Česko – slovenský betlehem s neobyčajnými figúrkami

Štrnásť rezbárov z Čiech, Moravy a Slovenska vyrezávalo viac ako jeden rok jedinečný betlehem, ktorý sa nachádza v blízkosti vzájomnej hranice.

V malej obci Horní Lideč v Zlínskom kraji, kde žije necelých 1500 obyvateľov, nájdete unikát, ktorý spája Česko i Slovensko.

Je to ručne vyrezávaný betlehem s pohyblivými figúrkami, ktoré ukazujú pôvodné remeslá, zvyky a tradície a pútnické a turisticky zaujímavé miesta na Slovensku i v Česku.

Československý projekt vytvorili obce Horní Lideč a obec Dohňany a predstavuje miesta v Zlínskom a Trenčianskom kraji.

Tohtoročnou témou je odkaz Cyrila a Metoda

Štrnásť rezbárov z Čiech, Moravy a Slovenska (z Podvysokej a Prievidze) vyrezávalo viac ako jeden rok jedinečný betlehem, ktorý sa nachádza na česko-slovenskom pomedzí.

Pútnické miesta Hostýn, či Velehrad, hrad Buchlov, zámok Buchlovice, a tiež Trenčiansky hrad, či zámok Bojnice.

Nová expozícia je zameraná na odkaz Cyrila a Metoda, nájdete tam aj stavby známeho architekta Dušana Jurkoviča. Časť betlehemu je vyhradená aj dreveným stavbám z obce Horní Lideč.

Prečo je výnimočný?

Na ploche 170 štvorcových metrov, pričom samotný betlehem má 50 štvorcových metrov, možno nájsť 250 drevených a 75 pohyblivých  figúrok, 150 vyrezávaných stavieb.

Výnimočnosť betlehemu je, že ho vyrezávali rezbári z dvoch štátov a nachádza sa v blízkosti vzájomnej hranice.

Do telesa betlehemu je zakomponovaná filmová projekcia s príbehom pútnika ako sprievodcu našimi spoločnými dejinami.

Návštevníkovi približuje najzaujímavejšie historické momenty, udalosti, zvyky i staré pôvodné remeslá v krajinách medzi riekami Morava a Váh, na hrebeňoch aj v údoliach Beskýd, Javorníkov, Hostýnskych vrchov, Bielych Karpát aj Strážovských vrchov.

„Betlehem funguje 12 rokov a jeho zmyslom je propagovať najznámejšie pútnické a turistické miesta zo Zlínskeho a Trenčianskeho kraja. Hovoríme návštevníkom, aby navštívili miesta, ktoré tu vidia ako drevorezby. Betlehem je vyrezaný z lipového dreva, striedali sme miesta slovenské a české a ročne si ho pozrie 10 až 13-tisíc návštevníkov,” hovorí dlhoročný starosta obce Josef Tkadlec, ktorý vznik betlehema inicioval.

Mnohých z rezbárov – slovenských i českých osobne oslovil, či navštívil a pripomína jedinečnosť československého projektu, keďže tento kraj hranice nepozná.

Nedávno sprístupnili betlehem aj pre nevidomých a slabozrakých, ktorí sa figúrok, vytlačených na 3D tlačiarni môžu sa dotýkať rukami a vypočuť si aj film o vzniku betlehema.

Betlehem otvorený celoročne

Betlehem v obci Horní Lideč, je od Bratislavy vzdialený 135 kilometrov a môžete si ho pozrieť nielen počas vianočných sviatkov. Budova galéria je otvorená celoročne a je prístupná aj handicapovaným návštevníkom, pre ktorých je k dispozícii schodisková sedačka, ktorá vyvezie návštevníkov so sníženou pohyblivosťou.

Zdroj: www.zenyvmeste.sk.