Tip na Valentínsky výlet

Sedem divov Dolnej Krupej. Tak sa volajú komentované prehliadky, ktoré pre návštevníkov pripravila Oblastná organizácia cestovného ruchu.

V obci Dolná Krupá, len 10 minút cesty autom od Trnavy, pri renovovanom kaštieli poteší telo aj dušu park s klasicistickými prvkami.

Pri príjemnej prechádzke objavíte umelo vytvorené jazierko, jaskyňu a niekoľko mostov. Kaštieľ bol v 19. storočí pýchou grófskej rodiny Chotekovcov a má zaujímavé spojitosti aj s Ludvikom van Beethovenom.

Oblastná organizácia cestovného ruchu pripravila pre návštevníkov komentované prehliadky s názvom Sedem divov Dolnej Krupej.

Park v Dolnej Krupej. Zdroj: Región Trnava

Medová kvapka aj drevená včela

Dolná Krupá je však známa nielen bohatou históriou a kaštieľom, ale aj turistickou atrakciou a vynikajúcou medovinou ocenenou na Slovensku i v zahraničí.

V Medolandii privíta návštevníkov medová veža s obrovskou medovou kvapkou, rozsiahle pivnice a archív fliaš.

Pred vstupom do areálu Medolandie návštevníkov víta veľká drevená včela, ktorá sa stala neodmysliteľným symbolom medovinárstva.

Jej dominantou je Villa Apimed s predajňou, reštauráciou a reprezentačné priestormi. Nachádza sa v 200-ročných priestoroch s pôvodnými stĺpmi a stropnými klenbami, v ktorých bola grófska maštaľ pre dobytok.

Prekvapením je gigantická 6,5-metrová medová kvapka, ktorá je až 200-miliónov ráz väčšia ako prírodná včelia kvapka.

Vežou vedú dve samostatné schodiská navrchu prepojené zasklenou plošinou. Jedno zo schodísk vedie na vonkajšiu terasu s výhľadom na areál a Malé Karpaty. Salónik Ružovej grófky je pomenovaný po svetoznámej pestovateľke ruží Márii Henriete Chotekovej, ktorá pôsobila v Dolnej Krupej v prvej polovici 20. storočia.

Zaujímavosťou sú dve sklené vitráže s obrazom ruže a strieborné svietidlá v tvare ruže. Jej ružová záhrada mala na vrchole rozvoja viac ako 6-tisíc kultivarov ruží, takže patrila medzi najväčšie a najvýznamnejšie rozáriá v Európe.

Valentínske posedenie v reštaurácii Mária Henrieta v Medolandii. Zdroj: Medolandia

V reštaurácii Mária Henrieta, ktorá sa nachádza v priestore bývalej grófskej pálenice vo Ville Apimed si môžete pochutnať na chutnej večeri s využitím produktov medu a medoviny. V rozsiahlom areáli je tiež možné absolvovať prehliadku vily a degustáciu odrodových medovín www.medolandia.sk.

Hlavná fotografia: Park v Dolnej Krupej, Zdroj foto: Region Trnava