V Trnave sa rozsvieti tisíce svetielok

Centrum Trnavy sa už od piatku 25. novembra rozsvieti tisíckami svetielok, ktoré budú zdobiť aj veľký vianočný stromček na námestí.

V oknách historických budov sa budú skrývať malí škriatkovia ako z Dobšinského rozprávok a počas celého adventu tu nájdete tradičné aj výnimočné Stredoveké adventné trhy.

Trnava má oproti veľkým mestám rytmus pokojného mestečka a v čase Vianoc tu vládne skutočná rozprávková atmosféra, ktorú zažijete aj počas návštevy adventných trhov.

Na tých tradičných, ktoré bývajú každoročne na Trojičnom námestí, každý deň od 25. novembra do 23. decembra lákajú návštevníkov stánky s punčom, lokšami plnenými makom, medovinou z regiónu Trnava, ale aj koncerty najznámejších slovenských umelcov, či detských koledníkov.

Stredoveké advetné trhy na námestí sv. Mikuláša

Námestie sv. Mikuláša sa počas adventu prenesie do obdobia svojej najväčšej slávy, kedy bolo centrom diania v meste a hlavným námestím, na ktorom sa konal pravidelný sobotný trh za čias Uhorského kráľovstva.

V dávnej minulosti sa ocitnete prostredníctvom Stredovekých adventných trhov, ktoré sa konajú už desiaty rok, tentokrát počas troch dní od 16. do 18. decembra.

Stredovekí remeselníci a zabávači vytvoria v historickej časti mesta pri Bazilike sv. Mikuláša raz do roka Vianoce ako z rozprávky.

Najmenších návštevníkov potešia živé zvieratá a dospelých punč zohriaty nad ohňom, trnavský med priamo od včelára, či ručne vyrobené sviečky z včelieho vosku. Počas adventu bude otvorená aj mestská veža a to až do večerných hodín, aby si Trnavčania a návštevníci mesta mohli pozrieť vianočnú výzdobu mesta aj z výšky.

Prehliadky Mestskej veže s lampášom

Zaujímavou ponukou sú tematické prehliadky Mestskej veže s lampášom, ktoré budú prebiehať každý utorok od 29. novembra do 20. decembra o 17.30 a 18.30 h.

Sprievodca v historickom kostýme vám počas prehliadky porozpráva príbehy a legendy veže, zatiaľ čo spoločne vystúpite hore po 143 schodoch krôčik po krôčiku iba za svetla malého lampáša.

Počas individuálnej vianočnej prehliadky vám sprievodca priblíži adventné zvyky a tradície z Regiónu Trnava.

Čo vytvoril Mikuláš Schneider Trnavský pre trnavskú baziliku

„Návštevníkom prezradím, čo mali Trnavčania na svojich stoloch počas Vianoc a ako sochár Ján Koniarek spolu so skladateľom Mikulášom Schneiderom Trnavským vytvorili betlehem pre trnavskú baziliku. Prehliadka trvá približne hodinu a je vhodná aj pre deti od 6 rokov,“ hovorí trnavský sprievodca Slavomír Dzvoník.

Kultúrne centrum Zaži v Trnave aj tento rok chystá pre deti vianočnú online hru Škriatkovo kúzlo, ktorá bude prepojená s inštaláciami v ôsmich oknách v historickom centre mesta. Škriatkovia, ktorí sa v nich ukrývajú, potešia ako deti, tak aj dospelých.

„Zažite s nami opäť príbeh o hľadaní domova, ktorý za posledné dva roky očaril stovky detí. Hru spúšťame začiatkom decembra a zahrať si ju môžete počas celého adventu. Je bezplatná a na jej konci každé dieťa odmeníme vlastným imaginárnym škriatkom. Začína sa pri Mestskej veži, pokračuje na Nádvorie, k divadlu, mestskej radnici a končí sa na pešej zóne,“ hovorí Matej Juran zo Zaži v Trnave.

Počas adventného obdobia nebudú chýbať Štyri adventné koncerty, ktoré každoročne znejú v Kostole sv. Jakuba v Trnave. Tie spoja štyri adventné nedele v jedinečnú koncertnú chrámovú atmosféru Trnavy, aby zanechali v poslucháčoch neopakovateľný vianočný zážitok.

FOTO: región Trnava