Zima na najkrajších českých hradoch a zámkoch

Aj v zime sa môžete vybrať na čarovné miesta, napríklad na pekný hrad alebo zámok a ak nie ste práve milovníci zimných športov, ponúkame niekoľko tipov na zaujímavé výlety na české hrady a zámky.

Nie ste istí, či majú celoročne otvorené? Prinášame inšpirácie na nevšednú prehliadku niekoľkých zaujímavých miest, pretože už dávno neplatí, že pamiatky sa koncom októbra uložia na zimný spánok. Niektoré historické sídla v Čechách majú otvorené aj v zimnom období a radi privítajú návštevníkov.

Pražský hrad je najnavštevovanejší

Objekty najväčšieho hradného komplexu na svete, Pražského hradu, nikdy nebývajú v zime zatvorené. Môžete navštíviť Starý kráľovský palác, baziliku sv. Juraja, Obrazáreň Pražského hradu alebo Katedrálu sv. Víta.
Do 31. marca 2019 je areál hradu prístupný od 6,00 do 22,00 hodiny, návštevné objekty od 9,00 do 16,00 hodiny, niektoré ako Jazdiareň Pražského hradu a Tereziánske krídlo sú otvorené od 10,00 do 18,00 hodiny. Slávnostné striedanie vojakov Hradnej stráže s fanfárami prebieha o 12,00 hodine na 1. nádvorí a striedanie na stanovištiach je každú hodinu.

Majestátny hrad Karlštejn.

Hrad Karlštejn láka na víkendové prehliadky

Majestátny hrad Karlštejn dal postaviť cisár Karel IV. ako dôstojné sídlo na uloženie českých korunovačných klenotov, zbierok svätých relikvií a prijímanie vzácnych hostí. V januári je hrad zatvorený, ale prvý prehliadkový okruh môžete navštíviť už vo februári počas víkendov od 10,00 do 15,00 hodiny. Od marca je Karlštejn otvorený denne okrem pondelka od 9,30 do 16,00. hodiny.

Hrad Křivoklát.

Za magistrom Kellym na Křivoklát

Edward Kelly, známy z filmu Cisárov pekár a Pekárov cisár, bol slávnym alchymistom Rudolfa II a jeho väzňom na hrade Křivoklát.

Hrad Křivoklát patrí k reprezentačným sídlam českých kráľov a obsahuje celý rad cenných neskorogotických priestorov. K najvýznamnejším patrí kaplnka s maľovaným oltárom. Zaujímavosťou je knižnica s viac ako 52-tisíc zväzkami, mučiareň a väzenie, v ktorom dva roky väznili práve Edwarda Kellyho.

Hrad je v januári zatvorený, jeho brány sa otvoria 1.februára. Vo februári a marci je verejnosti prístupný vždy v sobotu od 11,00 do 14,00 hodiny.

Interiér Zámku Mělník.

Do Mělníka za históriou a vínom

Zámok, dominanta mesta Mělník, je ovenčený bohatou históriou a je známy najmä rozsiahlymi vínnymi pivnicami, ktoré ponúkajú prehliadku aj s degustáciou vín. Zaujímavosťou je Veľká jedáleň sv. Václava zdobená zlatom. Mělnický zámok aj vínne pivnice sú celoročne otvorené, v zime do 31.3. 2019 od 9,30 do 16,30 hod, v lete od 9,30 do 18,00 hod. Prehliadky sa konajú každú celú hodinu. Zámok je v súkromnom vlastníctve rodiny Lobkowitz.

Za Rudlofem II. do Brandýsa

Cisársky a kráľovský zámok Brandýs nad Labem bol minulosti obľúbeným sídlom habsburských panovníkov, ktorý zámok vlastnili až do roku 1918. Sgrafitová výzdoba zámku patrí k najvýznamnejším renesančným  pamiatkam Čiech. Cisára Františka I. tu v časoch napoleonských bojov navštívil ruský cár Alexander I. a pruský kráľ Fridrich Vilém III. pred bitkou pri Lipsku. Brandýs si veľmi obľúbil cisár Rudolf II., ktorý ho užíval ako svoje hlavné mimopražské sídlo. Na prehliadkovej trase v pôvodných cisárskych komnatách sa návštevníci dozvedia veľa zaujímavostí o osudoch posledných Habsburgovcov.

Zámok je od novembra do konca marca otvorený len počas víkendov. Prehliadky sa konajú každú celú hodinu, od 10.00 do 16.00 hodiny pri minimálnom počte 5 osôb.

Romantický zámok Hluboká nad Vltavou.

Za zimnou romantikou na zámok Hluboká

Romantický zámok Hluboká nad Vltavou v južných Čechách, patrí k najkrajším zámkom Českej republiky. V bohatých interiéroch môžete obdivovať sály obložené ušľachtilým drevom s bohatou výzdobou, prepychové lustre, renesančné vitráže, delfskú fajansu, tapisérie alebo obrovskú knižnicu s kazetovým stropom.

Hluboká je otvorená v zime od novembra do konca marca, denne okrem pondelka od 10. do 16. hodiny.

Kuriozity v Českom Krumlove

V Českom Krumlove môžete navštíviť Hradné múzeum, ktoré vás zavedie do čias pánov z Krumlova, Rožmbergovcov a ďalších významných šľachticov, ktorí v priebehu storočí v meste sídlili. Zaujímavosťou sú dôležité listiny, ale aj kuriozity, ako napríklad pohrebná zástava Jana Kristiána z Eggenbergu. Zo zámku je krásny výhľad na celý Český Krumlov.

Múzeum je otvorené od novembra do konca marca denne okrem pondelka od 9,30 do 16,00 hodiny.

Zámok Zbiroh na Plzeňsku

Odhaľte tajomstvo zámku Zbiroh

Zámok Zbiroh na Plzeňsku je príťažlivý pre milovníkov umenia aj histórie. Pre návštevníkov ponúka dva prehliadkové okruhy. Práve tu v tzv. Zednářskom salónku namaľoval Alfons Mucha slávnu Slovanskú epopej. Milovníci tajomnej histórie tu nájdu miestnosti, ktoré slúžili k tajným obradom SS, aj väzenské kobky a návštevníkov prekvapí hradná studňa, ktorá patrí k najhlbším v Čechách. Zámok je otvorený celoročne od 10,00 do 18,00 hodiny a poskytuje aj ubytovacie služby.

Hrad Loket patrí k najkrajším hradom Českej republiky.

Navštívte temné kobky hradu Loket

Hrad Loket patrí k najkrajším hradom Českej republiky. Bol postavený na skalnatom brale, ktorý z troch strán obteká rieka Ohře. V stredoveku sa kvôli nedobytnosti nazýval hrad aj „kľúč ku kráľovstvu Českému“. Často tu býval cisár Karel IV., dokonca prvýkrát vo svojich 3 rokoch, keď tu bol väznený. Ako väzenie slúžil hrad oficiálne od roku 1889 a dnes sa tu nachádza pôsobivá expozícia mučiaceho náradia a útrpného práva. Na hrade objavíte aj meteorit, ktorý spadol na Loket v roku 1422. Hrad je otvorený v zimnom období denne od 9,00 do 16,00 hodiny.