Habsburgovci stolovali šetrne aj okázalo

V  najväčšom vidieckom zámockom areáli Rakúska, na zámku Schlos Hof si môžete vychutnať výstavu určenú nielen gurmánom, ale aj milovníkom histórie. Habsburgovci pozývajú k stolu.

Vo vidieckom sídle cisárovnej Márie Terézie je až do 1. novembra neobyčajná výstava Zlaté lyžice & Prepychový riad – Habsburgovci pozývajú k stolu, Poklady z kolekcie cisárskeho striebra, aj stála výstava zoznamujúca so životom princa Eugena Savojského.

Z výstavy Poklady cisárskeho stola. FOTO: ©SKB – Wolfgang MoMo Handl

Zlato, striebro a prepychové jedálenské servisy

Tematická výstava má dve časti. V Schloss Hofe sú inštalované desiatky exponátov z bývalej Komnaty s dvorným striebrom a ukážky stolovania na Viedenskom dvore.

Je to jedinečná prehliadka unikátnych drahocenných exemplárov, popri cisárskom striebre a zlate aj nádherné jedálenské servisy z porcelánu a nápojového skla. Sú to predmety, ktoré sa používali pri súkromnom stolovaní i veľkých slávnostných podujatiach za panovania Márie Terézie.

Je to okázalá prezentácia unikátnej dvornej kultúry stolovania od baroka až po historizmus. Porcelán, ktorý cisárovná tak milovala, nakupoval Viedenský dvor až v Japonsku a vo francúzskych, nemeckých či rakúskych porcelánových manufaktúrach a sklárňach.

Expozíciu, rovnako ako predchádzajúce tematické výstavy, doplňuje množstvo vtipných a kurióznych historiek zo života viedenskej šľachty.

Z výstavy Poklady cisárskeho stola. FOTO: ©SKB – Wolfgang MoMo Handl

Cisárovná aj cisár, maškrtníci aj labužníci

Mária Terézia bola neobyčajne maškrtnou panovníčkou. Cisárovná milovala nielen sladké jedlá, ale aj sladké vína, neodolala ani  kandizovanému ovociu a tokajskému vínu. Jej najväčšou vášňou bola čokoláda.

Obľúbeným vínom cisárovnej Márie Terézie bola aj račianska frankovka, ktorú pravidelne dodávali na dvor z Rače pri Bratislave.

V roku 1767 uznala cisárovná Frankovku modrú dekrétom za privilegovaný nápoj vhodný na cisársky stôl s právom pestovať, „tereziánsku Račiansku frankovku“. Navyše, Račanom zľavila časť dane z vína.

Cisár František Jozef I. bol zase známy svojimi náhlymi pocitmi hladu. Jeho obľúbené jedlo, hovädziu špičku uvarenú v polievke si vychutnával s pažítkovou omáčkou alebo chrenovou omáčkou.

Zaujímavým zvykom bolo, že hostia museli dojesť, len čo panovník dojedol svoj pokrm. Kompenzovali to tak, že po odchode chodili svoj hlad utíšiť do hotela Sacher vo Viedni. 

Cisár jedol spolu s ostatnými hosťami výlučne na veľkolepých polovačkách na ktorých sa podával aj guláš, ale napríklad aj granadír – zemiaky s cestovinou.

Z výstavy Poklady cisárskeho stola. FOTO: ©SKB – Wolfgang MoMo Handl

Kuchynské tajomstvá na zámku Niederweiden

Druhá časť výstavy má názov Kuchynské tajomstvá v zákulisí je inštalovaná na neďalekom poľovníckom zámku Niederweiden, ktorý tiež patrí k zámockému komplexu Schloss Hofu a vyžaruje z neho špecifické čaro s pôvabom francúzskeho letohrádku.

Expozícia je zameraná na obdobie panovania cisára Františka Jozefa. Je to zbierka špeciálnych predmetov, ktoré sa vtedy používali v kuchyniach pri príprave jedál na opulentné hostiny aj s vyše pätnástimi chodmi.

Pri slávnostnej tabuli panovala prísna hierarchia, zasadacie poriadky, svoje pravidlá mali aj obchodné večere na pozvanie Jeho Veličenstva, ale tiež stolovanie v úzkom rodinnom kruhu.

V Niederweidene sa návštevník dozvedá aj o receptúrach, výbere a skladovaní surovín, na tie časy efektívnom hospodárení kuchyne, hygiene a vysokých nárokoch, kladené na výchovu kuchynského personálu a služobníctva.

Kým ešte v 19. storočí sa o obsluhu pri cisárskom stole starala dvorná šľachta, postupom času ju nahrádzali profesionáli – lokaji a služobníctvo. 

A ak navšívite 1. októbra o 15,00 hodine poľovnícky zámok Niederweiden budete si môcť vypočuť vzrušujúce príbehy z každodenného života cisárskej kuchyne, ktoré porozpráva Eddy Franzen, kultúrny sprostredkovateľ zámku Schönbrunn v úlohe cisára Karla a posledného šéfkuchára cisárovnej Zity počas prehliadky špeciálnej výstavy „Kuchynské tajomstvá v zákulisí“.

Z výstavy Poklady cisárskeho stola. FOTO: ©SKB – Wolfgang MoMo Handl

Ako sa dostanete do zámku

Do Zámockeho areálu sa dostanete bicyklom, autom aj verejnou dopravou, lebo je na dohľad cez rieku Morava z Devínskej Novej Vsi.

Ak sa vyberiete na peší výlet z Bratislavy odporúčame využiť hromadnú dopravu, autobus č. 20, vystúpiť na zástavke Novoveská a následne prejsť k cyklomostu Sloboda, ktorý vás zavedie popri výbehoch s ťavami, koňmi a oslíkmi priamo k zámku Schlosshof.

Prehliadky sú organizované aj v slovenčine.

Informácie nájdete tu: www.schlosshof.at/sk/

FOTO: Schloß Schönbrunn Kultur- und Betriebsges.m.b.H. , Severin Wurnigt