Benátsky karneval tento rok trocha iný

Najznámejším karnevalom v Európe je po stáročia Carnevale di Venezia. Benátsky karneval je oslavou farebných kostýmov, masiek a slávnostných prehliadok, ktoré pripomínajú slávnu históriu mesta.V tomto roku sa uskutoční od 4. do 21. februára. Počas osemnástich februárových dní sa tak po dvoch rokoch obmedzení môžu turisti tešiť na atmosféru svetoznámeho festivalu presláveného najmä vďaka úžasným maskám.

V čase svojho konania karnevalom žije celé mesto, ulice sú plné farebných víriacich masiek, hudby a veselia. Na karneval sa schádzajú návštevníci z celého sveta, niektorí aj ako herci a účinkujúci. Tí sa predháňajú vo výrobe tradičných masiek a vymýšľaní rôznych akcií, spojených s karnevalom. Priebeh karnevalu totiž nie je nikdy vopred známy a jeho organizácie sa zúčastňuje nielen mesto, ale aj súkromní podnikatelia, miestne divadelné a tanečné spolky. Dátum jeho konania je zakaždým iný, a je posledným veselím pred veľkonočným pôstom, rovnako ako naše fašiangy. Zrejme preto jedným z najčastejších výkladov vzniku slová karneval je talianske slovo carne (mäso) a vale (odstránenie), teda rozlúčka s mäsitými pokrmami a ďalším hodovaním pred dlhým obdobím pôstu. Traduje sa ale, že pôvod karnevalu pochádza z pohanských sviatkov, niektorí vidia jeho pôvod v antických saturnáliách. Po prvý krát sa karneval konal v roku 1162 – pri príležitosti víťazstva úspešnej Benátskej republiky nad akvilejským patriarchom Ulrichom II. von Trevenom.
Benátsky karneval sa každoročne končí fašiangovým utorkom (v taliančine ho volajú Martedì Grasso alebo Mardi Gras), teda deň pred začiatkom pôstu na Popolcovú stredu. Pre milovníkov zábavy, tanca a masiek je v tomto období ideálnym termínom na návštevu Benátok.

Aký je tohtoročný karneval v Benátkach?

Lívia Čajová z Elit Travel pozýva do Benátok a vysvetľuje , že karneval je často venovaný nejakej základnej téme, z ktorej sa dá čerpať inšpirácia na párty a sprievodné akcie.
Témou tohtoročného festivalu je „Nájdite si čas na ORIGINÁLNE ZNAKY“
a je inšpirovaný znameniami Zodiaka – zverokruhu a jeho originálnymi symbolmi.
Téma je abstraktná, takže fantázií pri výbere masky sa medze nekladú.Návštevníci však, môžu, ale nemusia mať masku. A keď, tak akúkoľvek, ak chcú zapadnúť do davu.
Oficiálny web Benátskeho karnevalu (so zoznamom sprievodných eventov) :

https://www.carnevale.venezia.it/en/

Tento rok bude karneval komornejší, menej stresujúci. Organizátori zrušil všetky veľké atrakcie, ktoré v predkoronových rokoch pritiahli na námestie San Marco desiatky tisíc turistov. Zrušené boli Let Anjela, Let Orla, Let býka. Síce oficiálne deklarujú dôvod “práce na Námestí San Marco”, ale skôr to bude z dôvodu, aby sa vyhli obrovskému náporu ľudí, kedy sa všetky ulice vedúce na Námestie San Marco úplne zahltili a aj keď boli zjednosmernené viacerí sa na atrakciu ani nedostali. Organizátor program karnevalu vyvážil program viac aj do okrajových častí mesta, aj na okolité ostrovy. Napríklad tento rok bude alegorický sprievod aj na malebnom farebnom ostrove Burano.

Bez registračného poplatku

A práve na karneval a do Benátok sa poslednýkrát turisti dostanú do mesta ešte bez povinného registračného a vstupného poplatku, ktoré malo platiť už od 6.1.2023. Bude však zavedený pravdepodobne v priebehu leta.

Karneval sa väčšinou spája s barokovými a rokokovými outfitmi, na ulici však ide o zábavu a vaše pohodlie ( bude zima), kľudne sa s priateľmi oblečte ako dinosaurus alebo pirát, alebo hoci renesančný obraz.
Počas Karnevalového obdobia Benátky ponúkajú sladké vyprážené fritelle alebo crostoli, ktoré si môžete dopriať v dobrých lokálnych kaviarňach so šálkou vynikajúcej kávy alebo cappucina.
A ak sa náhodou v spleti benátskych úzkych uličiek stratíte, netreba sa stresovať. Škovný sprievodca svojej skupine vždy vysvetlí hlavné zásady orientácie v Benátkach.

Ak sa rozhodnete navštíviť Benátky v termíne 16. – 19.2.2023 môžete spoznať toto výnimočné mesto, ktoré sa v tomto období ukazuje v obzvlášť rozprávkovej atmosfére.
https://www.elittravel.sk//dovolenka/hotely/164/karneval-v-benatkach.aspx

Zdroj foto: pixabay.com