Až do vysokého veku môžeme mozog stimulovať

V seniorskom veku treba držať mozog v kondícii, podobne ako všetky ostatné orgány. Nové podnety pomáhajú a udržujú sviežu myseľ aj vo vyššom veku.

Ak mozog pravidelne nezamestnáte, začne sa nudiť a strácať na bystrosti. Určite sa oplatí aj vypnúť, nemôže to však byť na príliš dlho. Niekoľko tipov z Centra Memory.

Čítajte , hrajte sa

Pri televízii si určite oddýchnite, ale aj sledovanie obľúbených seriálov a filmov musí mať svoje hranice. Jednotlivé príbehy cez vás len preletia. Podľa odborníkov je lepšie, ak si vytvárate vlastné obrazy. V tom vám pomôže akákoľvek kniha. 

Každý príbeh, ktorý si prečítate, rozbehne vašu fantáziu a predstavivosť, zamestnáte mozog a nebudete len pasívnym divákom.

Čím pestrejší žánrový výber, tým lepšie. Zahrajte sa s priateľmi scrable, žolíka, šachy, zamestnáte svoju myseľ.

Vráťte sa ku koníčkom z mladosti

Prevažne pravú polovicu mozgu aktivujú rozličné tvorivé procesy.

Objavte krásu hudobných nástrojov, maľovania alebo ručných prác. Vráťte sa ku svojim koníčkom, ktorým ste sa venovali v mladosti alebo si začnite plniť sny.

Pre seniorov sú v ponuke rôzne kurzy, hudobné, umelecké. Ak sa začnete venovať ručným prácam, potešíte obrusom, šálom či svetrom niekoho v rodine, či v okolí.

Čím vyváženejšie je stimulovanie aktivity oboch mozgových hemisfér, tým lepšie spolupracujú.

Uvoľnite sa, píšte si denník

Stresový hormón kortizol má negatívny vplyv na pamäť. Napätiu a stresu sa nedá v živote vyhnúť, ale oplatí sa naučiť, ako mu aktívne čeliť. Niekto sa upokojí pri energickej prechádzke alebo behu, iného zachraňuje hudba, cvičenie či joga.

Cielene „vypnúť“ a zbaviť sa stresu sa určite oplatí. Pokojne sa vráťte aj k písaniu denníka. Budete sa tak sústrediť na vlastné myšlienky a lepšie ich spracujete.

Hľadajte odpovede, buďte zvedaví

Inšpirujte sa malými deťmi, ktoré vedia dať dospelým behom dňa aj sto otázok. Určite sa nebudete učiť tak rýchlo ako v detstve, ale hľadať odpovede a učiť sa niečo nové, výborne zamestná mozog. 

Nové dojmy a poznatky musí totiž spracovať, čo ho podnieti k činnosti. Pokojne sa môžete začať učiť aj cudzí jazyk. Všetky nové veci vám pomôžu narušiť každodennú rutinu.

Stretávajte sa s kamarátmi, komunikujte

Udržujte existujúce sociálne kontakty a  vyhľadávajte aj nové, napríklad v rámci rozličných záujmových klubov. 

Stretávanie a komunikácia s priateľmi je jedným z dôležitých bodov, ktorý vás udrží v psychickej kondícii. 

Výmena noviniek pri káve opäť výborne zamestná mozgové bunky. Nemusíte komunikovať na vysokej intelektuálnej úrovni, občas si treba len obyčajne poklebetiť.

Mozog potrebuje zdravú a vyváženú stravu

Celé snaženie podporte zdravou, vyváženou stravou, dostatočným pitným režimom a pohybom na čerstvom vzduchu. Aj mozog potrebuje živiny.

Nevynechávajte z jedálneho lístka bielkoviny, cukry a ani tuky. Všetky majú aj zdravšie alternatívy a organizmus ich potrebuje pre bezchybné fungovanie. 

Mozgovú činnosť povzbudzujú najmä vitamíny skupiny B. Áčko, céčko a éčko zase pomáhajú chrániť telo pred voľnými radikálmi. Najdôležitejšia je preto pestrosť.

Zdroj foto: pixabay.com