Štólu, ktorá váži takmer 4 tony, môže ochutnať každý

Každoročne sa v sobotu pred druhou adventnou nedeľou konajú Slávnosti Drážďanskej vianočnej štóly. Štólu presne na poludnie slávnostne rozkrájajú a rozdajú návštevníkom.

Kto chce pocítiť chuť Vianoc aj na jazyku, mal by navštíviť najstaršie a jedny z najkrajších a najväčších vianočných trhov Nemecka, v Drážďanoch. Tento rok ich otvorili už po 584. krát a potrvajú do 24.decembra.

Drážďany sú neoficiálnym hlavným mestom Vianoc. Stánky sa nachádzajú na desiatich rôznych miestach a pečie sa v nich známa drážďanská štóla, varí punč a predávajú umelecké predmety. Každý deň je vyplnený zaujímavým kultúrnym programom. Tie najtradičnejšie stánky sa však nachádzajú v centre mesta na Striezelmarktu.

Foto: © Schutzverband Dresdner Stollen e.V., Michael Schmidt

Saský kráľ ju jedával

Ponorte sa do predvianočného virvaru, započúvajte sa do upokojujúcej vianočnej hudby, kochajte sa nádhernou svetelnou výzdobou, ochutnajte drážďanskú špecialitu – štólu a užívajte si čaro Vianoc v barokovom srdci Drážďan.

História drážďanskej štóly sa datuje do stredoveku. Na prelome 15. a 16. storočia sa prvýkrát začala štóla predávať na Striezelmarktu, najstaršom vianočnom trhu v Nemecku.

Od roku 1560 dodávali pekári každoročne jednu alebo dve cca 18 kilogramové štóly, 1,5 metrov dlhé, saskému kráľovi pri príležitosti vianočných sviatkov.

Zdroj foto: www.dresdnerstollen.com
Zdroj foto: www.dresdnerstollen.com

Mala by pripomínať Ježiška zabaleného v plienkach

Súčasná podoba drážďanskej štóly sa ustálila na začiatku 20. storočia. Dnes už existuje asi 150 pekárov a cukrárov v Drážďanoch a okolí, ktorí pečú podľa vlastných receptov.

V roku 1991 založili ochranný zväz pekárov Drážďanskej štóly a pod názvom Echter Dresdner Christstollen a Original Dresdner Christstollens, môže byť vyrábaná a distribuovaná len štóla pochádzajúca z Drážďan a okolia.

Dnes si ju ľudia doprajú spolu s perníkmi a vianočným pečivom najmä na sviatky. Prísady ako hrozienka, kandizované ovocie a orechy z nej robia favorita milovníkov pečiva. Má tvar bochníka, ktorý má pripomínať „malého Ježiška zabaleného v plienkach“.

Zdroj foto: www.dresdnerstollen.com
Zdroj foto: www.dresdnerstollen.com

Slávnosti drážďanskej štóly

Každoročne v sobotu pred druhou adventnou nedeľou sa konajú od roku 1994 Slávnosti Drážďanskej vianočnej štóly. Na námestí Schlossplatz se vyzdobená, takmer štvortonová štóla na koči ťahanom koňmi slávnostne presne na poludnie odhalí.

Následne sa 1,2 metrov dlhým nožom ceremoniálne nakrája a rozdá návštevníkom na trhu Striezelmarkt. Súčasťou slávnosti je aj voľba patrónky slávnosti, tzv. Dresdner Stollenmädchen.

Najväčšia vianočná štóla, dlhá 72 metrov bola vyrobená, aj keď to znie zvláštne, nie v Drážďanoch, ale v holandskom Haarleme, v roku 2010.

Drážďanské vianočné trhy sú otvorené denne od 28.novembra do 24.decembra od 10,00 do 21,00 hod.
Info: www.dresdnerstollenfest.de

zdroj foto: www.dresdnerstollen.com
Zdroj foto: www.dresdnerstollen.com