Kráľovské venné mestá: Hradec Králové

FOTO: Hradec Králové

Viete čo sú venné mestá? Tento neobyčajný názov dostali mestá, ktoré až na jednu výnimku ležia vo východných Čechách a spája ich slávna história.

Týchto deväť miest (Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Mělník, Nový Bydžov, Polička, Trutnov a Vysoké Mýto) kedysi patrilo českým kráľovnám a dostali ich do vena od ich kráľovských manželov.

Svoju slávnu minulosť návštevníkom radi pripomenú. Výhodou je aj to, že okrem jedného sa nachádzajú neďaleko od seba, štyri z nich dokonca na medzinárodnej Labskej ceste.

Pri dobrom plánovaní je môžete navštíviť viaceré, napríklad počas dovolenky, či v rámci predĺženého víkendu.

Hradec Králové vás privíta množstvom kultúrnych zážitkov i príjemnými prechádzkami po architektonických skvostoch a klenotoch historickej i modernej architektúry.

Využite ponuku prechádzkových okruhov: vykročte za stavbami architektov Kotery a Gočiara, pozorujte planéty na Planetárnej a Galaktickej ceste, spoznajte hradecké parky, mosty, vežičky, alebo hľadajte symboly levov.

Ak v historickom centre mesta navštívite Bielu vežu vedľa katedrály sv. Ducha, ktorú nechala postaviť kráľovná Eliška Rejčka, pokocháte sa výhľadom na Hradec a jeho okolie a za dobrých podmienok dovidíte až na vrcholky Orlických hôr a Krkonôš.

Hradec Králové: Labské parníčky. FOTO: Robert Prucha

Vnútri veže je interaktívna expozícia, zvon Augustín a pôvodný hodinový stroj zostrojený v roku 1829.

Na konci prehliadky si môžete pozrieť špeciálny sklenený model veže. Cez námestie sa dostanete do Galérie moderného umenia.

Pre milovníkov prírody ponúkame výlet do mestských lesov. Čakajú vás náučné a rozprávkové chodníky, trasy rôznej náročnosti pre cyklistov, in-line korčuliarov, športovcov a turistov, obory so zvieratami, rytierske hradisko, lesná posilňovňa, lanové centrum, altánky, lavičky a stolíky pre chvíle odpočinku, verejné ohniská pre grilovaciu siestu.

Lev Gustík zavedie deti aj dospelých do Hvezdárne a planetáriia, do Labyrintu Divadla Drak s interaktívnou expozíciou a na výstavu bábok. Ekologicky zmýšľajúcich určite zaujme labská elektráreň Hučák, kde uvidíte okrem obrovských vodných turbín aj expozíciu obnoviteľných zdrojov.

Na návštevu lákajú aj úplne nové expozície Múzea východných Čiech so štýlovou kaviareňou. Pravek na vlastnej koži môžete zažiť v neďalekom Archeoparku Všestary.

Hradec Králové: Lev Gustík

Súťažná otázka číslo 2: Ktorá architektonická pamiatka v meste je najstaršia?

a) Labská elektráreň Hučák
b) Múzeum východných Čiech
c) Biela veža

Odpoveď nájdete tu: www.hkinfo.cz

Odpoveď pošlite s vašimi kontaktnými údajmi, adresou, telefónnym číslom na emailovú adresu: vivasenior@vivasenior.sk do 24.októbra 2022.