Najlepšie strážené tajomstvo Neapolského zálivu

Prístav Corricella na ostrove Procida. Foto: wikimedia/Ekrem Canli

Farebný ostrov Procida zvíťazil v tomto roku po prvýkrát nad deviatimi ďalšími talianskymi kandidátmi a stal sa hlavným mestom kultúry Talianska.

Tento najmenší ostrov je najlepšie stráženým tajomstvom Neapolského zálivu. Zrodený z erupcie vulkánov, zaujme pitoresknými, farebnými domčekmi, nádhernými  plážami, záhradami a citrusovými hájmi. Malebné domy v jemných odtieňoch zatiaľ neobjavil masový turizmus.

Tajný dovolenkový tip

Procida, medzi ostrovmi Capri a Ischia v Neapolskom zálive, je považovaná za tajný tip medzi menej známymi dovolenkovými destináciami v Taliansku.

Už pri príchode do prístavu Marina Grande zaujme z diaľky nádherné divadlo, tradičné domy pozdĺž pobrežia, vymaľované na ružovo, žlto, oranžovo, červeno alebo modro, ktoré skvele kontrastujú s farbou mora a okolitou prírodou.

Zaujímavý je dôvod výberu rôznych odtieňov domov. Domáci sa vraj tak rozhodli preto, aby rybári už z diaľky videli, kde bývajú a aby sa im počas rybačiek necnelo za ich blízkymi.

Procida svojimi farebnými domami a idylickými plážami často slúžila ako filmové kulisy. Natáčal sa tu napríklad Poštár s Massimom Troisim v hlavnej úlohe, ale aj hollywoodsky film Talentovaný pán Ripley.

Na ostrov s rozlohou iba 4,1 km² a s takmer 10-tisíc obyvateľmi sa z Neapola dostanete autom, smerujú sem lode z dvoch prístavov Molo Beverello a Porta di Massa, dostať sa sem dá aj z mesta Pozzuioli, južne od Neapolu. Pricestovať sa na ostrov dá aj z Ischie za 15 – 25 minút.

Kostol Saint Mary of the Graces.

Krásna príroda, pláže, aj história

Prechádzkou po ostrove objavíte nielen dva zaujímavé kostoly Chiesa di Santa Maria della Pieta, kostol z 18. storočia s ikonickou barokovou zvonicou a citrónovožltý kostol Santa Maria delle Grazie, postavený v roku 1679, ale aj najstaršiu rybársku dedinu na ostrove, ktorá je ukážkou kľudného života na ostrove.

Na najvyššom a najsevernejšom mieste ostrova Procidy je Terra Murata, stredoveká pevnosť .

Stredoveká pevnosť Terra Murata.

V historickom centre sú nielen príjemné kaviarničky, ale aj palác zo 16. storočia, Palazzo D’Avalos, ktorý slúžil až do roku 1988 ako väzenie a sú odtiaľ čarovné panoramatické výhľady vrátane Neapolského zálivu s ostrovom Capri v diaľke.

Prírodná rezervácia Isola di Vivara je malý ostrovček spojený s Procidou dlhým mostom. Je v súkromnom vlastníctve, no napriek tomu je otvorená návštevníkom niekoľkokrát v týždni.

Na ostrove je niekoľko krásnych pláží Pozzo Vecchio s čiernym pieskom, spiaggia Chiaia a Ciraccio, najdlhšia a najodľahlejšia pláž a Chiaiolella, ktorá ponúka plážové kluby.

Nájdete tu aj krásne zátoky na kúpanie a bohatú vegetáciu kaktusov, fíg a citrusov. Na ostrove sa akoby zastavil čas, domáci odporúčajú ostrov objavovať pomaly a s láskou.

Bohatý program počas celého roka

V roku hlavného mesta kultúry pod heslom „Cultura non isola“ – „Kultúra neizoluje“ pripravili na ostrove Procida pestrý program.

Výstavy, filmové projekcie, predstavenia a inšpiratívne kultúrne projekty.

K vrcholom patrí „Biennale mladých umelcov z Európy a Stredomoria“ od apríla do septembra alebo séria podujatí „Oper(A)mare“ od 3. do 25. júna s predstaveniami dvoch opier so zborom Fondazione. Teatro San Carlo, kde je možnosť zúčastniť sa predstavení aj z lode alebo z jedného z balkónov s výhľadom na prístav Marina di Corricella.

Ďalšími plánovanými termínmi je „ArteCinema“ od 1. do 3. júla s dokumentárnymi filmami o Banksym, Picassovi, Marina Abramovich a Renzom Piano a „MarEtica“.

Nie masovému turizmu

Malý ostrov Procida púta v tomto roku, keď získal titul Hlavné mesto kultúry, viac pozornosti. Zároveň chce túto úlohu a ocenenie využiť na zdôraznenie symbolu pomalého, alternatívneho turizmu so zameraním na udržateľnosť a zodpovedné správanie sa k pôvodnému obyvateľstvu a životnému prostrediu vzdialeného od masového turizmu.