V Sárvári hľadali ropu a našli termálnu vodu

Mestečko Sárvár leží necelých 150 kilometrov od Bratislavy a patrí medzi top tri kúpeľné destinácie Maďarska. 

Chodí sem čoraz viac návštevníkov aj zo Slovenska či Česka.

Podľa hodnotení domácich i zahraničných odborníkov mestečko Sárvár patrí medzi top tri kúpeľné destinácie v krajine, spolu so známymi miestami Hévíz a Hajduszoboszló. Už samotný tento fakt je zárukou kvality, veď Maďarsko s viac ako 150 termálnými prameňmi sa právom považuje za kúpeľnícku veľmoc.

Mesto Sárvár s približne 15-tisíc obyvateľmi leží v župe Vas, srdci oblasti Západného Podunajska, v prekrásnom prírodnom prostredí údolia rieky Rába, medzi vrcholkami pahorkatiny Kemeneshát.

Najbližšie väčšie mesto je Szombathely. Mimochodom presný preklad názvu Sárvár znamená „blatný hrad“. Z Bratislavy je to necelých 150 kilometrov. Po nedávnom dokončení nového dialničného úseku z Győru sa tam autom dostanete pohodlne za jeden a pol hodiny.

Bazénová časť v hoteli Spirit. Zdroj foto: Spirit Hotel

Hľadali ropu, našli liečivú vodu

Dôležitým medzníkom v živote mesta bol rok 1961, kedy bol pri hľadaní nálezísk ropy nájdený v hĺbke zeme poklad cennejší než zlato – termálna voda. Liečivá voda s obsahom alkalickej kyseliny uhličitej dosahuje teplotu 43 °C a vyviera z hĺbky 1 300 metrov.

Obsahuje predovšetkým chlorid sodný, kyselinu uhličitú a stopové prvky. Druhý liečebný prameň tvorí voda s vysokým obsahom soli s teplotou 83 °C, v ktorej je zastúpený predovšetkým chlorid sodný, kyselina uhličitá, jód, bróm, fluór a mnohé stopové prvky. Odparením liečivej vody s obsahom soli sa vyrába známa termálna kryštálová soľ nazvaná „Sárvári Termál Kristály“. Predáva sa aj v maďarských obchodných reťazcoch.

Vhodná je na liečbu pri ochoreniach pohybového ústrojenstva, na rehabilitáciu, k dodatočnej liečbe pri športových zraneniach a natiahnutiach svalov či na uvoľňujúce kúpele.

V ďalšom vývoji mesta Sárvár dôležitú úlohu zohral kúpeľný turistický ruch založený práve na tomto prírodnom bohatstve. Mesto ponúka širokú škálu ubytovacích možností, od malých hotelíkov, penziónov, až po honosné hotely s vlastnými službami wellnesu.

Spa. Zdroj foto: Spirit Hotel

Hotel pre náročných

Pre tých, ktorí neváhajú siahnuť hlbšie do peňaženky, keď hľadajú kvalitu a luxus, je určený päťhviezdičkový hotel Spirit, ktorý sa nachádza v tichom prostredí, v lone prírody na okraji mesta. Hotel, ktorý v tomto roku oslavuje svoje 10. výročie, vás už pri príchode zaujme svojím zaujímavým architektonickým stvárnením. A o tom, že ponúka naozaj nadštandardné, kvalitné služby svedčí aj množstvo zahraničných i domácich ocenení.

Na jeseň roku 2017 získal hotel Spirit už tretí krát ocenenie Signum Virtuis, prestížnu cenu Seven Stars Luxury Hospitality and Lifestyle Awards. Kapacita hotela je 550 lôžok, disponuje 281 izbami, napriek tomu pôsobí útulne a komfortne, nemáte pocit, že sa nachádzate v nejakom mohutnom, neosobnom komplexe.

Ako nás informovala marketingová riaditeľka Krisztina Kovács, približne polovicu hostí tvoria domáci návštevníci, druhú polovicu zahraniční, predovšetkým Rakúšania, Nemci a Rusi. V peknom počte sú zastúpení i hostia z Českej republiky i zo Slovenska, ktorí si pochvalujú najmä všestranné služby, z ktorých je čoraz väčší záujem o liečebnú a takzvanú beauty starostlivosť. Wellnes časť hotela je naozaj impozantná, nachádza sa tu viac ako 20 bazénov, v časti z nich je voda z vlastného liečebného prameňa.

Zdroj foto: Spirit Hotel

Zdravie, krása aj žalúdok

Tunajšia voda priaznivo pôsobí na ochorenia pohybového ústrojenstva, reumy, ale i na ženské diagnózy. Pomáha aj pri liečení poúrazových či operačných stavov. Často sa tu liečia aj špičkoví športovci. Práve na rozvoj liečebnej časti sa zamerali v posledných rokoch najviac.

Hostia si môžu vybrať zo širokej ponuky diagnostických a liečebných programov. Pomocou špeciálnych prístrojov vám tunajší špičkoví lekári za niekoľko minúť doslova zmapujú organizmus, vyhodnotia váš zdravotný stav a poskytnú aj odborné poradenstvo.

Pre tých, ktorí si zakladajú na svojej kráse slúži zaujímavý program mySpirit skincare, kde sa používajú luxusné výrobky biokozmetiky. Všetko pod dohľadom odborníkov, ktorí vám pripravia program šitý na telo. A nehovoriac o širokej palete liečivých masáží, ich výber je ohromujúci.

Ak tomu pridáme aj tradičnú maďarskú gastronómiu, ktorá sa v hoteli Spirit prezentuje na tej najvyššej možnej úrovni – svedčí o tom množstvo cien – lepšie pochopíme, prečo sa tento hotel pýši toľkými oceneniami a patrí v svojej kategórii k svetovej špičke. Umenia šéfkuchár Attilu Bordása oceňujú aj tí najnáročnejší gurmáni.

Zdroj foto: Spirit Hotel

Storočné platany v arboréte a renesančný hrad

Arborétum. Zdroj: Spirit Hotel

Oplatí sa však popozerať aj po okolí, trochu sa zoznámiť s mestom, ktoré sa rýchlo rozmáha najmä vďaka kúpelníctvu. V roku 2002 bola ukončená výstavba nového exkluzívneho kúpeľného liečebného komplexu s názvom Gyógy- és Wellnessfürdő, ktoré je najväčším lákadlom mesta.

Sárvár je bohatý na kultúrne historické a architektonické pamiatky. Symbolom mesta je renesančný hrad Nádasdy vár. Oproti hradu Nádasdy sa nachádza evanjelický kostol vybudovaný v prvej tretine minulého storočia v klasicistickom slohu. V blízkosti je aj známe Arborétum, kde môžete obdivovať viac ako storočné platany. Jednoducho Sárvár sa oplatí navštíviť, a to nie iba kvôli kúpaniu.

Zdroj: Spirit Hotel
Hrad v Sárvári. Zdroj. Spirit Hotel