Mnoho vecí opakujem po mojej babke

Do redakcie nám prišiel nádherný list od čitateľky Stanislavy. Zaraďujeme ho do súťaže „Starkí, rodičia, vnúčatá pozor! Súťaž o vás pre vás“.

Na našu emailovú adresu vivasenior@vivasenior.sk môžete posielať svoje spomienky na starých rodičov alebo zážitky s vnúčatami.

Pisateľa najkrajšieho príbehu, ktorého vyberú čitatelia, odmeníme víkendovým pobytom.


Dobrý večer,

môj príbeh je pre mňa zároveň spomienkou na detstvo, dospievanie a mladosť. Babka mi zomrela pred 14 rokmi.

Moje spomienky často zablúdia práve k nej a mnohé veci „opakujem po nej“. Mala dve vnučky na Slovensku, mňa a sestru a dve vnúčence v Nemecku, ktoré chodili veľmi málo. Až dvadsať rokov po nás sa jej narodila ďalšia vnučka.

Takže babka mala na nás so sestrou kopec času a trpezlivosti, rozmaznávala nás. Bola šikovná vo varení, pečení a v ručných prácach. Všade vždy super poriadok. Recept na nezabudnuteľné plnené, grilované kurča, ryža a marhuľový kompót sa dedil už tri generácie. Ja to takto podávam aj svojim doma.

Babka bola zástancom spoločného stolovania – celá rodina pokope, čo teraz robím aj ja so svojou rodinou. Tak si zaspominam.

Na menšie nákupy chodievala babka peši. Vzala si plátenú tašku a šla. Vždy sa vrátila s maličkostou pre mňa a sestru. Vtedy bol top vanilínový cukor vysypaný do ruky, vylizovali sme ho a mentolové cukríky.

Nezabudnem na kúpanie v malej plechovej vaničke, zohriata voda na peci, orgovánové fialové mydlo, na raňajky na mäkko varené domáce vajíčko, večer spoločne hry Človeče nehnevaj sa!, či spievanie piesne Rodný môj kraj. A obrovská krabica napečených koláčov na Vianoce 😊.

Mala rada krížovky, odoberala slovenský časopis a ešte na korešpondenčnom lístku zasielala tajničky do súťaže.

Mnoho vecí hlavne do kuchyne mám práve po babke. Sú to kvalitné, zachovalé veci, plech, forma na bábovku, na pučenie zemiakov, vyšívané utierky na riad, háčkované obrusy.

Sobota bez návštevy u babky by sa ani nerátala. Vždy bol pripravený chutný koláč a kopec pikošiek.

Čas je ale neúprosný… babka nás opustila a mne zostali spomienky, z ktorých neraz čerpám. Vážme si blízkych, kým ich máme.

čitateľka Stanislava

Foto: archív S.K. a pixabay.com