Ako sa pripraviť na operáciu bedrového kĺbu

Posilňujte oslabené brušné a bedrové svaly a spevnite ruky, aby ste zvládli chôdzu s barlami, radí doktorka Loydlová.

V predošlom článku Ako predchádzať výmene bedrového alebo kolenného kĺbu sme sa venovali problematike, ktorá je jednou z najzávažnejších ortopedických operácii. Teraz prinášame niekoľko rád od pani MUDr. Loydlovej, čo robiť pred a po operácii.

Pred operáciou

Svaly brušné bedrové sú oslabené, tým, že sme ich menej zaťažovali, preto sa odporúča naťahovať skrátené svalové štruktúry bedier a posilňovať hlavne oslabené brušné a bedrové svaly.

Posilňovaním svalov horných končatín a zdravej dolnej končatiny si pripravíte svaly na chôdzu s barlami. Dobrý je aj nácvik pohybových stereotypov nevyhnutných pre pooperačnú fázu rehabilitácie.

Potrebné je udržiavať si optimálnu váhu a chorý kĺb príliš nezaťažovať.

Bezpečne v domácnosti

Pohyb v domácnosti by mal byť bezpečný. Na zemi sa nesmú nachádzať prekážky, o ktoré by ste mohli ľahko zakopnúť a neodporúča sa pohyb po klzkých podlahách.

Vhodnou pomôckou je servírovací stolík s kolieskami, ktorý slúži k prenášaniu ťažších bremien (nie je vhodné nosiť predmety nad 5 kg).

Ideálne je mať v blízkosti spálne toaletu, kúpeľňu a kuchyňu.

Pomôcky môže predpísať lekár

Rovnako dôležité je zabezpečiť si pomôcky pre zvýšenie sebestačnosti pri obliekaní, obúvaní a pri osobnej hygiene.

Informujte sa u lekára aké pomôcky budete po operácii potrebovať, najčastejšie to bývajú barle a kompresívne pančuchy (prevencia embólie a trombózy).

Pre zvýšenie sebestačnosti v domácnosti je vhodný nástavec na záchodovú misu, rôzne madlá do kúpeľne, stolička do sprchy, vaňová doska, protišmykové podložky a pomôcky na rehabilitáciu a cvičenie, ktoré môže predpísať lekár.

Vhodná je zvýšená posteľ. V spálni pomáha napríklad aj držiak nad posteľou na vstávanie, vankúš medzi nohy pri spaní na boku, chňapka pre lepšiu dostupnosť predmetov z postele alebo predĺžený obuvák či vyzúvač topánok.

Zaobstarajte si topánky s pevnou podrážkou (bez podpätku) a vložky do topánok, ktoré tlmia nárazy a zmierňujú záťažový tlak na kĺb pri chôdzi.

Na postupné zaťažovanie a cvičenie môžete využiť aj mini, neskôr stacionárny bicykel, ktorým sa postupne zaťažuje svalový aparát. Ak je možné, dohodnite si v rámci domácej pooperačnej starostlivosti aj návštevu fyzioterapeuta.

Pacient po operácii bedrového kĺbu by mal jazdiť v aute len ako spolujazdec. Treba však dbať na to, aby ohnutie v kĺbe nepresiahlo 90 stupňov. Vhodný je vankúš na sedenie v tvare O.  Ďalšími dobrými pomôckami v aute môže byť podávač bezpečnostného pásu, rukoväť na hlavovú opierku alebo otočná pomôcka na vystupovanie alebo na nastupovanie z auta.

Po prepustení z nemocnice

Ak pacient žije v domácnosti sám po prepustení z nemocnice je dobré zabezpečiť si pomoc pre domácu starostlivosť blízkej osoby alebo opatrovateľskej počas obdobia dvoch týždňov, ideálne až na 6 – 8 týždňov, kedy prebieha proces hojenia nového kĺbu.

Po operačnom zákroku je potrebné dodržiavať určité zásady pre rýchlejšie zotavenie a lepšiu adaptáciu nového kĺbu, nakoľko prvých 6 týždňov po operácii prebieha proces vhojenia kĺbu. V tomto období nie je vhodné končatinu zaťažovať naplno, aj napriek tomu, že z nemocnice odídete po svojich.

Chodiť treba len s dvoma francúzskymi barlami. Po uplynutí šiestich týždňov je možné odložiť barlu na operovanej strane a túto stranu stále viac zaťažovať pokiaľ nedôjde k súmernej chôdzi. Plne zaťažovať operovaný kĺb je možné od tretieho pooperačného mesiaca.

Pevné lôžko a pravidelné cvičenie

Pacientom sa odporúča, aby  prvé tri mesiace spali na pevnom rovnom lôžku. Pri spánku je dôležité polohovať operovanú končatinu, aby nedošlo k jej nesprávnemu postaveniu, a aby nevznikli preležaniny. Neodporúča sa využívanie rôznych foriem tepla ako napríklad elektrický vankúš alebo saunovanie.

Pravidelnou súčasťou pacienta po operácii bedrového kĺbu, by sa malo stať pravidelné cvičenie, aspoň 2-krát denne.

Po operácii bedrového kĺbu je dôležité spevniť svalový aparát, aby sa zlepšila chôdza, ale aj životnosť kĺbu.

Samozrejme, všetko s mierou a prispôsobením sa novému kĺbu. Ideálne je nohu zaťažovať bicyklovaním, plávaním, severskou chôdzou alebo podobnými športovými aktivitami.

Dôležitá je správna životospráva a udržiavanie hmotnosti. Tá má vplyv nielen na životnosť vašej endoprotézy, ale aj na zdravý kĺb. Pri šetrnom zaobchádzaní môže umelý kĺb vydržať približne 15 rokov.

Sledujte si rozdiel dĺžky nôh, ktorý môže súvisieť s deformáciami v okolí kĺbu. Rozdiel väčší ako 1 cm sa dá kompenzovať tzv. podpätenkou.

Ak sa vyskytne v mieste nového kĺbu bolesť, začervenanie, opuch alebo horúčka, prípadne akákoľvek infekcia, ktorá by sa krvnou cestou mohla dostať k implantátu okamžite kontaktujte lekársku pomoc.

MUDr. Dalma Loydlová,
primárka Fyziatricko- rehabilitačného oddelenia , ŠNOP Bratislava