj so šupkou nakrájame na väčšie kocky. Zemiaky ošúpeme a nakrájame na kocky, zázvor očistíme a nastrúhame. Cibuľu očistíme a nakrájame na kocky a opražíme na rozpálenom oleji. Tekvicu a zemiaky opražíme na cibuľovom základe. Pridáme zázvor, kurkumu, trochu strúhaného muškátového orieška, štipku klinčekov, soľ, korenie a zalejem zeleninovým vývarom. Varíme, kým tekvica a zemiaky nezmäknú. Rozmixujeme, pridáme smotanu a polievku opäť prehrejeme. Dochutíme soľou, korením a limetovou šťavou.

Babičkina tekvicová omáčka s kôprom


700 g tekvice obyčajnej
500 ml vody
500 ml smotany na varenie
1 ČL celej rasce
1 PL nasekaného kôpru
4 PL hladkej múky
repkový olej
citrónová šťava
soľ

Postup
Tekvicu ošúpeme a na hrubo nastrúhane. Na troche oleja do ružova opražíme 3 PL múky. Tekvicu pridáme k zápražke, opražíme, zalejeme studenou vodou, pridáme kôpor, rascu, soľ a necháme variť. Keď je tekvica mäkká, prilejeme smotanu, v ktorej sme rozšprúdľovali 1 PL múky. Necháme prejsť varom. Odstavíme, dochutíme citrónovou šťavou a ak treba prisolíme.

Foto: dreamstime