Nebolo nikdy vystavené

V Slovenskom rozhlase 16. mája otvoria neobyčajnú výstavu

Vždy ma lákalo prepájanie starého, moderného a súčasného umenia, objavovanie diel, ktoré nie sú známe laickej, ale ani odbornej verejnosti. Táto mágia nepoznaného mala pre mňa osobité čaro. To sú slová kurátora výstavy Ivana Jančára, ktorý na predošlej výstave Zabudnutí, odídení, odmlčaní… spolu s tímom v Galérii Slovenského rozhlasu predstavil diela autorov, ktorých tvorba z rôznych príčin zostala zabudnutá.

Kurátori výstavy sa v novej výstave Nikdy nevystavené rozhodli predstaviť výnimočné diela starého a súčasného umenia, ktoré neboli vystavené ani publikované a ani sa nenachádzajú v zbierkach štátnych inštitúcií. Ivan Jančár vedel o viacerých zbierkach starého umenia, z ktorých mnohé diela ostávali chránené v súkromí, a podarilo sa mu z nich na túto výstavu zozbierať mimoriadne zaujímavú kolekciu starého umenia od neskororománskeho umenia až po 19. storočie.

Rudolf Fila: Svätá rodina, okolo 1930/2008, súkromná zbierka. Foto: archív Galérie SRo

O výstave a objavovaní

„Staré umenie som vždy nesmierne obdivoval, hovorí Ivan Jančár.Najbližšie som mal k románskemu umeniu, fascinovala ma gotika, ale mal som rád aj barok a renesanciu. Umenie 19. storočia mi však už bolo trochu vzdialenejšie. Nikdy som sa mu však profesionálne nevenoval a vo svojej odbornej dlhoročnej práci som sa zameriaval na moderné a súčasné vizuálne umenie, ktoré je na výstave taktiež výrazne zastúpené. Preto som si dovolil požiadať o odbornú spoluprácu pána doktora Martina Šugára, ktorý napísal odbornú štúdiu do katalógu a je spolukurátorom výstavy. Zároveň si uvedomujem, ako málo výstav starého umenia je vidieť v slovenských galériách. V novootvorených, prekrásne zrekonštruovaných priestoroch Slovenskej národnej galérie sme mali možnosť vzhliadnuť viacero zaujímavých konfrontácií starých majstrov so súčasnými slovenskými autormi. Naša výstava takéto porovnávacie ambície nemá. Jej prvoradým záujmom je ukázať diela nepoznané, nevystavené. Zaiste sa nám môže stať, že niekto príde s výstrižkami novín, ktoré budú staré viac ako 50 rokov, a ukáže nám reprodukciu niektorého vystaveného diela. Snažili sme sa, aby sa niečo také neprihodilo, ale úplne vylúčiť sa to nedá.

Koloman Sokol: Černoch, 1929, súkromná zbierka. Foto: archív Galérie SRo

Na druhej strane si uvedomujem aj riziko určitej subjektivity. Tomu sa už vôbec nedá vyhnúť. Mnohé súkromné zbierky poznám dosť dobre, existujú aj majitelia, ktorí žiadny svoj artefakt nechcú nikomu ukázať. Poznám sa s mnohými autormi, s ktorými môžem v útrobách ich ateliérov bádať, či by sa niečo nehodilo na takúto výstavu, a niektorých som kvôli tomu aj oslovil. Niektoré z diel som poznal roky, iné som videl práve vďaka realizácii tejto výstavy prvýkrát v živote. Bola to aj pre mňa nesmierne objavná práca. Verím, že táto výstava bude aj inšpiráciou pre nachádzanie a prezentovanie mnohých ďalších nepublikovaných a nevystavených diel. Tých kvalitných z tohto pohľadu nie je možno až tak veľa, ale stále je čo objavovať, nachádzať a obdivovať.“

Vernisáž výstavy: 16. 5. 2023 o 17:00 Trvanie výstavy: 17. 5. – 25. 8. 2023

Otvorené: Po – Ut: 12 – 17 / Str: 13 – 18 / Št- Pi: 12 – 17 Kurátori výstavy: Martin Šugár, Ivan Jančár

Vystavujúci autori: Karol Baron, Peter Bartoš, Marián Čunderlík, Milan Dobeš, Rudolf Fila, Stano Filko, Július (Gyula) Flaché, Nataša Floreánová, František Hübel, Július Koller, Ladislav Majerský, Juraj Meliš, Roman Ondak, Zoltán Palugyay, Štefan (István) Tallós Prohászka, František Reichentál, Rudolf Sikora, Koloman Sokol, Imro Weiner – Kráľ a neznámi majstri od románskeho umenia po 19. storočie

Úvodná snímka: František Reichentál: Dedinka, okolo 1930, súkromná zbierka.

Foto: archív Galérie SRo