Skalica je pjekné mjesto

Spieval v jednej známej piesni slávny rodák a spevák zo Skalice, Janko Blaho, ktorý preslávil Skalicu a ona preslávila jeho.

Skalica je stále, ako za čias Janka Blahu pôvabné mesto a dnes priťahuje návštevníkov z celého sveta nielen zachovalými architektonickými skvostami, aktivitami, novinkami, ale aj typickým záhoráckym pôvabom.

Je to miesto, kde sa súčasnosť harmonicky spája s minulosťou a príroda s ľudskými výtvormi.

V meste, obkolesenom stredovekými hradbami dýchne na návštevníka história v podobe ôsmich kostolov, rotundy svätého Juraja z prelomu 12. a 13. storočia, najstaršou stavbou v Skalici, slávneho secesného Domu kultúry s unikátnou mozaikou a bohatou farebnou výzdobou, postavenom podľa plánov architekta Dušana Jurkoviča a sálou v interiéri, ktorá bola v čase otvorenia budovy najväčšou na Slovensku s nádhernými nástennými maľbami s ľudovou tematikou.

V blízkosti farského kostola s gotickou hranolovou vežou a bohatým interiérom je Karner sv. Anny s kryptou Víťazoslava Sasinka.

Tento významný historik, publisicta, historik a katolícky kňaz pôsobil napríklad aj v bratislavskej Rači. Dominantou je kostol sv. Michala, odkiaľ je úchvatný pohľad na mesto. Jezuitský kostol s kolégiom na námestí, ktorý prešiel rekonštrukciou, dnes slúži ako kultúrne centrum.

Jednu z prelomových udalostí v dejinách Slovenska pripomína budova Radnice, ktorá sa v roku 1918 stala prvým dočasným sídlom slovenskej vlády.

No a Skaličania sú dodnes hrdí, že mesto bolo už v 14. storočí vyhlásené za kráľovské a dostalo rôzne privilégiá, čo si každoročne pripomínajú pri príležitosti slávností Skalických dní.

Trdelník a víno

Nemožno však zabudnúť na trdelník, ktorý Skalicu preslávil široko-ďaleko a na Skalický Rubín pochádzajúci z vinohradov nad mestom.

Ako prvý pokrm z prihlásených slovenských tradičných výrobkov získal skalický trdelník ochranné zemepisné označenie registrované Európskou komisiou v rámci celej Európskej únie. Tak označenie Skalický trdelník môžu používať len trdelníky vyrobené na území Skalice a Senice.

Ľudová tradícia hovorí, že recept na Skalické trdelníky priniesol do Skalice zo Sedmohradska kuchár maďarského šľachtica, spisovateľa Jozefa Gvadániho, ktorý pôsobil v meste.

Dnes je pre mestečko Skalica na Záhorí pravý Skalický trdelník turistickým lákadlom.

Originálnu výrobňu priamo v priestoroch Františkánskeho kláštora zriadila samospráva mesta, kde si ho môžu kúpiť domáci i zahraniční návštevníci. Oslavou orechovej pochúťky je každoročný festival Trdlofest.

V tomto jemnom kysnutom koláči je okrem múky vajíčka, mlieka, olej, masť alebo margarín, kryštálový cukor, droždie a soľ. Cesto kysne niekoľkokrát. Nakoniec na palici, ktorej sa hovorí trdlo. Na nej sa aj pečie, tradične na drevnom uhlí alebo moderne v elektrických peciach.

Napokon sa trdelník potrie bielkom, posype orechmi a po upečení popráši práškovým cukrom a vanilkou a podáva sa nakrájaný na kolieska.

Diera uprostred trdelníka vyslúžila Skaličanom nemilú prezývku lakomcov, čo však poprie každý, kto Skalický trdelník ochutná. A Skalický rubín, ktorý mimochodom k trdelníku výborne chutí a vôbec víno z tohto regiónu patrí k najznámejším.

