Máme radosť zo života, ale niečo aj ľutujeme

Teraz v čase svetovej pandémie sa často, najmä my starší, zamýšľame na životom a cítime ako rýchlo plynie, Čím sme starší, tým si to uvedomujeme viac.

Viete, čo je v živote najdôležitejšie?

Urobili sme malú anketu medzi našimi čitateľmi a priateľmi seniormi a pýtali sme sa, čo je v živote najdôležitejšie. Na čo netreba v mladosti zabúdať, čo je potrebné uprednostňovať a naopak, na čo je lepšie zabudnúť a z čoho si zobrať ponaučenie. Tiež nás zaujímalo, či niečo ľutujú a čo na svojom živote naopak milovali a stále milujú.

Najviac zhodných odpovedí sme dostali na otázku o živote. Pre našich opýtaných je najdôležitejšie zdravie, zdravá rodina, dobré a dlhodobé vzťahy s priateľmi a väčšina uviedla, že najväčšiu radosť mali z narodenia dieťaťa a vnúčat.

Vzdelanie

Oľga, lekárka, (zomrela vlani ako 95-ročná) zdôrazňovala, že pre ňu bolo veľmi dôležité vzdelanie. Tvrdila, že je potrebné učiť sa, či už máte deväť alebo deväťdesiat rokov a precvičovať nielen údy, ale aj mozog. Ešte vlani v tomto úctyhodnom veku navštevovala hodiny nemeckého jazyka a univerzitu tretieho veku. Zdôraznila, že stále vyhľadávanie nových poznatkov a skúseností jej pomáhali obohatiť si život a udržať si pocit mladosti aj v čase, keď jej tiahlo na stovku.

Čas strávený so svojimi deťmi

Podľa psychológov seniori často spomínajú na časy, keď boli ich deti malé a žili doma. Tieto chvíle opísali ako najkrajšie momenty, aké kedy v živote mali. Súhlasili síce aj s tým, že išlo o najhektickejšiu etapu ich života, ale zároveň uviedli, že niet pochýb o tom, že tieto dni boli zároveň aj tie najšťastnejšie.

Pocit užitočnosti a radosť zo života

Leo, 83-ročný architekt, je večný optimista a tvrdí, že je hrdý na seba a na to, čo v živote dokázal. Je stále užitočný, stále projektuje, opatruje vnúčatá a za dôležité považuje mať dobré vzťahy v rodine, mať okolo seba dobrých ľudí a ešte si užívať život pri stretnutiach s priateľmi, na príjemnej spoločnej večeri v kruhu blízkych alebo na nenáročnom výlete.

Takýto postoj seniorov potvrdili v minulosti viaceré štúdie. Tiež sa v nich uvádza, že ľudia sa cítia šťastnejší, keď urobia niečo veľkorysé. A práve tieto skutky potom hrejú aj v starobe.

Pokojné pracovné tempo a mať čas

Ženy, v domácnosti, večné mamy a láskavé babičky považujú za jeden z najviac oceňovaných vecí fakt, že si našli čas na svojich blízkych a príliš sa nehnali za kariérou. 70-ročná Zita tvrdí, že kľúčom k šťastiu je nájsť niečo, čo upokojí váš život a zabudnete na krivdy. Najväčšou lekciou je brať život uvoľneným spôsobom, nie príliš sa ponáhľať a netrápiť sa kvôli zbytočnostiam.

A čo ľutujú?

Čo v živote človek ľutuje, je niekedy príliš intímna sféra. Keď sme sa pýtali viacerých seniorov na to, čo ľutujú, očakávali sme, že niektorí budú ľutovať to, že nedosiahli lepšie výsledky v profesionálnej oblasti. Matka jedného syna, 68-ročná Viera nám povedala, že najviac ľutuje, že mala len jedno dieťa. Keď som však túto otázku položila staršiemu pánovi, prekvapil ma. Povedal totiž, že v živote ľutuje iba to, že si neužíval života a viac nemiloval.

Nedostatočná starostlivosť o kondíciu

Viacerí dnešní dôchodcovia uviedli, že ich mrzí, že sa v mladosti nedostatočne venovali svojej kondícii a nemali možnosť zdravo sa stravovať. Deväťdesiatročný Juraj uviedol, že ak by mohol vrátiť čas, tak by v mladosti viac čítal, premýšľal a pravidelne si doprial cvičenie a dlhú chôdzu. A taktiež by určite menej jedol. Dnes sa stará oveľa viac o svoju kondíciu, zdravšie sa stravuje a neodporúča chodiť často so všetkým k lekárovi.

Ako je to s financiami?

Dušan (79) radí mladším, aby mysleli na starobu už vo veľmi mladom veku. Treba myslieť na starobu a šetriť na dôchodok hneď, ako sa vám ustáli príjem, pretože keď zostarneme, nemusíme sa báť nedostatku.

65-ročná Zuzana však zdôraznila, že v mladosti nemala z čoho šetriť, preto sa naučila hospodáriť s málom.

Milí čitatelia,
máte podobné názory a poznatky? Budeme radi, ak nám napíšete a podelíte sa s nami o vašich životných skúsenostiach. Najkrajšie listy odmeníme a uverejníme. Vaša redakcia.

Zdroj foto: pixabay.com