Do Vihorlatského pralesa nemusíte ísť len virtuálne

Vyberte sa s Košickým krajom na virtuálnu prehliadku a objavte miesta, na ktorých ste zatiaľ neboli. Vstup do Vihorlatského pralesa bol do roku 2012 obmedzený, pretože sa tu nachádza aj vojenský priestor.

Viac ako 40 percent územia Slovenska tvoria lesy, čo ho radí medzi najviac zalesnené krajiny Európy. Maličký stredoeurópsky štát sa ale navyše hrdí aj svetovo unikátnymi pralesmi – lesnými územiami vo východnej časti krajiny s mimoriadne zachovanou faunou a flórou.

Na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO tvoria súčasť medzinárodného zápisu. Ten zahŕňa lokality v Nemecku, na Slovensku a na Ukrajine.

Vihorlatský prales je územie vo Vihorlatských vrchoch, ktoré je spolu s ďalšími troma pralesmi na východnom Slovensku, s ďalšími šiestimi na Ukrajine a piatimi starými lesmi v Nemecku súčasťou jediného zápisu na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO – Karpatské bukové pralesy a staré bukové lesy Nemecka.

Najstaršie buky Vihorlatu majú aj 240 rokov

Východoslovenské „more“ – Zemplínska šírava – je obklopené Vihorlatskými vrchmi. A práve ich súčasťou je Vihorlatský prales, rajské prírodné zátišie nedotknuté človekom. Prepojenie nášho moderného sveta so silami, ktoré sú predsa len mocnejšie ako my, nachádzame pri pohľade na 240-ročné buky, majestátne sa vypínajúce vysoko nad človečí obzor.

Ťažká dostupnosť týchto prírodných území, ale aj ich systematická ochrana, prispeli k tomu, že biotop bukových pralesov funguje vo svojej pôvodnej harmónii a v plnej kráse. Bez ľudských zásahov tam neustále prebieha nekonečný prírodný cyklus, keď staré stromy uvoľňujú miesto novým a tie okamžite vyrastajú na vhodnom mieste.

Prales obývajú aj pozoruhodné živočíchy – salamandra škvrnitá, fúzač alpský či slizniak karpatský

Ak v nemom úžase sklopíte zrak a pozriete sa na zem, ľahko zbadáte drobné zelené stonky a lístky vyrastajúce z odumretých popadaných kmeňov.

Nástupné miesto do Vihorlatského bukového pralesa sa nachádza pri unikátnom jazere Morské oko, ktoré je tretím najväčším prírodným jazerom na Slovensku. Jazero sa rozprestiera na ploche približne 14 hektárov a jeho dno miestami dosahuje hĺbku až 25 metrov. Celé Morské oko je možné obísť chodníkom, ktorý okolo neho vedie.

Vihorlatský prales sa zapísaním do zoznamu Svetového prírodného dedičstva dostal do spoločnosti takých svetoznámych lokalít, ako americký Yellowstonský národný park či Grand Canyon, Mount Everest alebo Kilimandžáro.

Až do roku 2012 bol vstup do Vihorlatského pralesa obmedzený, pretože sa tu nachádza aj vojenský priestor.

Prevzaté z unesconadosah.sk