Neobyčajný zážitok v bavorskom Oberammergau

Príklad zdobenia domov v Oberammergau. Zdroj foto: Diego Delso/wikipedia

Malá obec Oberammergau v Hornom Bavorsku, v blízkosti Álp, pripravila pre návštevníkov jedinečný zážitok. Najväčšie a zrejme aj najstaršie pašiové hry na svete.

Konajú sa raz za desať rokov, naposledy sa mali konať v roku 2020, ale pandémia prekazila plány organizátorov  preto to dvojročné omeškanie. V tomto roku sa 42. pašiové hry, ktoré lákajú veriacich i turistov z celého sveta, konajú od mája do októbra 2022 a sú jedinečným a neobyčajným zážitkom.

Najprv mor, potom zázrak

Príbeh z histórie vzniku prvých pašiových hier v Oberammerau je zaujímavý aj poučný. V prvej polovici 17. storočia švédske vojská obsadili Bavorsko a všade na okolí v Európe zúril čierny mor.

Obyvatelia dedinky sa chceli uchrániť tým, že uzavreli svoju obec. Všade postavili stráže, aby sa nik do obce nedostal.

Jednému sedliakovi, Kasparovi Schisslerovi, ktorý pracoval v blízkom Eschenlohene sa to však podarilo, v noci sa tajne dostal do Oberammergau, lebo sa chcel zúčastniť na cirkevnej slávnosti. Nanešťatie však priniesol aj mor, ktorý v krátkom čase skolil viac ako sto obyvateľov dediny.

Predstavitelia cirkevnej obce sa zišli v miestnom kostole a poprosili Boha, aby ušetril ich obyvateľov od ďalších obetí. Sľúbili, že ak už moru nepodľahne ďalšia obeť, budú každých desať rokov, ako výraz vďaky, hrať hru zobrazujúcu život a smrť Ježiša Krista.

A stal sa zázrak. Mor skončil, nik ďalší už nezomrel. Vďační obyvatelia Oberammergau svoj sľub naozaj dodržali a dodnes dodržujú.

Scéna ukrižovania z pašiovej hry z roku 1870. Zdroj foto: wikipedia.

Predstavenia s dvetisíc hercami, takmer milión návštevníkov

Prvýkrát sa predstavenie konalo v roku 1634. Hru zložili Othmar Weis, J. Daisenberger, Otto Huber a ďalší obyvatelia mestečka. Hudbu napísal Rochus Dedler.

Dej zachytáva krátky úsek Ježišovho života, medzi posledným príchodom do Jeruzalema a Ukrižovaním a je to najstarší, ešte stále hraný, exemplár kresťanskej náboženskej hry v ľudovej reči.

Predstavenie sa hrá v každom roku, ktorý končí nulou, v rozpätí piatich mesiacov a vždy sa odohráva pod holým nebom.

Naposledy, v roku 2010 sa hralo 102 predstavení s takmer 2000 hercami, hudobníkmi, technikmi.

Predstavenie videlo viac ako 520-tisíc návštevníkov z celého sveta. Pašiové hry sú pestrou zmesou dramatického hovoreného slova, hudobného a chorálneho sprievodu a živých obrazov, ktoré podávajú scény zo Starého zákona a Nového zákona, zobrazené nehybnými hercami a verbálnym opisom s Kráľom Ahasverom a Ester, Jozefom Egyptským, Mojžišom a bronzovým hadom a pod. Na scéne sa objavujú aj živé zvieratá.

Záber na ulicu v Oberammergau, marec 1930. Zdroj: wikipedia

Účinkujúci miestni obyvatelia

Od roku 1930 sa predstavenia konajú v kamennom divadle, postavenom na tento účel. Hľadisko je zakryté, ale javisko je pod otvoreným nebom, čo je pôsobivé. Do divadla sa zmestí takmer 5-tisíc divákov.

Na javisku sa pri masových scénach pohybuje viac ako 2-tisíc účinkujúcich, zväčša miestni obyvatelia.

Výber účinkujúcich podlieha prísnym pravidlám a iní ako domáci nemajú takmer žiadnu šancu.

Dedinka Oberammergau s 5-tisíc obyvateľmi pôsobí dnes ako z rozprávky. Farebné, pestré domy, takmer na každom dome originálne maľby, často s rozprávkovými, čí cirkevnými témami.

Maľby, ktoré zdobia fasádu domu zvaného Pilatushaus v Oberammergau. Zdroj foto: wikipedia

Pašiovými hrami žije celá dedina, takmer v každom dome je penzión, reštaurácií je neúrekom, očakáva sa, že aj v tomto roku, po dvojročnej prestávke príde viac ako 500-tisíc divákov z celého sveta. Od mája do októbra sa uskutoční viac ako 100 predstavení. Pre malú bavorskú obec Oberammergau, ktorá je preslávená unikátnymi pašiovými hrami po celom svete to bude ďalšia zaťažkávajúca skúška, na ktorú sú dôstojne pripravení.

Oberammergau, leží 90 km južne od Mníchova, dopravíte sa autom, alebo aj vlakom s jedným prestupom. Už aj cesta malebnými dolinami je zážitkom.

Farský kostol svätého Petra a Pavla. Zdroj foto: wikipedia