Zlato alebo kryptomeny? Pre seniora ani jedno

Nedávno sme vám priniesli článok o tom, že investorom sa môžete stať aj v seniorskom veku. Teraz sa pozrime na to, čo sú to kryptomeny a prečo neivestovať do zlata?

V súčasnosti sú veľmi populárne investície do zlata. Tento typ investície môže byť síce zaujímavý, no neprináša pravidelný príjem.

Neodporúča sa vložiť do takýchto aktív či komodít veľkú časť investovaných prostriedkov, pretože takáto investícia slúži výhradne na udržanie hodnoty peňazí.

Ideálne je využívať skôr také investície, ktoré prinášajú zisk pravidelne. Stále častejšie sa využívajú dividendové fondy, pri ktorých vám vyplatia podiely zo zisku na účet viackrát počas roka.

Bitcoin a davová psychóza

Nedá sa nespomenúť niečo aj o investíciach do kryptomien. Kryptomeny sú digitálne meny či virtuálne peniaze a najznámejšou z týchto virtuálnych mien je práve Bitcoin.

Bitcoin predstavuje pre mnohých najvýnosnejšie aktívum za posledné roky – bolo to vďaka jeho obrovským rastom, napr. v roku 2017 veľmi významne narástol ale v roku 2018 naopak veľmi klesol a potvrdilo sa, že nejde o investíciu, ale o špekuláciu, na ktorú má veľký vplyv malý počet ľudí, ktorí majú väčšinu aktív v tejto kryptomene.

Investovanie do kryptomien sa dá prirovnať k tulipánovej revolúcii, počas ktorej boli ľudia vďaka davovej psychóze kvôli jednej cibuľke tulipánu ochotní založiť domy a celý svoj majetok. Pokiaľ niekomu neprekáža, že o svoje peniaze môže prísť, kľudne si kryptomeny môže kúpiť.

Ale žiadny skúsený investičný špecialista vám ich určite neodporučí.

Dajú sa úspory ochrániť pred infláciou?

Aj keď sa väčšina ľudí investovania bojí, s nejakou formou investícii sa stretávame všetci. Investujeme do svojho vzdelania, bývania, alebo si šetríme na dôchodok.

No robíme to „správne“ alebo efektívne? Ako môžeme zhodnocovať svoj majetok, peniaze a „ochrániť“ ich pred infláciou?

Finančná gramotnosť je veľmi podceňovaná a nesprávne praktizovaná. Môže sa zdať, že to s investíciami nesúvisí, no opak je pravdou.

Viac sa dozviete napríklad aj v nasledujúcich tituloch určených nielen pre mladých ľudí vstupujúcich do finančného sveta na www.abcedu.sk