České hrady a zámky sa otvárajú a pozývajú

Na snímke Karlštejn. FOTO: CzechTourism, autor Libor Sváček

České hrady a zámky v správe Národního památkového ústavu otvoria po dvoch rokoch sezónu bez mimoriadnych opatrení v priestoroch pamiatkových objektov. Sprievodným programom roku 2022 je Rok šľachtických slávností.

Od konca apríla môžu návštevníci zavítať na novú prehliadkovú trasu na zámku Uherčice, kde sa do obnovených priestorov budú môcť pozrieť vôbec po prvýkrát od sprístupnenia zámku verejnosti v 90. rokoch.

Dve reinštalované prehliadky budú tiež otvorené na zámku Opočno, ktoré priblíži rodinu Colloredo-Mannsfeldovcov.

Na zámku Náměšť nad Oslavou bude okrem rozšírenia súčasnej prehliadkovej trasy sprístupnená aj výstava tapisérií.

Štátny zámok Červené Poříčí. Foto: CzechTourism, autor Marek Vaneš

Nočná lúpež aj vzácny štít odcudzený nacistami

Na zámku zámku Konopiště, stojí za pozretie aj vrátený vzácny štít, ktorý bol za vojny odcudzený nacistami, či vrátený obraz s podobizňou Jana Michaela Šporka na hospital Kuks, ktorý bol pred tridsiatimi rokmi ukradnutý pri nočnej krádeži.

S otvorením sezóny bude na zámku Červené Poříčí otvorená výstava o výchove mladých šľachticov v 19. storočí. Na tunajšom zámku bola dokončená trojročná obnova hlavnej budovy podzámčia vďaka dotácii Ministerstva kultúry Českej republiky.

V rámci projektu spolufinancovaného EÚ bol tiež obnovený areál hradu Šternberk vrátane ciest v parku.

Do konca roku 2022 bude dokončená aj obnova na Karlštejne, kde vznikne nielen centrum pre návštevníkov a expozícia, ale aj multifunkčná sála, či obnovené úžitkové záhrady. Dokončená bude aj obnova divadelnej sály na Jezeří, v ktorej zaznela Beethovenova tretia symfónia Eroica.

Štátny zámok Jezeří. FOTO: Fotobanka Ústeckého kraja.

Viac noviniek tohto roku sa dozviete tu.

Český Krumlov bude centrom slávností

Do nemocnice Kuks sa vrátil obraz s podobizňou Jana Michaela Šporka, ktorý bol pred tridsiatimi rokmi ukradnutý pri nočnej krádeži. FOTO: CzechTourism, autor Čapková

Tohtoročnou témou projektu Po stopách šľachtických rodov budú šľachtické slávnosti a zábavy. Už 12. ročník sa tak všeobecne zameria na fenomén slávnostných okamihov, ktoré boli neoddeliteľnou súčasťou života na hradoch a zámkoch.

Jedným z hlavných výstupov bude výstava Šľachtickej slávnosti a zábavy na štátnom zámku Český Krumlov, ktorý ďalej ponúkne sprievodný program pre deti, kurzy dobových tancov či tematické prehliadky aj workshopy.

Zámok Český Krumlov bude zároveň hlavným centrom tradičnej Hradozámockej noci, ktorá sa uskutoční 27. augusta naprieč celou republikou. Podrobný program Roku šľachtických slávností na zapojených pamiatkových objektoch nájdete tu.

„Veríme, že s návratom k štandardnému režimu návštevníckej sezóny zavíta na štátne pamiatky viac návštevníkov. Aj napriek zrušeniu mimoriadnych opatrení, ako bolo dodržiavanie rozostupov, či obmedzený počet osôb v skupine, návštevníkom odporúčame si prehliadky rezervovať vopred online,” uviedla generálna riaditeľka NPÚ Naďa Goryczková.

Zmeny vstupného

Obmedzená návštevnosť počas pandemických dvoch rokov spolu s rastúcimi výdavkami ako je cena za elektrinu či cena za služby, za údržbu a zabezpečenie objektov, viedli v tomto roku k miernemu zvýšeniu vstupného o 30 Kč na českých hradoch a zámkoch. Očakávané výnosy zo zvýšeného vstupného však zďaleka nepokryjú všetky výdavky.

Znižujú sa naopak ceny vstupného pre deti a mládež až do 24 rokov, pričom deti do 6 rokov majú naďalej vstup zadarmo. Tieto zmeny nadväzujú na dlhodobú snahu urobiť pamiatky pre skupinu mladých návštevníkov čo najdostupnejšie.

Jar v Českom Krumlove. FOTO: CzechTourism, autor Aleš Motejl

Vstup zadarmo pre ukrajinských utečencov

V súvislosti s vojnou na Ukrajine ponúka Národní památkový ústav vstup zadarmo na svoje pamiatky aj pre ukrajinských utečencov. Zároveň im poskytuje ubytovacie kapacity v podobe 110 lôžok na 17 objektoch vrátane možnosti pracovnej výpomoci.