Tu sa pečie po francúzsky

Francúzi jej dali prezývku Superžena. Natacha Pacal, Slovenka s francúzskymi koreňmi, sa učila od francúzskych majstrov, jej umenie môžete ochutnať v sieti cukrárni Natacha Pacal Patisserie.

Milovníci kvalitných zákuskov, či ak chcete dezertov, to veru u nás nemali v posledných troch desaťročiach ľahké. Ak si ich teda sami nepripravili doma. Tak ako zmizli „mliečne bary“ s chlebíčkami, šalátmi a koktailmi, zmizli aj cukrárne. A zo zákuskov, ktoré bolo možné dostať, zase zmizlo maslo, šľahačka, čokoláda a ich miesto zaujali náhražky.
Až posledné roky sa začala situácia meniť k lepšiemu a znovu sa začali objavovať aj cukrárne a kaviarne s ponukou, ktorá poteší oko aj jazýček.

Tajomný názov s prísľubom

Jednou z tých, ktorá určite upútala pozornosť maškrtníkov, je sieť cukrární pre našinca s  tajomne znejúcim názvom Natacha Pacal Patisserie. Je v ňom prísľub, pretože evokuje že sa tu pečie „po francúzsky“ a čo môže byť pre milovníka delikátnych chutí lepšie? Prvá vznikla pred 2 rokmi v Auparku a zaujala svojim interiérom aj „zákuskami“, ktoré tu majú v ponuke – od malých veterníkov s niekoľkými druhmi plniek až po vysoké cukrárske umenie.

Najnovšiu cukráreň otvorili v týchto dňoch v centre Bratislavy na Rajskej ulici. Keď sa rozprávate s majiteľkou prevádzok Natachou Pacal, napriek exoticky znejúcemu menu, na vás prehovorí čistou slovenčinou. Ale mýlite sa, ak si myslíte, že meno je len obchodnou značkou.

Nie, Natacha Pacal, za slobodna Becker, sa narodila a detstvo strávila vo Francúzsku. Je totiž dieťaťom Francúza a Slovenky. Jej otec tu pracoval a zahľadel sa. „ Môj brat sa síce ešte narodil na Slovensku, ale keď mal mesiac, naši sa odsťahovali do Francúzska a ja som sa narodila už tam,“ vysvetľuje Natacha Pacal.

Priezvisko, ktoré vyzerá pri mene rovnako exoticky je ale slovenské, jej manžel je Slovák. Žiaľ vzťah rodičov ukončila po niekoľkých rokoch tragická udalosť. Mama Natachi Pacal ovdovela a rozhodla sa s obidvoma deťmi vrátiť na Slovensko. „Mala som desať rokov, po slovensky sme s bratom nevedeli. Návrat do krajiny, ktorá bola pre mňa dovolenkovou destináciou a zrazu sa mala stať domovom, som znášala veľmi ťažko. Chýbali mi kamaráti, bratranci a sesternice, s ktorými sme trávili veľa času. Otcova rodina je rodina akú si želá každý. Našťastie vďaka ich častým návštevám som si časom zvykla. A dnes sa paradoxne cítim viac byť Slovenkou ako Francúzkou. “ spomína Natacha Pacal.

Cukráreň v bratislavskom nákupnom centre Bory.

Mladí a odvážni

Natacha s bratom začali hneď v mladom veku už pred 18-timi rokmi podnikať v gastronómii a to s prevádzkami rýchleho občerstvenia. Známu sieť rýchlych občerstvení Koliba z nákupných centier síce nedávno predali, avšak dodnes zamestnávajú sto ľudí a patria im napríklad jedálne Vert, reštaurácia Natacha Pacal Restaurant, NP Cafe a sieť ich Natacha Pacal Patisserie.

„Po 13-tich rokoch, keď sme naozaj robili od rána do večera, som sa rozhodla, že si musím dať pauzu a že sa budem venovať svojej záľube – cukrárčine. Tak som sa prihlásila na kurz do vyhlásenej Ecole Nationale Supérieure de Patisserie pri Lyone. S manželom sme sa tam boli pozrieť, páčilo sa mi, že tam študovali ľudia, ktorí mali už niečo za sebou a jasný cieľ. Zaslala som prihlášku, motivačný list, prešla cez niekoľko pohovorov a prijali ma“ spomína.

S manželom a deťmi.

S nástupom do školy v roku 2016 sa začalo na niekoľko mesiacov jej obdobie týždňoviek. Každý týždeň pendlovala medzi Francúzskom a Slovenskom, keďže rodina – manžel s dvoma deťmi zostali tu. Keď mali deti prázdniny, išli do Francúzska.

