Na špeciálne pivko a jedlo do Košíc

Malý, ale chutný. Ak zavítate do Košíc a dostanete chuť na špeciálne pivko a dobré jedlo navštívte Pivovar Golem.

Seniori majú po predložení občianskeho preukazu zľavu 15 percent. Záujem o zľavu treba oznámiť pri príchode personálu.

Pivovar Golem patrí k najstarším malým pivovarom v Košiciach a je zároveň aj jedným z najstarších v rámci Slovenska. Je už šestnásty rok na trhu a majiteľkou je pani Beáta Murková, jediná žena na Slovensku, ktorá sama šéfuje pivovaru.

Pivovar vznikol v roku 2002, ako nostalgická spomienka, keď sa Československo rozdelilo. Pani Beáta má v Prahe obľúbenú piváreň, legendárnu krčmu U Zlatého tygra, kde trávil veľa času aj spisovateľ Bohumil Hrabal a stretol sa tam napríklad s prezidentom Clintonom a Havlom.

Táto ju nadchla a presne túto atmosféru sa rozhodla preniesť aj do rodných Košíc. Dovtedy pivo nejako príliš neobľubovala a na chuť mu prišla až keď si navarila svoje vlastné kvasinkové svetlé a tmavé pivo.Europivá už nebudete chcieť

„Ani sama neviem, v čom je naše pivo lepšie. Určite nie je príliš horké, kvasinkové pivo je jednoducho chutnejšie a zdravšie,“ presvedčivo hovorí. „Aj keď zákazníkom sa jeho zakalenosť spočiatku nezdala, rýchlo si ho obľúbili a teraz je už pre nich „návykové“. Kto ochutnal naše pivo, už nikdy nechce piť „europivá“, ktoré chutia všetky rovnako,“ spokojne dodáva.

A ako vraví: „Keď Praha, tak so všetkým, čo k tomu patrí.“ To platí aj o Golemovi, ktorý stráži vchod do pivovaru, keďže jeho legenda sa viaže k Prahe a rovnako tam bol aj tento košický kus vyrobený. Podobne ako pražská atmosféra interiéru, ktorú do Košíc a do Golema preniesol český architekt a herec David Vávra a spolu s pánom Petrom Murkom, manželom majiteľky, interiér zariadil.

Pozná ho každý Košičan

Pivovar Golem sa počas svojej šestnásťročnej existencie stretol s vrúcnym prijatím miestnych ľudí. Ak sa v Košiciach opýtate desiatich ľudí, kam sa majú ísť najesť alebo si posedieť, deväť z nich vám odporučí práve Golem. Aj samotní Česi, ktorí do Golema zavítajú, sa tu cítia ako doma. Pravidelným návštevníkom je tu Bolek Polívka, zavítal sem aj režisér Zdeněk Troška, ale napríklad aj známi Slováci, bývalý premiér Mikuláš Dzurinda, či prezident Rudolf Schuster.

Dnes tu návštevníkom varí pivo Sládek Marek Kaňuk, žiak známeho Sládka Júliusa Husára, prvého Sládka v Goleme. K tradičnému pivu tu patrí už 16 rokov pivo Golem svetlý 11,5 % a Golem tmavý 13 %.Posledných pár rokov sa varia sezónne pivá, viazané, či už k ročnému obdobiu alebo k udalosti. Momentálne pivovar ponúka aj pivo SHEMESH – india pale lager.

Kuchyni v Pivárni Golem kraľuje Jozef Tóth a je zameraná na tradičné slovenské a české jedlá. Treba ochutnať vyprážané olomoucké syrečky alebo pečené bavorské koleno a určite i nakladaný hermelín, prvé studené predjedlo, ktoré mini pivovar ponúkal. Jeho receptúru dnes už tak vyšperkovali, že je spolu s pivom najväčším lákadlom Košičanov. Príďte si ho vychutnať aj vy , s pivkom a príjemnou atmosférou.

Zdroj foto: Pivovar Golem