Výnimočná príležitosť – La traviata dnes večer online

Opera Slovenského národného divadla pripravila na štvrtok 6. januára 2022 na 20.00 hod. online záznam Verdiho opery La traviata v exkluzívnom obsadení – Violettu Valéry interpretuje operná diva Adriana Kučerová a jej partnermi sú svetovo uznávaní tenorista Pavol Bršlík a barytonista Daniel Luis de Vicente.

Prihlásiť sa na sledovanie záznamu predstavenia na portáli navstevnik.online možno kedykoľvek v čase jeho trvania a sledovať od začiatku do konca bez teritoriálneho obmedzenia. Záznam je opatrený slovenskými a anglickými titulkami.

La traviata. Monika Fabianová (Flora Bervoix), Martin Morháč (Marchese d’Obigny), Ján Galla (Dottore Grenvil), Adriana Kučerová (Violetta Valéry) a zbor.

Inšpiráciou Dáma s kaméliami

K skomponovaniu opery inšpirovalo Verdiho dielo francúzskeho románopisca Alexandra Dumasa mladšieho, slávny román Dáma s kaméliami, ktorý bol prvýkrát publikovaný v roku 1848.

Dumas len ako 23-ročný spracoval tému, ktorá bola na stránkach literatúry zvláštnosťou: príbeh vidieckeho štrnásťročného dievčaťa, ktoré prichádza do mesta na Seine a ako kurtizána si neskôr získava pozornosť, obdiv a lásku umeleckého sveta i bohatých Parížanov.

Verným ctiteľom Marie Duplessis, pod týmto menom žila v Paríži, bol napríklad skladateľ Franz Liszt a krátky, no intenzívny milostný vzťah s ňou prežil aj Alexander Dumas mladší. Jeho román vzbudil nebývalý ohlas – témou i odvahou jej spracovania.

La traviata. Daniel Luis De Vicente (Giorgio Germont) a Pavol Bršlík (Alfredo Germont).

Tá, ktorá zišla z cesty

Námet oslovil aj Giuseppe Verdiho, jeho opera pod názvom La traviata (v preklade „zblúdilá“, „tá, ktorá zišla z cesty“) mala premiéru už v roku 1853 a zaujala aj tým, že v opere bola spracovaná téma zo súčasnosti.

Prvá premiéra 6. marca 1853 sa uskutočnila v Benátkach a skončila sa fiaskom – ktovie, či to bolo aj tým, že objemná primadona, ktorá hlavnú postavu Violettu stvárňovala, zomierala na scéne na tuberkulózu, čo vyvolávalo v obecenstve dokonca smiech.

Verdi operu prepracoval a už o rok, opäť v Benátkach, znel po predstavení búrlivý potlesk. Odvtedy patrí opera La traviata k najhranejším na svetových scénach.

Príbeh parížskej kurtizány neskôr zaujal divadelných tvorcov i filmárov; k nim patrili napríklad George Cukor, Franco Zeffirelli či Mauro Bolognini. Postavu hlavnej hrdinky si zahrali Sarah Berhnardt, Greta Garbo, Isabelle Adjani, Isabelle Huppert a ďalšie slávne herečky.

A operná Violetta Valéry je vysnívanou postavou svetových sopranistiek.

La traviata. Adriana Kučerová (Violetta Valéry), Daniel Luis De Vicente (Giorgio Germont).

V Opere SND taliansky režisér

Aktuálne naštudovanie je v Opere SND v poradní siedme. Ako pristúpiť k téme, ktorá je taká známa, a čím sa súčasné naštudovanie v SND líši od predchádzajúcich, hovorí za zahraničný realizačný tím taliansky režisér Roberto Catalano.

„Táto Verdiho opera uzatvára jeho ,ľudskú trilógiuʻ opier Rigoletto, Trubadúr a La traviata, v ktorej skladateľ rozpráva príbehy ľudí žijúcich na okraji spoločnosti. Osudy hrdiniek sú ako na hojdačke a ja chcem sledovať predovšetkým ich ľudský príbeh. Nechcem ho skrývať za honosnými kulisami a obliekať do noblesných dobových šiat. Pocity lásky, strádania, šťastia a bolesti sú v každom storočí rovnaké. Záležalo mi na tom, aby sme ich stvárnili v súčasnosti, na minimalistickej scéne, sústreďujúc sa na emócie. Violettine city sa rozpadávajú na kúsky, rozdáva sa, aby sa napokon obetovala pre lásku…“

Novú inscenáciu divácky atraktívneho titulu Verdiho opery pripravil v SND medzinárodný tím s talianskym režisérom Robertom Catalanom, orchester a zbor Opery SND zaznie pod taktovkou českého dirigenta Roberta Jindru.

La traviata. Pavol Bršlík (Alfredo Germont) a zbor.

Online záznam 6.januára s vynikajúcimi hlavnými predstaviteľmi

Ponuka online záznamu opery La traviata zo Slovenského národného divadla vo štvrtok 6. januára 2022 o 20.00 hod. s vynikajúcou trojicou hlavných predstaviteľov – Adriana Kučerová, Pavol Bršlík a Daniel Luis de Vicente – je jedinečnou príležitosťou pozrieť si túto najnovšiu inscenáciu krátko po jej premiére.

Prihlásiť sa na sledovanie záznamu predstavenia na portáli navstevnik.online možno kedykoľvek v čase jeho trvania a sledovať od začiatku do konca bez teritoriálneho obmedzenia. Záznam je opatrený slovenskými a anglickými titulkami.

Foto: Marek Olbrzymek