Jeho smrť prekvapila aj najbližších

“Nezakladal si na sláve, užíval si život, akoby tušil, že ho bude mať taký krátky,” vyjadril sa herec Karol Čálik v novej knihe Posledný bohém venovanej búrlivému životu nezabudnuteľného speváka, ktorá vyšla pri príležitosti nedožitých 70. narodenín Karla Duchoňa z pera dvoch autoriek, novinárok, Silvie Lispuchovej a Aleny Horváthovej-Čisárikovej vo vydavateľstve Ikar.

Karol Duchoň skonal deň po svojich meninách, 5. novembra pred 35 rokmi vo veku s rovnakým číslom – 35.

V knihe spomínajú priatelia

Hudobný skladateľ, muzikológ, spoluzakladateľ festivalu Bratislavská lýra Pavol Zelenay spomína v knihe “Keď spieval, vysielal medzi ľudí pohodu, radosť a zároveň pod úžasným pretlakom vyžaroval z neho mocný prúd pozitívnej energie. Karol Duchoň skutočne bol – a dosiaľ stále ostáva neprekonaný – náš Tom Jones.

“Na Karola budem vždy v dobrom spomínať, napriek jeho slabostiam, lebo to bol skvelý človek,“ vyznal sa Karol Čálik.

O Karolovi Duchoňovi rozprávajú v knihe aj jeho blízki, priatelia z detstva, prvá manželka Elena a ich spoločná dcéra Danka, druhá manželka Alena, kolegovia z brandže – hudobníci, speváci a speváčky Eva Máziková, Marcela Laiferová, Pavol Hammel, Dušan Grúň, Zoro Laurinc, Vlado Hronec a celý rad ďalších.

Ja to zaplatím

V tom, že Karola Duchoňa na Slovensku v speváckych kvalitách doposiaľ nikto neprekonal sa zhodujú všetci, ktorí s nim mali to šťastie počas života spolupracovať. Spev bol jeho životom, poslaním. Vedel to odmala. Chcel byť spevákom a neoblomne si išiel za svojím snom. Bez váhania nechal školu, len aby mohol spievať.

Jeho neuveriteľný talent mu všade otváral dvere, širokým úsmevom a srdečnosťou si podmaňoval fanúšikov, ženy ho zbožňovali pre jeho šarm, priatelia za jeho ochotu vždy pomôcť a bezodnú veľkorysosť. ‚Nechajte to na mňa, ja to zaplatím!‘ to bolo jeho heslo.

Jeho hity žijú dodnes

Hity ako V dolinách, Elena (venoval ju prvej manželke), Dievča z Budmeríc, Smútok krásnych dievčat, Čardáš dvoch sŕdc, Mám ľudí rád, Mám ťa rád, S úsmevom a ďalšie pozná rovnako dobre generácia sedemdesiatnikov, či mladých tridsiatnikov.

Jeho songy dodnes znejú v rádiu, podfarbujú reklamy. Karol Duchoň je neprekonateľný aj napriek tomu, že z tohto sveta odišiel taký mladý a za veľmi smutných okolností. Pod jeho predčasný odchod sa podpísal bohémsky život: málo spánku, prehýrené noci, hazardné hry, priveľa stresu, priveľa zábavy.

Ťažká závislosť od alkoholu mu podkopávala zdravie rovnako, ako zlé stravovacie návyky – priberanie, chudnutie za pomoci tabletiek, ktoré si nosil zo zájazdov z Nemecka.

Manželka ani mama neverili v najhoršie

„V čase nášho rozvodu by som si ani vo sne nepomyslela, že rok na to Karol umrie. Iste, už pri našom rozchode nebol práve v dobrej zdravotnej kondícii, ale žeby 35-ročný muž mohol skonať? Nemysliteľné! Ani mi len nenapadlo, že jeho zdravie je natoľko podlomené, že je na tom až tak zle… Začiatkom septembra išiel do nemocnice v Podunajských Biskupiciach. Prišli sme ho s dcérou navštíviť, bol celý žltý, brucho nafúknuté… Odtiaľ ho previezli na Kramáre. Prišli sme za ním práve na jeho meniny, avšak už nás k nemu pustiť nechceli. Karol do rána zomrel. Možno je lepšie, že sme ho nevideli zničeného, vychudnutého… Uchovávame si ho v pamäti takého, aký bol predtým: veselý, kypiaci životom, usmiaty,“ uviedla v knihe spevákova prvá manžeka Elena, matka jeho jedinej dcéry Danky.

S Elenou prežil Karol Duchoň trinásť rokov a po ich rozhovore sa druhýkrát oženil s Alenou, zvukovou majsterkou v rozhlase, ktorá mu po rozvode bola veľkou oporou, no tento vzťah trval len niekoľko mesiacov. Ukončila ho predčasná spevákova smrť.

“Všetci hovoria, že otec zomrel na cirhózu pečene, v úmrtnom liste má ale napísané zlyhanie obličiek. Nik z našej rodiny nepredpokladal, že by mohol byť v takom vážnom zdravotnom stave. Neviem, možno aj rozvod k tomu prispel. Keď ležal v Podunajských Biskupiciach, s mamou sme za ním chodievali. Sedeli sme vonku na lavičke, rozprávali sme sa. Potom ho previezli na Kramáre a viac nás k nemu nepustili. Povedali sme si, že prídeme na druhý deň, no už bolo neskoro,” vracia sa k posledným dňom spevákovho života jeho dcéra Danka, ktorá mala v čase otcovej smrti iba trinásť rokov.

Karol sa stal nesmrteľným

“Karolova mama, ktorá svojho jediného syna doslova zbožňovala, sa nám rovnako nešťastná sťažovala, že Karči ju už ráno, len čo otvorí oči, prosí, aby mu naliala. Nechcela, ale drankal, triasli sa mu ruky. Bolo smutné pozerať sa na neho. Bol aj na liečení, pár mesiacov vydržal nepiť, a potom opäť začal. Jeho smrť nás všetkých veľmi zasiahla. Z Karolovej blízkosti sa nenašiel nikto, kto si bol čo i len pripustil, že je to s ním také vážne,” opísali v knihe posledné chvíle Karola Duchoňa manželia Grúňovci, ktorí patrili k jeho najbližším priateľom.

Správa o jeho smrti bola jedna z najhorších v ich živote. Hlboko zasiahla všetkých, ktorí ho poznali. Ostali im jeho piesne. Vďaka nim sa Karol Duchoň stal nesmrteľným.