Betlehemské svetlo nosia skauti

Adventné obdobie je pre skautov dôležitou udalosťou. Sú to práve oni, ktorí roznášajú Betlehemské svetlo, ktoré putuje do všetkých kútov Slovenska.

Plameň betlehemského svetla si chodia skauti každoročne odpáliť v predvianočnom období do Viedne, odkiaľ ho roznášajú do miest a obcí po celej Európe a tiež do niekoľkých amerických krajín.

Väčšinou býva najskôr letecky dopravený do Viedne, odkiaľ sa ďalej šíri do sveta.

Ako to bolo?

Stredoveká história Betlehemského svetla súvisí s narodením Krista, keď jeden mladý križiak sa v tom čase zaprisahal, že ak sa vráti z križiackych výprav, prinesie do svojho rodného mesta Florencie plamienok ohňa z betlehemskej baziliky. Po troch rokoch, tesne pred Vianocami v roku 1099 dorazili otrhaní mládenci do Florencie, na ich čele stál jeden, ktorý niesol zapálenú sviecu s plameňom.

Všetci prisahali, že plamienok je skutočne z Betlehemu a onen mládenec ho niesol v čase i nečase po púšti i mori, len aby splnil svoj sľub. Sviecu umiestnili v kostole, odkiaľ si potom svetlo odpaľovali ostatní obyvatelia.

Nápad Rakúšanov

Novodobá história Betlehemského svetla začala v roku 1986. Betlehemské svetlo je projekt rakúskej verejnoprávnej televízie ORF. Jej členovia dostali nápad, inšpirovaný históriou. Pred Vianocami poslali lietadlom do Betlehemu telesne postihnuté dieťa, ktoré v Bazilike Narodenia Pána odpálilo z večného svetla plamienok a lietadlom ho prinieslo späť do Linzu. Tam sa ho ujali miestni skauti, ktorí ho začali roznášať do ostatných častí Rakúska.

Po roku 1989, po páde totalitných režimov v Európe, sa tento zvyk rozšíril aj do ostatných krajín susediacich s Rakúskom, vrátane Slovenska, kde práve skauti roznášajú svetielko od roku 1990.

Aká je história skautingu na Slovensku?

Počas socialistického Československa bol skauting zakázaný. V roku 2019 si pripomíname 30. výročie existencie obnoveného skautingu na Slovensku aj v Česku.

Prvé zviditeľnenie novodobého skautingu priniesla aktivita Betlehemské svetlo a jeho roznášanie po Slovensku.

Vo svete je dnes približne 40 miliónov skautov.  Stále však v štátoch totalitných  režimov aktivity skautingu nie je možné rozvíjať. Skauting, ktorý pôvodne vznikol v Anglicku, zdôrazňoval  kresťanské hodnoty.

V súčasnom svetovom skautingu už nie je podmienkou byť kresťanom a skauting sa vo svete  otvára aj  ľuďom s iným náboženským presvedčením.

Ako putuje Betlehemského svetlo po Slovensku v decembri 2019

Dieťa svetla pokoja odpáli plameň v Betleheme
14. 12. 2019 Slávnostný ceremoniál odpálenia Betlehemského svetla skautmi v kostole sv. Leopolda vo Viedni
14. 12. 2019: Odovzdanie Betlehemského svetla prezidentke Slovenskej republiky
15. 12. 2019: Slovenskí skauti odovzdajú Betlehemské svetlo poľským skautom, ktorí ho roznesú ďalej do Poľska
21. 12. 2019: Skauti roznesú Svetlo vlakmi do miest po celom Slovensku
22. 12. 2019: Skauti vynesú Betlehemské svetlo na Lomnický štít
21. – 24. 12. 2019: Betlehemského svetlo roznášajú skauti medzi ľudí v jednotlivých regiónoch