Hamburg a Bratislava majú niečo spoločné

Nemci nazývajú druhé najväčšie mesto krajiny Hamburg bránou do sveta vďaka jeho slávnemu prístavu, ktorý je dôležitým bodom medzi Severným a Baltským morom.

Ide nielen o najväčší námorný prístav v Nemecku, ale aj o druhý najväčší kontajnerový prístav v Európe. Hamburg má však aj ďalšie neobyčajnosti a zvláštnosti spoločné s Bratislavou.

Vďaka strategickej polohe v strede Európy bol hamburský prístav dlhé storočia najvýznamnejším európskym uzlom lodnej dopravy. Tento druh prepravy však postupne ustupoval do úzadia a s príchodom nových technológií už nebolo potrebné, aby sa infraštruktúra na obsluhu nákladných lodí rozkladala na stovkách hektárov mestskej pôdy.

Obrovské haly sa pomaly stávali prepychom a v podstate boli zbytočné. Najmä rozmach kontajnerovej prepravy znížil nároky na veľké skladovacie haly, ktoré začali chátrať a upadať.

V roku 1991 sa preto vedenie mesta začalo zaujímať o nové využitie nábrežných plôch, na ktorých sa prístav nachádzal.

Pozemky, na ktorých stáli opustené sklady či žeriavy, prezieravo skúpilo, a predstavilo projekt HafenCity – multifunkčnú štvrť s bývaním, obchodmi, kultúrou, hotelmi a kvalitnými verejnými priestormi.

Mesto spolupracovalo aj so svetoznámymi architektmi v zahraničí, snažilo sa vyvarovať chýb, ktorých sa dopustili iné európske prístavné mestá pri revitalizovaní bývalých prístavných priestorov.

Hlavnou ideou bolo vrátiť mesto na rieku. A to sa im zjavne podarilo, i keď projekt ešte nie je dokončený. Ako sme mali možnosť o tom sa presvedčiť všade pulzuje život, i vo večerných hodinách ulice i kaviarničky sú plné.

Hafen City aj Novú Istropolis stavajú tí istí renomovaní architekti

Druhé najväčšie mesto s viac ako 1,8 mil.obyvateľmi sa pustilo do prestavby prístavnej štvrte. Vznikala tu jedna z najväčších multifunkčných štvrtí v Európe s výstižným názvom HafenCity.

Pred dvadsiatimi rokmi hrozil hamburskému prístavu úpadok, dnes je v ňom moderná kreatívna štvrť, ktorou sa inšpirujú mestá po celom svete. Aj Bratislava. Nie je to síce prestavba bratislavkého prístavu, ale stavba Nového Istropolisu, ktoré projektuje rovnaké renomované Holandské štúdio KCAP, ktoré prispelo k transformácii centra Rotterdamu, vybudovali štvrť HafenCity v Hamburgu a teraz stavia Novú Istropolis.

HafenCity je považovaný za najrozsiahlejší developerský projekt v Európe. Rozkladá sa na ploche viac ako dva štvorcové kilometre a po dokončení má poskytnúť bývanie viac ako 12 tisícom ľudí a priestor pre prácu ďalším 40-tisíc.

Hoci termín dokončenia výstavby nebol stanovený, predpokladá sa, že práce budú hotové do roku 2030.

Ďalšia významná stopa v Hamburgu

Pri projektovaní HafenCity nájdeme aj významnú slovenskú stopu. Architekt Peter Gero, pôvodom Bratislavčan, uznávaný urbanista v stredoeurópskom priestore dvanásť rokov riadil jeden z tímov architektov.

Stál aj pri vytvorení plánu pre Hafen City vo funkcii vedúceho riaditeľa zodpovedného za rozvoj centrálnych častí Hamburgu.

Pri projektovaní i výstavbe Hafen City boli dôležité kritéria aj protipovodňová ochrana, zachovanie kontaktu s historickým centrom, ktoré je vzdialené necelý kilometer, a tiež so susedným Speicherstadt-om, teda najväčšou štvrťou pôvodných prístavných skladov na svete, zapísanou do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Architektúra novej štvrte nadväzuje na typické tehličkové stavby skladov, ktoré sa premieňajú na kreatívne štúdiá, kultúrne centrá, výstavné miestnosti, či kancelárie s industriálnym duchom, stále tu však vidno aj sklady s kobercami či kávou.

Koncertná sieň svetových parametrov

Prístavná štvrť HafenCity je známa aj prelomovou hamburskou koncertnou sieňou Elbphilharmonie, ktorá sa vyznačuje výraznou fasádou a špičkovou akustikou. Právom je jednou z najnavštevovanejších nových dominánt mesta.

Výnimočný tvar pripomínajúci vlny, či ľadovce zaujme každého. Jej jedinečný dizajn projektovalo renomované architektonické štúdio Herzog & de Meuron.

Najväčším zážitkom je kúpiť si lístok na niektorý z koncertov, no budovu sa dá navštíviť aj bez toho, vďaka vyhliadkovej plošine Elbphilharmonie Plaza, ktorá poskytuje nádherný výhľad na prístav a mesto.

Koncertné sály sú prístupné iba počas programov. Najväčšia z troch koncertných sál má kapacitu 2 150 miest.

V budove sa nachádzajú aj rezidenčné byty, hotel, reštaurácie, či parkovisko. Súčasťou budovy je aj luxusný hotel a niekoľko kaviarničiek.

Ďalšou atrakciou HafenCity je výstava Miniatur Wunderland, ktorá sa nachádza v bývalom komplexe skladov Speicherstadt.

Predstavujú sa tu neobyčajné modely železnic, ale aj modely rôzných svetových miest čí atrakcií. Na svoje si tu prídu nielen deti ale aj tí skoršie narodení. Nie náhodou je Miniatur Wunderland najviac navštevovanou turistickou atrakciou v celom Nemecku.
Projekt HafenCity ešte zďaleka nie je ukončený. Prebieha výstavba mrakodrapu, ktorý svojou výškou viac ako 250 m bude najvyššou budovou v Hamburgu.

HafenCity svojou obľúbenosťou už teraz konkuruje historickému centru mesta, ktoré je iba kilometer vzdialenou príjemnou pešou prechádzkou medzi vodnými kanálmi.

Nachádzajú sa tu aj divadlá, kde v minulom storočí účinkoval aj slovenský herec Juraj Kukura.

Hamburg ako turistická destinácia je obľúbená najmä Nemcami, z celkového ročného počtu návštevníkov domáci tvoria vaic ako 80 percent, zvyšok sú zahraniční turisti, najmä zo severských krajín.

Foto: Ján Protič