Na jeseň môžete ochutnať čerstvo vyprešovanú hroznovú šťavu, alebo sa vybrať pre víno k pôvabným vinohradníckych búdach, alebo k niektorému zo známych skalických vinárov. Zážitkom je aj návšteva u typického rodu verného Záhoráka a Skaličana, známeho vinára Alojza Masaryka.

Skromný človek s veľkou charizmou a iskrivým humorom, vytvoril okrem iných vín aj cuvée s nevšedným názvom v írečitom záhoráckom nárečí – Enem pro nás a naše dzeci a ďalšie, opäť vystihujúce podstatu nátury jeho rodákov – Sami máme málo.

Ako vznikol Enem

Toto víno vzniklo na podnet starej Skalickej legendy. Skaličané sa nemali v láske so susedným mestom Holíč.

Holíčané chceli raz obesiť dvoch zlodejov z Moravy. Požiadali preto skalických radných pánov, ktorí mali na starosti v Skalici šibenicu, aby ich obesili. Oni im však odpísali: „Šibenicu máme ENEM (len) pro nás a naše deti …“ . A poslali im peniaze, aby ich radšej išli obesiť na Moravu.

Doporučujeme ho piť ku všetkému a hlavne k skalickému trdelníku, v zime, keď pukajú jaternice v trúbe, pripomína pán Masaryk. Skaličan srdcom i dušou rozhodol sa prispieť aj k rozvoju histórie mesta preto dal vyrobiť atypický sklenený obal na svoje víno, fľašu v tvare románskej rotundy Svätého Juraja, krásnu ako skalický originál a víno z jeho pivníc.

Jeho najobľúbenejšia odroda je skalická frankovka lebo „huba je za ty roky na ňu už naštelovaná“ a je návyková – prvý pohár žiada aby ste vypili druhý a potom tretí a ďalší.

„Aj skalické dievčatá ju majú radi, lebo chutí skalickým chlapcom. Je to taká naša viagra,“ hovorí so smiechom.

Baťov kanál a golf

Skalica sa vďaka svojej prihraničnej polohe s Českou republikou stala prvým a jediným slovenským prístavným mestom na Baťovom kanáli.

Baťov kanál je vodná turistická cesta vedúca zo Skalice do Otrokovíc na Morave. Je z časti splavná po umelo vytvorených vodných tokoch a z časti po rieke Morava.

Obľúbili si ju nielen návštevníci, ktorí hľadajú dobrodružstvo, ale i tí, ktorí radi relaxujú v prírode, či pri vode.

Na Baťovom kanáli sa dá plaviť po jednotlivých trasách, nielen na niekoľko hodín, ale aj na niekoľko dní, požičanými motorovými člnmi, kajutovými loďami alebo hausbótmi.

Cyklisti si môžu vyskúšať trasy vedúce popri Baťovom kanáli a rieke Morava.

Obľúbeným miestom domácich obyvateľov i návštevníkov je areál golfového ihriska pod panorámou romantických vinohradníckych búd, ako miestni nazývajú svoje vinohradnícke domčeky.

18-jamkový areál je prvým mestským golfovým klubom na Slovensku a svojou výnimočnou atmosférou, v spojení s vinohradníctvom, ktoré má v Skalici bohatú históriu, je veľkým lákadlom pre návštevníkov.

Golfové ihrisko je otvorené pre každého, kto si rád zahrá túto kráľovskú hru, ale i pre tých, ktorí by sa radi tomuto športu priučili, alebo si ho len vyskúšali.

Jedinečná je Golfová Akadémia. Založil ju Karel Skopový senior, zakladateľ známej golfovej dynastie. Dnes 72-ročný pán Skopový sa venuje tomuto športu viac ako 30 rokov a počas tohto obdobia vychoval v golfe nielen svojich dvoch synov, ale tiež množstvo reprezentantov, ktorí sa podieľali na histórii českého vrcholového golfu posledných 20 rokov.