Tipy na dobré čítanie. Z knižnice aj z kníhkupectva

Historickú romancu alebo skutočný príbeh učiteľa? Najlepšie oboje. Nechajte sa nahovoriť na dobrú knihu, či už to bude novinka z vydavateľstva alebo kniha z knižnice.

Tip z  vydavateľstva Slovenský spisovateľ:

Jana Pronská – Krvavý erb

Jana Pronská, obľúbená autorka historických romancí, doteraz napísala už sedemnásť kníh. Jej ôsmy román s názvom Krvavý erb, strhujúci príbeh o pomste a neľútostnom zápase o moc, ale najmä o sile pravej lásky, za ktorú sa oplatí bojovať, vám ponúkame v novom vydaní.

Eliz Zachovej, dcére uhorského veľmoža Feliciána Zacha, život doprial milujúcu rodinu, privilegované postavenie i bohatstvo. Za jediný deň však prišla o všetko. Keď vo vyšehradskom kráľovskom paláci zneuctili jej sestru, zúfalý otec s mečom v ruke zaútočil na panovníka. Feliciána, ktorého pri útoku zabili, kráľ vyhlásil za vlastizradcu a vydal rozkaz nájsť a pozabíjať všetkých jeho príbuzných. Pre Eliz, ktorá len vďaka šťastnej náhode zostala nažive, sa začal boj o holý život.

Dominika Omodeja stihol podobný osud. Pred rokmi zostal nažive ako jediný mužský potomok kedysi mocného rodu a stal sa vyvrheľom. Zmariť kráľovu pomstu voči Zachovcom je preňho vecou cti, no keď sa podujme Eliz zachrániť, neráta s tým, že odvážnej dievčine sa podarí obmäkčiť jeho zatvrdnuté srdce, v ktorom dovtedy nebolo miesto pre lásku.

Tip od Anny Klačanovej z Miestnej knižnice Bratislava – Rača

David Menasche – Malo to zmysel (skutočný príbeh)

Príbeh Davida Menascheho, učiteľa angličtiny na strednej škole na Floride.

Bol učiteľom telom aj dušou. V novembri 2014 vo veku 41 rokov zomrel. Predčasne, no nie neočakávane. V roku 2006 mu diagnostikovali ochorenie – glioblastoma multiforme -čo je najčastejší a najagresívnejší zhubný nádor mozgu.

Podľa odhadu lekárov mu v tom čase ostávali dva mesiace života. David však žil ďalších osem rokov. Napriek dlhoročnej a únavnej liečbe však učiť neprestal. Až nezvratné následky záchvatu v júli 2012, ktorý ho takmer pripravil o zrak, ho prinútili skončiť s učením.

Ani potom sa však nevzdal a rozhodol sa cestovať za svojimi bývalými študentami. David Menasche vyrazil na svoju cestu 2. Novembra 2012. Celkovo na nej strávil 101 dní, navštívil 31 miest a stretol sa so 75-timi študentami. Práve v týchto stretnutiach a rozhovoroch našiel najväčšie zadosťučinenie.