Benátky v zelenom srdci Nemecka

 

Všadeprítomná zeleň, vodné kanály a pohoda malého mesta s neobyčajným čarom, ktoré pripomína malé Benátky. To je Erfurt, hlavné mesto nemeckého Durínska.

O Erfurte sme v časoch NDR vedeli len to, že je to mesto kvetov a každoročne sa tu konala medzinárodná výstava kvetov a záhradnej techniky v Ega Parku.

Výstava a podujatia sa tu síce konajú dodnes, dnešný Erfurt však láka návštevníka najmä historickými pamiatkami, pôvabom a viacerými raritami. Je vstupnou bránou do Durínskeho lesa, ospevovaným zeleným srdcom Nemecka, porastené smaragdovými lesmi, kde milovníci hôr a prírody nájdu oázu a ideálne miesto na relax.

Evanjelický augustiánsky kláštor v Erfurte. FOTO: www.erfurt-tourismus.de

Luther, kostoly a mosty

To, že tu študoval na univerzite Martin Luther a že historické centrum mesta patrí k najväčším a najzachovalejším v  Nemecku, lebo ako jedno z mála nemeckých miest počas druhej svetovej vojny nebolo terčom leteckých náletov, radi pripomínajú sprievodcovia.

A že počtom veží a kostolov by mohol Erfurt konkurovať skoro aj Prahe. Siluetu mesta tvorí 25 kostolov, 15 kláštorov a 10 kaplniek

Erfurt je aj mestom mostov, rieku Gera a jej prítoky spája 142 mostov. Skvostom gotickej architektúry a dominantou mesta je dóm Panny Márie a kostol sv. Severína, priamo na hlavnom námestí, na pahorku, ku ktorému vedie 70 schodov.

V dóme ohúria návštevníka farbami hrajúce presklené vitrážové okná s výškou skoro osemnásť metrov.

Raritou v dóme je najväčší stredoveký zvon na svete Gloriosa, z roku 1497. V strede historického jadra na námestí Fischmarkt sú ďalšie skvosty, novogotická budova erfurtskej radnice, v slávnostnej sieni s výjavmi z erfurtských dejín a jediná mestská citadela v strednej Európe – Zitadelle Petersburg.

V zapadnutej uličke za centrom objavíme krásnu ukážku stredovekého a novovekého staviteľstva zrekonštruovaný Augustiniánsky kláštor, v ktorom strávil päť rokov života Martin Luther ako chudobný mních.

Prechádzka po Kramerovom moste. FOTO: www.erfurt-tourismus.de

Kuriózny most, najdlhší na svete

Len pár minút chôdze z centra, z Fischmarktu sa ocitáme pri známom symbole mesta – Krämerbrücke – 79 metrov dlhom kamennom, klenutom moste s hradenými stredovekými domami po oboch stranách.

Tento obchodnícky, pôvodne drevený most cez rieku Gera, z roku 1117, je najdlhšie obývaným mostom na svete. Dnes je to kúzelná ulička plná farebných domov a pestrých výkladov s antikvariátmi, obchodíkmi s výrobkami umelcov a remeselníkov. Mesto sa snaží, aby si ulička na Krämerbrücke zachovala historický ráz.

V útulných kaviarničkách ponúkajú vynikajúce domáce zákusky, na ktorých si pochutnávajú domáci aj turisti a prázdninové byty si možno prenajať a zažiť tak Erfurt a jeho históriu na vlastnej koži.

Pohľad na rybí trh a radnicu. FOTO: www.erfurt-tourismus.de

Knedlíky ako z filmu Pelíšky a iné chuťovky

Je čas obeda a treba ochutnať durínsku špecialitu – knedlíky – Klößen. Nedajú sa pomýliť, sú to veľké gule zo zemiakového cesta, podľa originálneho receptu, plnené do zlatista, na masle opečenými, na kocky pokrájanými rožkami a pri pohľade na ne okamžite asociuje známa scéna z filmu Pelíšky.

Na povrchu trocha slizké, vo vnútri kypré a vláčne. Alebo si dať slávny Thüringer Bratwurs, durínsku bravčovú klobásu, ktorá musí byť aspoň 15 centimetrov dlhá a vykúkať z malého rožka.

Má 600-ročnú tradíciu a dokonca aj múzeum v neďalekom mestečku Arnstadt pri Erfurte. Je trocha iná ako naše klobásky, pridáva sa do nich rasca, cesnak a majoránka. Ostatné je tajomstvom 3000 durínskych mäsiarov, ktorí majú licenciu na jej výrobu a neprezradia žiadne ďalšie podrobnosti.

Pečú sa výhradne na grile s dreveným uhlím a sú skvelé.

Poobedňajšiu siestu vychutnávajú domáci i turisti na brehu z jedným mnohých prítokov rieky Gera, s upravenou zeleňou, lavičkami a sochami a s čokoládou od Alexa Kühla.

A keď je v Erfurte čokoládové počasie, čo je vždy, okrem horúčav, potom je Alex šťastný, lebo jeho ručne vyrobená čokoláda chutná najviac.

