Veszprém: Európske hlavné mesto kultúry

Mesto Veszprém, spoločne s regiónom Bakony-Balaton získal na rok 2023 titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK), ktoré udeľuje Európska komisia viac ako tridsať rokov s cieľom zdôrazniť bohatstvo a rozmanitosť kultúr v Európe, spojiť jej obyvateľov a osláviť ich vzťahy.

Veszprém, mesto kráľovien na siedmich pahorkoch

Veszprém je jedným z najstarších miest v Maďarsku a po Pécsi (2010) druhým maďarským držiteľom titulu EHMK. Leží juhozápadne od Budapešti, v blízkosti severného brehu jazera Balaton. Je známe aj ako korunovačné sídlo uhorských kráľovien a obľúbené mesto kráľovnej Gizely, manželky kráľa Štefana, ktorá sa záslúžila o výstavbu katedrály svätého Michala na hrade. Po stáročia boli maďarské kráľovné korunované práve vo Veszpréme aj preto toto mesto nesie titul „mesto kráľovien“. 

O úzkom prepojení mesta, cirkvi a o bohatej histórii mesta  svedčí ranogotická kaplnka svätej Gizelysocha Svätej Trojice, katedrála svätého Michala, kaplnka svätého Juraja, či arcibiskupský palác. Umelecké poklady arcibiskupstva, sochy, predmety zo zlata, textílie, maľby a arcibiskupská klenotnica sú uchovávané v múzeu kráľovnej Gizely (Gizella Királyné Múzeum). Veszprém je hrdý, podobne ako Rím, na to, že sa rozprestiera na siedmich pahorkoch. Šesťdesiattisícové mesto je aj významným univerzitným centrom. Aj keď sa mesto pýši tisícročnou históriou, je stále mladé. Veszprém láka návštevníkov aj na vynikajúcu gastronómiu s dvanástimi titulmi Michelinských hviezd. A len na skok od mesta leží Balaton, obľúbené rekreačné miesto domácich aj zahraničných návštevníkov.

Zábavné a kultúrne akcie v rámci Európskeho mesta kultúry

Návštevníkov počas celého roka 2023 čaká v rámci Európskeho mesta kultúry 3000 rôznych programov v 116 mestách ktoré budú prebiehať nielen vo Veszpréme, ale aj v blízkom regióne a v malebnom pohorí Bakony a pri Balatone. Hlavným cieľom projektu Veszprém-Balaton 2023 je predstaviť stáročnú tradíciu, kultúrnu rozmanitosť, gastronómiu a prírodné krásy regiónu. Na zhruba 1000 podujatiach sa predstavia hudobné a tanečné skupiny, pre návštevníkov sa pripravujú výstavy, gastronomické a vinárske akcie, naplánované je aj otvorenie nového Domu umenia, či ekologický festival Balatorium. Jeho cieľom je upozorniť na environmentálne výzvy, ktorým čelí jazero a jeho okolie.

Kultúrne a partnerské vzťahy so Slovenskom

Veszprém udržiava priateľské a kultúrne vzťahy so Slovenskom. Hostia zo Slovenska sa pravidelne zúčastňujú na rôznych podujatiach a festivaloch a zastupujú tak aj partnerské mesto regiónu, Nitru. Vo Veszpréme sa postupne počas roka bude prezentovať aj 25 európskych miest , viacero umelcov z Nitry a Trenčína, ktorý titul Európskeho mesta kultúry získa v roku 2026.

Programy a podujatia sú lákavé a určite zaujímavé aj pre slovenských návštevníkov. Nielen pre družobné styky s Nitrou, ale aj kvôli tradičnému záujmu Slovákov o Balaton, z Veszprému vzdialený iba cca 20 km, kde autom trvá cesta okolo 3 hodín.

www.veszprembalaton2023.hu

Spolu s Veszprémom sú tento rok Európskymi hlavnými mestami kultúry aj grécka Elefsina, vzdialená len pár kilometrov od Atén a Timisoara v Rumusku, známa ako Temešvá.

Zdroj FOTO: https://ekf2023.sharepoint.com