Výstava, ktorá nemá na svete obdobu

V sobotu 26. mája otvoria v Brne unikátnu výstavu Alfonsa Muchu: Dva svety. Okrem Slovanskej epopeje predstaví i najrozsiahlejščiu zbierku jeho plagátovej tvorby.

Ak nemáte program na sobotu, vyberte sa do Brna. Na výstavisku, ktoré oslavuje 90. výročie, slávnostne otvoria Festival RE:PUBLIKA pri príležitosti stého výročia vzniku Československa.

Dôležitou súčasťou festivalu bude unikátna výstava ALFONS MUCHA: DVA SVETY, na ktorej uvidíte dva protipóly tvorby tohto svetoznámeho secesného maliara, pochádzajúceho z Moravy.

Majestátny cyklus deviatich najväčších pláten Slovanská epopeja (väčšina z obrazov má rozmer 8 x 6 metrov), je doplnená najrozsiahlejšou zbierkou Muchovej plagátovej tvorby na svete.

Návštevníci Brna, ako prvého miesta na svete, budú môcť vidieť prepojené dva svety českého secesného velikána, maliara Alfonsa Muchu.

K výstave deviatich najväčších plátien zo svetoznámeho cyklu Slovanská epopeja sa pridá jedinečná, najrozsiahlejšia zbierka Muchovej plagátovej tvorby na svete.

Unikátna výstava Muchovho diela, ktorá nemá obdobu nielen u nás, ale nikde inde na svete, vznikla vďaka spolupráci hlavného mesta Praha ako majiteľa cyklu Slovanská epopeja, štatutárneho mesta Brno, spoločnosti Veletrhy Brno a Nadačného fondu Richarda Fuxu, ktorý spravuje zbierku plagátov.

Niektoré artefakty uvidíme po prvý raz
Jedinečná výstava je umiestnená v historickom pavilóne H. Symbolicky ju otvoria v deň deväťdesiatych narodením výstaviska.

Plátna tvoriace Slovanskú epopeju sú umiestnené v hlavnej lodi pavilónu.

Interiér výstavy Alfons Mucha: Dva svety. Zdroj foto: www.republika2018.cz

Zbierka Richarda Fuxu obsahuje takmer dve stovky artefaktov. Okrem plagátov ju tvoria dekoratívne panó, kalendáre, reklamy na nápoje a rôzne ďalšie artefakty. Všetky nájdete v priestore pod galériami pavilónu. Fuxova zbierka sa stala historicky najúspešnejšou výstavou výtvarného umenia v Českej republike. V Brne budú vystavené aj exponáty, ktoré uvidí verejnosť po prvý raz.

Pestrý program festivalu RE:PUBLIKA
Časť venovanú Slovanskej epopeji pripravila Galéria hlavného mesta Praha, zbierky plagátov sa ujal historik umenia Karel Srp.

„Svetová premiéra prepojenia najväčších Muchových plátien Slovanskej epopeje so zbierkou plagátov Nadačného fondu Richarda Fuxu bude jednoznačne jedna z najatraktívnejších expozícií festivalu. Som hrdý na to, že sa niekoľko inštitúcií dokázalo dohodnúť, vyjsť si v ústrety a v rekordne krátkom čase naštartovalo spoluprácu, ktorej výsledkom je tento prekrásny a jedinečný výstavný projekt. Okrem toho návštevníci zažijú i ďalšie svetové premiéry a exkluzivity v oblasti hudby, dizajnu alebo audiovizuálnych šou,“ uviedol kreatívny riaditeľ festivalu RE:PUBLIKA Pavel Anděl.

Dvere pavilónu H sa prvým návštevníkom otvoria v deň začatia Festivalu RE:PUBLIKA – v sobotu 26. mája. Na rozdiel od väčšiny festivalového programu je vstup na výstavu spoplatnený.

Výstava potrvá do konca tohto roka. V rámci Festivalu RE:PUBLIKA bude prístupná za zvýhodnené vstupné. Viac informácií nájdete na: www.republika2018.cz.

Pavilon H, v ktorom sa skrýva jedinečná výstava Alfonsa Muchu. Zdroj foto: www.republika2018.cz