Výstava: Príbehy kabeliek významných žien

 

 

 

Na snímke architektka Zuzana Ilinčevová s japonskou umelkyňou Hiroko Takahashi. Foto: Z.I.

Architektka Zuzana Ilinčevová pozýva na neobyčajnú výstavu Příbehy kabelek významných žen do zámku Blatná v Čechách. Výstava nie je spojená s jej pracovným zamerením, ale s jej neobyčajným koníčkom – zbieraním kabeliek. Nečakajte historické kúsky. Ide o kabelky s príbehom, ktoré pochádzajú od mimoriadnych žien a každá má svoj príbeh.

Nebýva zvykom predstavovať predmety formou príbehu, ktorý by vypovedal o jej majiteľke. Iste však je zaujímavé ukázať kabelku ako doplnok odevu, ktorý majiteľku charakterizuje.

Príbeh a predmet, majú ešte inú súvislosť, ako časové obdobie. Pani Ilinčevová pripomína, že na výstave sa stretli ženy a kabelky, ktoré by sa v skutočnosti nikdy nestretli a aj to, že výstava je umiestnená v netradičnom prostredí a osloví návštevníka nečakanými informáciami.

Zoznam žien, od ktorých kabelky získala by bol pomerne dlhý. Mali rôzne zamestnania, osudy a zaujímavý je aj osud kabeliek ich majiteliek. Je to už tretia výstava zberateľky na podobnú tému a pre túto výstavu podľa jej slov potrebovala zaujímavý priestor, aby vynikli kabelky aj osudy žien.

Kabelka pani barónky Jany Germenis Hildprandt.

Grófka Jana Germenis – Hildprandt poskytla priestor

Priestor na výstavu poskytla zberateľke pani grófka Jana Germenis – Hildprandt v Rejtovom paláci na zámku Blatná v južných Čechách.

V detstve musela grófka spolu s rodinou zo zámku utiecť, keď ich v roku 1951 komumisti vyhnali. Po roku  1989  sa rodina Hildprandtová, dcéry Jozefína a Jana, so svojimi synmi vrátili späť z emigrácie do vlasti a v roku  1991  im bol zámok vrátený v rámci reštitúcie. Grófka Jana Germenis – Hildprandt vytvorila zo zámku perlu južných Čiech. Kultúrna pamiatka Blatná patrí k najzachovalejším vodným zámkom v Čechách . Zámok je otvorený celoročne a ponúka zaujímavé expozície a návštevu v anglickom parku.

Výstava má svoj príbeh

„Námet mi napadol náhodou, keď som premýšľala,“ hovorí Zuzana Ilinčevová, „či aj kabelky, ktoré zbieram od roku 2010 a mám ich už 377, majú svoj príbeh.“ Vyberiem si niektoré zaujímavé a významné ženy, stretneme sa a oni mi kabelku na moju výstavu požičajú. Základom zbierky sú samozrejme moje kabelky a kabelky mojich kamarátok, pripomína zberateľka.

Na tejto výstave však nie sú vystavené exponáty podľa časového obdobia, ale z rôznych období a preto oslovia návštevníka svojou rôznorodosťou. Vybrané kabelky majú v sebe krásu, eleganciu a skvelé vypracovanie, ale aj príbeh, ktorý charakterizuje ich nositeľky.

Kabelka podnikateľky s veľkým srdcom

Požiadali sme zberateľku Zuzanu Ilinčevovú, aby nám rozpovedala príbeh jednej z kabeliek. Ponúkla príbeh kabelky podnikateľky Zuzany Ceralovej Petrofovej .

S mladou usmievavou blodínkou som sa stretla v januári 2021. Rodinnú firmu založil Antonín Petrof pred 157 rokmi na výrobu a predaj klavírov značky Petrof. Klavíry sa vyvážali do celého sveta. V roku 1948 bola firma zoštátnená a po roku 1989 rodina požiadala o vrátenie továrne. V minulosti firma vybudovala celosvetovú veľkú obchodnú sieť, do ktorej patril jeden z obchodných patrnerov, ktorý žil v USA. Ten určoval ceny a tlačil podnik takmer k bankrotu, aby mohol značku Petrof odkúpiť.

Pani Ceralová Petrofová v tejto neľahkej dobe odchádza do USA, kde ju čaká závažné rozhodujúce rokovanie. Po prílete na letisko do USA sa rozhodne, že sa musí niečim potešiť a povzbudiť.

V obchodnom dome Macy’s si kúpi drahú kabelku COACH. Rozhoduje sa, prehliada si kabelku a vidí, že je ručne šitá a vyrába ju tiež rodinná firma. Po dlhšom váhaní sa rozhodne, kabelku si kúpi a odchádza s ňou na rokovanie. Jednanie je úspešné, firma PETROF je zachránená.

Kabelka Zuzany Ceralové Petrofové.

Zuzana Ceralová Petrofová je predstaviteľka piatej generácie rodiny Petrof a v súčasnosti stojí na čele tejto spoločnosti. Je veľmi úspešnou a váženou manažérkou. Za dobu pôsobenia v spoločnosti PETROF získala viaceré ocenenia, predovšetkým za svoje manažerské schopnosti. V roku 2014 získala titul MANAŽERKA ROKU 2014 a pravidelne sa objavuje v rebríčku najvplyvnejších žien Česka časopisu FORBES.

Zuzana Ceralová Petrofová úspešně nadviazala na tradíciu svojich predkov a jej zásluhou je dnes firma najväčším výrobcom akustických klavírov s mnohými oceneniami v Európe.

Zberateľka pani Zuzana Ilinčevová pozýva do zámku Blatná na komentovanú prehliadku dňa 28.7.  od 14.00 a od 16.00 hod, kde bude osobne prítomná a má pre návštevníkov pripravené ďalšie zaujímavosti o svojej zbierke.