Možno aj vás trápi tento problém

Ľudovo sa mu hovorí ,,zlatá žila“, je to však poklad, o ktorý nikto nestojí. Krváca, bolí, spôsobuje problémy pri vyprázdňovaní a komplikácie v podobe opuchu, mokvania, hnisania, či až trombózy.

Hemoroidy ľudstvo sprevádzajú od nepamäti, už francúzsky kráľ Ľudovít XIV. podstúpil operáciu hemoroidov v roku 1686. V súčasnosti sú však doslova civilizačným ochorením.

V rámci prevencie je vhodné užívanie aj prírodnej nenávykovej vlákniny Psyllium.

„Hemoroidy majú všetci, ale nie všetci pre ne aj trpia,“ povedal doktor Antonio Longo z  Palerma, objaviteľ metódy odstraňovania hemoroidov známej ako Longova metóda. Priebeh ochorenia totiž môže byť aj bezpríznakový. Odhaduje sa, že hemoroidmi trpí 60-90 % populácie a zároveň sa zistilo, že väčšina pacientov s hemoroidmi má aj chronické žilové ochorenie známe ako kŕčové žily – varixy. Do tejto skupiny ochorení patria aj hemoroidy, čo sú vlastne ,,kŕčové žily konečníka“.

Zlatú žilu si možno doslova ,,vysedieť“

Z anatomického hľadiska sa hemoroidy vyskytujú v tzv. análnom kanáli, ktorý sa začína pri ritnom otvore a má hĺbku päť centimetrov.

Existujú vonkajšie a vnútorné hemoroidy. Častejšie sú tie vonkajšie, ktoré je možné aj nahmatať v podobe akejsi hrčky. Vnútorné sú vo vnútri análneho kanála.

Samotný konečník siaha až do hĺbky 15 cm a za ním je už hrubé črevo.

Dedičnosť je vysoká

Príčiny vzniku hemoroidov sú rôzne. V prvom rade ide o genetický faktor, ak má jeden z rodičov chronické žilové ochorenie, deti ho budú mať so 75-percentnou pravdepodobnosťou tiež.

Ak majú hemoroidy alebo varixy obaja rodičia, pravdepodobnosť, že sa s týmto problémom v istom veku stretne aj ich potomok, je až 90-percentná.

,,Predpokladá sa, že hlavným dôvodom vzniku hemoroidov je zvýšený tlak na žily konečníka a ako dominantná príčina je vrodená porucha spojivového tkaniva. Prirodzene, nezanedbateľnú úlohu zohráva aj životný štýl v zmysle nedostatku pohybu, stravy chudobnej na vlákninu, nedostatok tekutín, čo vedie k zápche a k nepravidelnému vyprázdňovaniu,“ vysvetľuje gastroenterologička MUDr. Anna Gojdičová.

„Určite netreba podceňovať ani zadržiavanie stolice a odkladanie vyprázdňovania na neskôr a takisto dlhé vysedávanie na toalete, dnes také populárne s mobilom v ruke.“

Sedenie na záchodovej doske je síce pohodlné, lenže vonkajší análny zvierač ostáva podvedome otvorený príliš dlho. Na „veľkú“ by sme tak mali chodiť len vtedy, keď je to naozaj potrebné, netlačiť nasilu a nemali by sme „tam“ tráviť viac ako 5 minút.

Hemoroidy majú svoje štádiá. Aké je to vaše?

Zvýšený tlak v konečníku býva aj pri dvíhaní ťažkých bremien, čiže u pracovníkov v rôznych skladoch, nosičov nábytku, ale aj u kulturistov a športovcov s nesprávnou technikou cvičenia vo fitnescentrách.

Zvýšený tlak v panvovej oblasti vzniká aj pri namáhavom kašli, kýchaní, preto majú hemoroidy často pacienti s chronickými ochoreniami dýchacích ciest (astmatici, chochp-kári – ľudia trpiaci chronickou obštrukciou chorobou pľúc, fajčiari).

Hemoroidy však mávajú ľudia aj z IT sektora, ktorí si ich doslova ,,vysedia“, ale aj rybári alebo cyklisti. A všeobecne ľudia s poruchami vyprázdňovania, pretože zvýšený tlak v malej panve zvyšuje naplnenie žilových pletencov v konečníku, ich zväčšenie a následne nárast hemoroidov.

Rozoznávame štyri štádiá hemoroidálneho ochorenia podľa príznakov:

1. štádium: Nebolestivé krvácanie s jasnočervenou krvou na povrchu s pocitom tupých bolestí v oblasti ritného otvoru a análneho kanála. Tieto hemoroidy nevidíme voľným okom, dajú sa zistiť pri rektoskopickom vyšetrení.

2. štádium: Pri tlaku na konečník pri stolici alebo inej námahe sa hemoroidy vydujú, ale po tom, čo sa tlak skončí, spontánne sa vrátia. Pacient pociťuje tlak, svrbenie až bolesť, krváca.