„Učili nás tí najlepší odborníci v cukrárskom remesle. Asistentom mojich profesorov bol v čase môjho štúdia napríklad Loic Beziat. V roku 2018 sa stal majstrom sveta v Arts sucrés. Vďaka mojím dlhoročným skúsenostiam v gastronómií som preskočila, teda urobila urýchlene skúšky zo všetkých teoretických predmetov. A profesorka francúzštiny si ma po prvej hodine posadila a povedala, že má čaká iba na záverečnú skúšku. Keďže som zrazu mala veľa času, rozhodla som sa, že si urobím dva kurzy naraz – pekársky a cukrársky. Jeden bol totiž ráno a druhý poobede. Takže som denne začínala pred šiestou ráno a končila o pol deviatej večer. Tvrdili mi, že to nemôžem zvládnuť, ale som ich upokojila – povedala som im, že roky podnikám na Slovensku v gastronómii, k tomu mi pribudli dve deti, že to „dám“. A tak aj bolo. Prezývali ma Superwoman “ spomína s úsmevom majiteľka cukrární.

Učitelia a všetci účastníci kurzu v Ecole Nationale Supérieure de Patisserie pri Lyone.
S učiteľmi Olivierom a Jeromom po ukončení kurzu vo Francúzsku.

Začala s veterníkmi

Tarte pistache-framboise.

Paradoxne, hoci ide o jednu z najvychytenejších cukrárskych škôl na svete, na Slovensku nie je akreditovaná, tak si Natacha Pacal musela doplniť vzdelanie u nás. Mnohým veciam sa nestačila čudovať. Napríklad, že im majsterka odborného výcviku v dobrom úmysle vysvetľovala ako si pracovné postupy zjednodušiť rôznymi polotovarmi a „hotovkami“. „To je vo Francúzsku nemysliteľné, tam si všetko pripravujú cukrári sami. Aj ja to tu robím tak isto,“ vysvetľuje.

Na Rajskej ulici v Bratislave ponúkne francúzske dobroty  Daniel Zedníček.

V cukrárčine Natacha Pacal ale nezačínala hneď s „vysokým umením“, ale s veterníkmi, ako niečím čo Slováci dôverne poznajú. Ako prvá ich začala ponúkať v širokom sortimente náplní ešte v roku 2014 v Avione. Po štúdiách vo Francúzsku značku Veterník premenovala a nasledovali cukrárne v nákupných centrách – v Avione, Auparku, Vive, Bory Mall.

„Nebolo našim cieľom sa natrvalo usídliť v nákupných centrách, avšak zviditeľnenie značky je tam ideálne, pretože tu máte najväčšiu koncentráciu ľudí. Naše koláčiky dostať aj mimo nákupných centier v Rusovciach a najnovšie aj v Starom meste.“ hovorí Natacha Pacal.

Bez tajností. Recept si môžete vyskúšať

Ak sa pýtate, či sú nejaké rozdiely medzi tým, čo chcú ľudia napríklad v Auparku a v Boroch, tak majiteľka cukrární odpovedá, že rozhodne áno. V Boroch idú napríklad lepšie koláče, ktoré sú vlastne rezmi z toriet, luxusnejšie dez

Zákusok Tatin.

erty idú lepšie v Auparku. Dopyt sa líši aj v závislosti od dní týždňa, ale napríklad aj od toho, kto má kedy meniny.

Spoločnosť NP Patisserie rovnako ako ostatné firmy a značky majú súrodenci spoločné a Natacha Pacal hovorí, že majú s bratom úlohy presne rozdelené. „Po 18-tich rokoch spoločného fungovania sme dokonalo zladení. On je na financie a ekonomiku, ja na ostatné veci – zariaďovanie prevádzok, sortiment atď.“ konštatuje.

Tarte Pina Colada.

Po odpredaji siete rýchlych občerstvení sa chcú sústrediť na reštauráciu a cukrárne. Natacha Pacal hovorí, že cukrárenskú výrobu majú sústredenú na jednom mieste, odkiaľ potom zákusky rozvážajú. Kvalita produktov sa tak lepšie dodržiava aj kontroluje. Samotná majiteľka je pri výrobe prítomná, nie je zvláštnosťou, že ju tu nájdete už pred šiestou ráno.

V októbri môžete prísť na kurz

Postupne by chcela svoje umenie odovzdávať aj ďalej, robiť kurzy a worskhopy. Tie plánuje otvoriť v októbri a to pre amatérov aj profesionálov.

„Voľakedy som chcela učiť, teraz sa k tomu týmto spôsobom dostanem,“ hovorí. S receptúrami nerobí tajnosti, myslí si to, čo často počula vo Francúzsku od cukrárskych majstrov. Tí vždy hovorili, že sa neboja posúvať receptúry ďalej, s argumentom že „aj tak nikto nemá moje ruky“. Keď sa matky troch detí pýtate na budúcnosť, hovorí, že chcú udržať nastavenú kvalitu, rozšíriť sortiment a doladiť ich najnovší koncept NP Café, ktorý je skĺbením slaného a sladkého.

Ale na otázku, či sa dá stopercentne skĺbiť podnikanie s rodinou vždy odpovedá, že nedá. „Nemôžete robiť stopercentne jedno aj druhé, to som sa už naučila. Roky som sa naháňala a podávala nadľudský výkon. Časom som sa naučila delegovať prácu a určila som si presné hranice. Lebo síce k deťom môžete mať opatrovateľku, jedlo nosiť hotové domov, ale…. to nie je ono a to čo chcem,“. uzatvára úspešná podnikateľka.