Vianoce u susedov v Brne

Súťažnú otázku nájdete na konci článku.

Aj vy máte radi, keď sa mestá prevoňajú vôňou vareného vína, punču, ihličia a ulice rozžiaria stovky svtielok?

K našim susedom do Brna je to z Bratislavy len hodina cesty. Prečo teda nevyskúšať niečo nové a navštíviť o niečo menšie, ale za to veľmi priateľské adventné trhy v Brne? Spoznajte s nami Brnenské Vianoce!

Samozrejme, za predpokladu dodržania všetkých pandemických opatrení.

Advent v Brne. Zelný trh. Foto: Pavel Gabzdyl

Ako spisovateľ našiel v lese opustené dieťa

Na námestiach mnohých miest sa so začiatkom adventu rozsvietia vianočné stromy, ale len jedno mesto môže povedať, že malo historicky ten úplne prvý v Českej republike a možno aj v strednej Európe. Áno, je to Brno!

Tradíciu založil spisovateľ Rudolf Těsnohlídek v roku 1924. Tomu predchádzal príbeh malého dievčatka, ktoré spisovateľ so svojimi priateľmi našiel v lesoch za Brnom dva dni pred Štedrým dňom. Dievčatko malo vtedy šťastie, prežilo a našlo svoju náhradnú rodinu.

Citlivého Těsnohlídka jej príbeh zaujal natoľko, že premýšľal ako deťom s podobným osudom pomôcť.

Inšpiroval sa v Kodani, kde na námestí stál strom, pod ktorým sa poriadala zbierka pre chudobné deti a preniesol tenton zvyk do Brna. Dodnes pod stromčekom na námestí Svobody nájdete pokladničku verejnej zbierky pre tých, ktorí to potrebujú.

Vianočná električka. Foto: Michal Růžička

Okrem vianočného stromčeka námestím prechádza aj vianočná električka, ale predovšetkým sa tu rozozvučia dva vianočné koncerty. Od jazzu a swingu, cez funky, gospel, cimbálovú muziku, až po koledy, či Českou mši vánoční – to vás čaká. Stačí sa pozrieť na program a objaviť, aké rytmy sú vášmu srdcu blízke.

V pohodovej atmosfére sa medzi stánkami miesia domáci, vysokoškoláci s návštevníkmi a užívajú stretnutia s priateľmi.

Betlehém.

Čo námestie, to iný zážitok

Dominikánské náměstí je jasnou voľbou, pokiaľ prídete s vnúčatami. Spočítajte všetky postavy obrieho Halouzkova dreveného betlehemu a užite si program prispôsobený detskému publiku.

Budú tu prebiehať aj víkendové koncerty a divadelné predstavenia, tvorivé workshopy alebo zimné kino.

Na trhoch môžete ochutnať spústu dobrôt – valašské frgály, francúzske klobásy, americké palacinky, mexické špeciality, či exotické ovocie a veľa ďalších. Vychýrenú brnenskú gastronómiu si budete môcť tento rok užiť aj na otvorených zimných záhradách mnohých kaviarní a reštaurácií.

Brnenské Gurmánske Vianoce. FOTO: TIC BRNO Michal Růžička

Plní zážitkov a dobrého jedla sa potom vydajte na krátku prechádzku smerom k Zelnému trhu. Po ceste sa zastavte na nádvorí Starej radnice, kde tento rok prebieha festival December Design Days.

Odmeniť sa tu môžete netrdičnými dizajnovými kúskami od lokálnych značiek. Advent na Zelném trhu potom láka na tradičné remeselné trhy a útulnú atmosféru námestia pod dohľadom katedrály na Petrove.

Pletené Vianoce, ktoré vás zohrejú

Počas víkendov môžete využiť ponukuTIC BRNO na adventní prohlídky města a spoznať napríklad kláštory v centre s výkladom profesionálneho sprievodcu. Alebo využite teplo a pohodlie minibusu, ktorý vás vyvezie kúsok z centra. Čakajú vás dve trasy, ktoré se vracajú do čias zaujímavej priemyselnej histórie mesta – Slavné vily a Paláce průmyslové aristokracie.

TIC BRNO pre vás pripravuje viacero vianočných darčekov a suvenírov, ktoré si môžete pozrieť v infocentre na ulici Panenská nebo na webe darkyzbrna.cz.

Vianočné suveníry.

Vlaňajšia kolekcia “pletených” hrnčekov bola tak populárna, že sa vypredali za pár dní. Tohtoročný vizuálny štýl Brnenských Vianoc je rovnako výrazný – tentokrát sa v nich môžete pokúsiť nájsť niektorú z viacerých brnenských mestských častí. Uhádnete, ktorá je ktorá? Alebo vás načisto poletú?

Vyrazte na „svařák“ a pečené kaštany do Brna. Priateľská nálada, autentická atmosféra a veľmi pozitivný vzťah k výbornej gastronómii vás v tomto meste modernej architektúry a Európskom meste hudby UNESCO určite a úplne očaria.

Vianočná charita. FOTO: (c) Karel Rakovský

Brnenské Vianoce
26. 11. – 23. 12. 2021
www.brnenskevanoce.cz


Súťaž:

Milí čitatelia, v spolupráci s Magistrátom mesta Brno sme pripravili veľkú súťaž pre celú rodinu o atraktívne ceny.

V rozpätí 6 týždňov uverejníme v 3 kolách 3 články, s 3 súťažnými otázkami.

Žrebujeme vždy po každom kole 3 výhercov. Výhercovia postupujú do záverečného žrebovania o hlavnú cenu – pobyt v Brne pre 2 osoby, 2 noci,  3 dni s Brnopasom, bezplatnou MHD a vstupom do kultúrnych a iných zariadení.

Otázka číslo 3:  Ako sa volalo odložené malé dievčatko, ktoré spisovateľ Rudolf Těsnohlídek našiel so svojimi priateľmi v lesoch za Brnom dva dni pred Štedrým dňom a v ktorom roku bola založená tradícia“vianočného stromu“ v strednej Európe?

Odpoveď nájdete v našom článku Vianoce u susedov v Brne alebo na webovej stránke www.gotobrno.cz.

Odpovede zasielajte do 30. novembra 2021 na vivasenior@vivasenior.sk