Zámok Český Krumlov

Zámok Český Krumlov každý rok priláka najviac návštevníkov. Patrí medzi pamiatky svetového dedičstva UNESCO.

Korunou Českého Krumlova je zámok a hrad s nádhernou vežou. Patrí medzi klenoty českých pamiatok, po Pražskom hrade je najrozsiahlejším zámockým areálom v Česku so štyridsiatimi budovami a piatimi nádvoriami.

Najväčší rozkvet mesta i hradu je z čias rodu Rožmberkovcov v 16. storočí.

V roku 1989 bol vyhlásený za chránenú kultúrnu pamiatku a v roku 1992 zapísaný medzi pamiatky svetového dedičstva UNESCO.

Zámocká záhrada v Českom Krumlove na jar. Foto: Aleš Motejl, CzechTourism

Zámok má viacero unikátov. Dokonale zachovalé barokové zámocké divadlo, ktoré patrí k najzachovalejším barokovým scénam sveta, lapidárium a Plášťový most, ktorý spája zámok a zámockú záhradu s rozlohou sedem hektárov, ako aj barokovú záhradu zámku s otáčavým hľadiskom, kde sa už od roku 1958 hráva opera, činohra i balet.

Hľadisko je zasadené do okolitej prírody, ktoré vďaka obojsmernému otáčaniu okolo svojej osy umožňuje divákom sledovať dej panoramaticky. Súčasťou deja je aj priľahlý rokokový letohrádok Bellarie.

Český Krumlov neponúka len prehliadku zámocko-hradného areálu, v meste lákajú romantické uličky s obchodíkmi, kaviarne či reštaurácie a múzeá. Napríklad Múzeum bábok, Múzeum voskových figurín, ale aj jedinečné miesto, kde sa zastavil čas, múzeum Fotoateliér Seidel.

Foto: Aleš Motejl, CzechTourism

Súťažná otázka: Z koľkých budov pozostáva zámocký areál v Českom Krumlove?

Odpovede posielajte do 15. júna na adresu: vivasenior@vivasenior.sk

Hlavnou cenou je rodinná vstupenka do všetkých hradov a zámkov v správe Národního památkového ústavu v Českej republike. Dvaja výhercovia získajú vecné ceny od Českej centrály cestovného ruchu Slovensko, v spolupráci s ktorou túto súťaž organizujeme.

Bližšie info k súťaži tu.


Žámocká záhrada, Český Krumlov. Foto: Aleš Motejl, CzechTourism