Hammel: Pokojne by som si zopakoval celý svoj život

Ak by pred 43 rokmi nezmeškal dopoludňajší let z Prahy do Bratislavy, ktorý sa pre cestujúcich na palube skončil tragédiou na Zlatých pieskoch, verejnosť by prišla o obľúbeného speváka a také hity ako Učiteľka tanca, ZRPŠ, Čas malín, Starí kamoši ale aj muzikál Cyrano z predmestia.

PAVOL HAMMEL (70) je proste nesmrteľný! V decembri minulého roku oslávil okrúhle životné jubileum a možno aj preto, že sa narodil druhýkrát, oslavoval už aj pred rokom.

„Prial by som si, aby som mal dôvod každý rok niečo oslavovať. To by bolo super! Možno aj každý mesiac…“, povedal ešte pred rokom, keď si doprial historicky prvý výberový album piesní skupiny Prúdy, ktoré vznikli pred 55. rokmi. Medzi nimi, samozrejme, nechýba slávna Medulienka, ktorá má už 48 rokov!

Hudobná skupina Prúdy v súčasnoti.

Album Pavol Hammel a Prúdy The Best Of nahral s hviezdnou zostavou hudobníkov – Fedor Frešo, Fero Griglák, Peter Preložník a Igor Teo Skovay.

Žiaľ, za Mariánom Vargom, s ktorým tvorili nerozlučnú dvojicu a napísali aj vôbec prvý rockový muzikál Cyrano z predmestia, odišiel zakrátko aj Fedor Freššo. Ten fungoval síce paralelne aj v iných zoskupeniach, no do Prúdov, ktoré sa vlastne nikdy nerozpadli, sa vždy vracal, lebo to bola podľa jeho vyjadrenia pre neho akási istota.

Galakoncert spojil s vernisážou svojich obrazov

S manželkou Bobou.

Na sklonku minulého roka si k okrúhlemu životnému jubileu oslávenec Pavol Hammel nadelil hneď tri veľké darčeky – galakoncert, vinylovú platňu aj výstavu obrazov. Galakoncertu predchádzala úspešná česko-slovenská koncertná šnúra THE BEST OF TOUR, ktorú venoval pamiatke svojich kolegov Mariána Vargu a Fedora Frešša.

„Obecenstvo reagovalo úžasne, po prídavkoch na záver všetci spievali Happy Birthday, a to som im ani nezahral Pri poslednom litri vína“, rozplýval sa jubilant, ktorý je však nielen spevákom, skladateľom a textárom, ale aj skvelým maliarom. Mimochodom, v Taliansku získal aj cenu kritiky.

S touto záľubou začal vážne zhruba pred desiatimi rokmi a ako hovorí – s nadhľadom. Je to pre neho predovšetkým zábava, čomu nasvedčuje aj jeden z názvov jeho obrazov Moje nervy.

Ako maliara ho berú vážne

Deň po galakoncerte s rovesníkom – klaviristom a spevákom maďarskej skupiny Lokomotiv GT Gáborom Presserom, ktorý mu pred rokmi napísal pieseň Túlavý psík, sa v galérii na Západnej terase Bratislavského hradu konala vernisáž jeho obrazov, ktorú si nenechali ujsť nielen kolegovia hudobníci a textári, ale aj profesionálni výtvarníci.

„Kto by to bol povedal, že sa nám tak pred rokmi rozmaľuje. Ja sa len teším, že mám kamaráta, ktorý má viac talentov a ktorého ako maliara mnohí berú naozaj vážne. A to je podľa mňa dôležité“, vyjadril sa jeho dvorný textár Kamil Peteraj.

Trikrát do týždňa hrá tenis

Piesne Hammel neskladal však len seba, ale aj pre mnohých kolegov, napríklad Marcele Laiferovej.

„On vždy všetko rieši pokojnou cestou. Hold, je to inteligentný človek“, vyzdvihla speváčka jeho charakter a hudobný expert Juraj Čurný k jej slovám dodal: „Pre mňa bude vždy jedným zo zakladateľov modernej slovenskej populárnej hudby a je úžasné sledovať ako aj po 50-tich rokoch je stále v plnej forme.“

Pavol Hammel má aj organizačný talent – už roky organizuje Bratislavské džezové dni a popri koncertovaní a skladaní piesní stíha štyrikrát do týždňa chodiť hrať tenis.

„Pali je po každej stránke nenapodobiteľný, v dobrom slova zmysle „figúrka“, imidžovka“, neodpustil si na záver chvál poznámku aj Laco Lučenič, ktorý svoju hudobnú kariéru začínal práve v Prúdoch a s Hammelom.

Naša hudobná legenda si svoje miesto na hudobnej scéne naozaj zaslúži. Jemu by celkom stačil prvý album Zvoňte, zvonky z roku 1969, na ktorom má svoj podiel aj Marián Varga, aj keby odvtedy nespravil už nič. Dá sa totiž pustiť kedykoľvek, komukoľvek a za každých okolností.

Hammelova dcéra s rodinou.

Dcéry otca milujú

Na hudbe Pavla Hammela sme mnohí vyrastali. Dokonca aj herečka Kamila Magálová, ktorú muzikál Cyrano z predmestia doslova vykopol v rámci jej kariéry.

„Rola Roxany ma zviditeľnila, za čo som nielen Palimu, ale aj Mariánovi Vargovi vďačná. Chodila som na nich do legendárneho bratislavského klubu Véčko, bola to moja mladosť. A keď vás formuje kvalitná muzika, ktorá vydržala toľko rokov, čo viac k tomu povedať. Pali je môj dlhoročný kamarát. I keď sa nestretávame pravidelne, ale vieme o sebe a kedykoľvek si zavoláme, pomôžeme.“

A aký je skladateľ a výtvarník v súkromí? „Svojho otca milujem a nemenila by som ho. Má v sebe dobrotu, láskavosť,“ povedala prvorodená dcéra Pavla Hammela.

Vyštudovala filmovú fakultu, vybrala sa teda umeleckým smerom, spievala v Prahe, kde sa usadila už pred osemnástimi rokmi. V súčasnosti nahráva do reklám, živí sa hlasom, no pôsobí najmä ako produkčná.

Pred piatimi rokmi dala otcovi prvé vnúča, pred rokom pribudlo do rodiny druhé od mladšej sestry, ktorá žije v Bratislave. I keď sa ich rodičia pred rokmi rozviedli, nemali vraj otcovi čo odpúšťať.

„Boli sme vo veku, keď sme ich rozhodnutie rešpektovali a aj po rozvode sme si vedeli k sebe nájsť cestu.“ Dcéry vychádzajú dobre aj s otcovou druhou manželkou – podnikateľkou Bobou, s ktorou žije ich otec už takmer dvadsať rokov. A čo by si zo všetkého najviac želal sedemdesiatnik Pavol Hammel?

„Najdôležitejšia je pre mňa pohoda. Lebo keď je pohoda, je aj zdravie. Mne sa takmer všetko v živote splnilo, som v podstate spokojný človek. Zrejme mám dobrého anjela strážneho, že mi to funguje nielen pracovne, ale aj v rodine. Pokojne by som si zopakoval svoj celý život, ale s týmto rozumom, a nič by som nemenil. A dokedy bude spätná väzba medzi mnou a publikom, dovtedy budem spievať.“

Foto: Pavol Urbánek a archív