Kaviareň U anjela skrýva tajomstvo z vojnových čias

Do redakcie nám napísala naša čitateľka Viera Pischová. Zaujala ju kniha nemeckej spisovateľky Anne Jacobsovej alias Marie Lamballe, KAVIAREŇ U ANJELA z vydavateľstva Aktuell v preklade Eleny Diamantovej so zaujímavou slovenskou súvislosťou a odporúča ju aj našim čiatateľom.

„Koncom minulého roka sa mi dostala do rúk najnovšia kniha nemeckej spisovateľky Anne Jacobsovej alias Marie Lamballe, ktorá vyrastala vo Wiesbadene, kde jej rodičia pôsobili ako herci v tamojšom Štátnom divadle.

Kniha a jej dej ma zaujal nielen tým, že je z nemeckého predvojnového, vojnového a sčasti povojnového obdobia, ale upútalo ma hlavne miesto, kde sa kaviareň nachádza – Wiesbaden v Nemecku.

K tomuto mestu mám osobitý vzťah, pretože tu pôsobí klub medzinárodnej dámskej organizácie Soroptimist International, s ktorým má náš klub v Bratislave, ktorého som aj ja členkou, úzke kontakty.

Kaviareň U Anjela je zaujímavým príbehom dynastie majiteľov obľúbenej kaviarne. Odohrávajú sa tu podobné životné osudy, aké zažívali vo vojnovom období mnohí ľudia aj u nás. Majitelia kaviarne schovávajú Židovku, aby sa nedostala do koncentračného tábora, dopomôžu k úteku francúzskemu zajatcovi, ktorý bol vo Wiesbadene na nútených prácach. Majú medzi sebou udavačov, ktorí sliedia a donášajú v snahe získať výhody pre seba.

Pútavé osudy jednotlivých postáv sú vzájomne aj rodinne prepletené a podávajú zaujímavý obraz Nemecka, ale aj Európy pred a po skončení druhej svetovej vojny. Keď mestá ako Mainz, Fankfurt a Wiesbaden obsadia Američania, všetko je rozbombardované a tých niekoľko domov, ktoré ostali, zaberú „Amíci“, všetci vedia, že Nemecko je v koncoch.

Historická snímka kaviarne.

Na jednej strane je to dobre, aspoň prestane bombardovanie, ale hlavne sa skončí šialená nacistická vláda, s ktorou majiteľ kaviarne Heinz, od počiatku nesympatizoval. Na druhej strane nik nevie, aké úmysly majú víťazi s domácimi –  Nemcami. Bude šanca na nový začiatok? Tak ako to bolo v predošlej vojne? S mnohými prekážkami, s infláciou, nezamestnanosťou a hladom? Ale načo uvažovať o novom začiatku, ak všetci milovaní možno ležia mŕtvi pod ruinami zbombardovaného domu?

Keď sa vojna skončila, kaviareň U Anjela zostala ako zázrakom neporušená a rodina prežila v relatívnom zdraví. Napriek všetkým prekážkam majitelia kaviarne urobia všetko preto, aby sa ich rodinný podnik znovu stal obľúbeným miestom stretávania významných osobností, ako to bolo v minulosti.

Príbeh rodiny majiteľov kaviarne a ich priateľov som čítala so záujmom aj preto, lebo nádej, a malé, či väčšie hrdinstvá spojené s odporom proti vládnucej moci a optimizmus knihy v krajšie dni je stále aktuálny.“

Viera Pischová
Foto na titulke: spisovateľka Anne Jacobsovej alias Marie Lamballe
Autor fotografie: Lukas Görlach

Kto je…
Marie Lamballe je pseudonym známej nemeckej autorky úspešných románov Anne Jacobson. Narodila se v Hannoveri, ale vyrastala vo Wiesbadene, kde jej rodičia pôsobili ako herci v Štátnom divadle. Vyštudovala literatúru a jazyky, píše poviedky, divadelné hry, scenáre, romány. V súčasnosti žije ako spisovateľka pri Frankfurte nad Mohanom. Pod rozličnými pseudonymami uverejnila viacero romárov. Rodinnú ságu Kaviareň U Anjela venovala pamiatke svojich rodičov.