3. štádium: Charakterizuje ho väčšia bolesť, trvalejšie zdurenie, dočasný únik riedkej stolice a vetrov, krvácanie. K vyklenutiu hemoroidov dochádza počas tlačenia na stolicu alebo pri veľkej námahe. Spontánne sa nevtiahnu a je potrebné vtlačiť ich manuálne.

4. štádium: Ide o trvalé, väčšie vyklenutie hemoroidov, ktoré sa nedajú zatlačiť späť a je spojené s väčšou bolesťou a trvalým previsom. Ochorenie sprevádza svrbenie, výtok, bolesť, krvácanie, vetry, občas únik stolice. Príznakom tzv. akútneho hemoroidného ataku je často mokvanie, opuch, hnisanie, hlieny v stolici. Niektorí pacienti prichádzajú za odborníkom už doslova so závažnou málokrvnosťou.

Kým posledné dve štádiá hemoroidov je potrebné už rozhodne riešiť v spolupráci s proktológom (odborníkom na ochorenia konečníka) invazívnejšími metódami, v skorých štádiách môže často pomôcť konzervatívna liečba. Je vhodné si vybrať voľnopredajný liek, ktorý účinkuje v okolí ritného otvoru pri vonkajších aj vnútorných hemoroidoch (masť s aplikátorom), pri vnútorných hemoroidoch (čapíky) a výrazne dbať o dôslednú hygienu v oblasti ritného otvoru (pri nemožnosti umyť sa čistou vodou sú na to určené vlhčené obrúsky s protizápalovým účinkom).

Ktoré voľnopredajné lieky pomáhajú?

Ľudia trpiaci hemoroidmi majú na výber z množstva produktov, napríklad rektálny krém a čapíky Procto-Glyvenol, Preparation H, homeopatické prípravky AVENOC a iné.

Komplexnú starostlivosť (rektálny krém aj s aplikátorom, čapíky, vlhčené obrúsky ako náhrada toaletného papiera) ponúkajú voľnopredajné lieky s unikátnou kombináciou účinných látok.

„Pacientom odporúčam voľnopredajné lieky s liečivými látkami: tribenozid a lidokaín hydrochlorid,“ vysvetľuje MUDr. Gojdičová. ,,Táto kombinácia liečiv uľavuje od bolesti, svrbenia, pálenia a zmierňujú zápal a tonizuje cievnu stenu. Lidokaín je známe lokálne anestetikum, tribenozid pomáha regenerovať tkanivo potlačením zápalu a zlepšovaním vlastností cievnej steny,“ dodáva lekárka.

Dôležitá je aj informácia, že prípravok môžu používať aj tehotné ženy po prvom trimestri tehotenstva, ďalej dojčiace ženy a tento lokálny prípravok neobsahuje nijaké látky, ktoré by sa u športovcov považovali za doping.

Treba ešte zdôrazniť, že každé krvácanie z konečníka by mal posúdiť lekár, zdôrazňuje MUDr. Anna Gojdičová. Možné ochorenia konečníka sú totiž rôzne, od polypov cez rôzne trhliny, ekzémy, fistuly, previsy až po karcinóm hrubého čreva a konečníka. Odlíšiť to môže jedine odborník.

Ste Homo sedens?

Čo ovplyvňuje vznik hemoroidov:

– strava chudobná na vlákninu
– nedostatok tekutín (chronická dehydratácia)
– sedavý spôsob života a nedostatok pohybu (vedie k zníženej pohyblivosti čriev a zapareninám v oblasti ritného otvoru)
– dlhé státie a sedenie
– dlhé sedenie na toalete a tlačenie na stolicu
– obezita
– nedostatočná análna hygiena

Neovplyvniteľné príčiny vzniku:

– vyšší vek (nad 50 rokov)
– genetické predpoklady (vrodená porucha spojivového tkaniva)
– tlak na žily počas tehotenstva
– vznik hemoroidov môžu ovplyvniť aj infekcie konečníka, ochorenia pečene, chronický kašeľ, vysoký krvný tlak aj chronická zápcha , ktorá nemusí byť spôsobená životným štýlom, ale aj inými ochoreniami, aj zväčšená prostata u mužov (močia proti odporu – zvýšený vnútrobrušný tlak.

Ako liečiť?

Pri prvých dvoch štádiách sa odporúča konzervatívna liečba a režimové opatrenia. Pokiaľ však hemoroidy krvácajú, je indikovaná chirurgická liečba. Z chirurgických metód je k dispozícii jednak klasická resekcia v celkovej anestézii, avšak v súčasnosti sú skôr preferované mini invazívne výkony, ktoré sa vykonávajú ambulantne v lokálnej anestézii. Jedná sa o laserovú liečbu hemoroidov, Barronovu elastickú ligatúru alebo rádiofrekvenčnú abláciu hemoroidov. Dôležitou prevenciou zápchy (obstipácie) je dostatočný prísun tekutín a vlákniny. V rámci prevencie je vhodné užívanie aj prírodnej nenávykovej vlákniny Psyllium.

Zdroj foto: pixabay.com