V manufaktúre vedľa Krämerbrücke ponúka množstvo čokoládových pochúťok. Klasickú čokoládu, pralinky, bonboniéry a množstvo špecialít. Čokoládu so zázvorom, zeleným čajom, brusnicami, mätou, levanduľou.

Obľúbené sú aj rôzne kombinácie s alkoholickým nápojom a likérmi. Naj špecialita je však mostový lanýž, pomenovaný podľa susedného svetoznámeho mosta Krämerbrücke.

Námestie Willyho Brandta vo večerných hodinách. FOTO: www.erfurt-tourismus.de

Najstaršia synagóga v strednej Európe

Stredovekým pokladom mesta je bezpochyby najstaršia židovská synagóga v strednej Európe. Niekdajší židovský svätostánok z 11. storočia s pohnutou históriou sa premenil na múzeum. So stavbou erfurtskej synagógy sa len pár metrov od radnice začalo v roku 1094.

V 12. storočí sa svätostánok dočkal gotickej prestavby. Okolo roku 1270 sa rozšíril a vznikol pôsobivý štít s rozetou, ktorý sa zachoval dodnes.

Po morovej rane, z ktorej obyvatelia obvinili židov, komunitu stihol v roku 1349 pogrom. Neprežilo ho deväťsto ľudí a synagóga bola zničená. Mesto ju potom predalo kupcovi, ktorý ju prestaval na sklad.

V 19. storočí bola v objekte tanečná sála, hostinec a kolkáreň. Po stáročiach sa na pôvodný účel stavby zabudlo, čo ju za nacizmu uchránilo pred zničením.

Odborníci však tušili, že sa v jadre mesta nachádza stará synagóga. Prieskum sa začal koncom osemdesiatych  rokov minulého storočia a rozpadnutú budovu v roku 2009 otvorili verejnosti.

Zachovali sa jedinečné dôkazy významnej židovskej komunity, od konca 11. storočia do polovice 14. storočia: stará Synagóga, jedna z najstarších, najväčších a najviac zachovaných stredovekých synagóg, spolu so vstavaným rituálnym kúpeľom mikve, objaveným v roku 2007 a svetskou budovou.

Približujú každodenný život židovskej komunity, rovnako, ako aj spolužitie židov a kresťanov v stredovekých mestách.

Na žiadnom inom mieste nie je zhromaždených toľko výnimočných a autentických svedectiev z obdobia ranného rozkvetu stredoeurópskej židovskej kultúry pred tým, než bol kruto narušený vyvražďovaním v polovici 14. storočia.

Stavby sú doplnené náhrobkami, rukopismi, starou bibliou na pergamene v hebrejčine a jedinečným pokladom, ktorý pred zhruba 660 rokmi pred pogromom pod prah jedného z domov zakopal miestny obchodník.

Popri minciach, šperkoch a  zlatých gombíkoch, najvzácnejším je veľký zlatý snubný prsteň zdobený filigránsky vypracovaným gotickým dómom, či chrámom z 13. alebo z počiatku 14. storočia.

Za najvýznamnejší „predmet“ však vedenie múzea považuje synagógu. Pamiatka je naším exponátom číslo jedna, tvrdí riaditeľka múzea, Ines Beese. Verí, že sa Erfurt vďaka opravenej Starej synagóge, židovskému cintorínu či stredovekým rituálnym kúpeľom mikve, stane vedľa najstaršej fungujúcej synagóge na svete v Prahe, a dvom najstarším nemeckým synagógam v Speyeru, a vo Wormse, jedným z najdôležitejších centier stredoveku.

Mesto sa usiluje o zápis na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Živé mesto

Erfurt je známy aj filmovými štúdiami. V časoch éry demokratického Nemecka sa v štúdiách DEFA, natočilo viacero koprodukčných filmov v spolupráci s filmovými štúdiami Barrandov,  sovietskymi a poľskými filmármi, ale točili sa tu aj niektoré trezorové filmy, uvoľnené do distribúcie po roku 1989. Zo známych televíznych filmov sa v erfurtských štúdiách nakrúcal aj u nás populárny kriminalistický seriál Tatort a z novších životopisný film o Martinovi Lutherovi a  v Nemecko – Nórsko – Španielskej koprodukcii film The Orange Girl – Dievča s pomarančom podľa nórskeho bestsellerového autora Josteina Gaardera.

Mesto kuriozít, výstav a festivalov

Erfurt je nielen mestom historických kuriozít, napríklad, najväčšieho stredovekého zvonu na svete z roku 1497 Gloriosa, v kostole panny Márie, či jedinej mestskej citadely v strednej Európe, Zitadelle Petersburg, ale aj politických, že práve v Erfurte sa v roku 1970 uskutočnilo prvé stretnutie predsedov vlád NSR a NDR, Willyho Brandta a Willi Stopha, po páde berlínskeho múru.

Erfurt ponúka počas celého roka návštevníkom rôzne festivaly, celoročnú výstavu kvetov vo výstavnom areáli EGA a v lete pestrofarebný koberec kvetov na hlavnom námestí.

Na jeseň láka návštevníkov na pivné či vínne slávnosti a festival durínskych klobás, ale aj populárne erfurtské hrnčiarske trhy.

V časoch adventu pozýva mesto na jedno z najkrajších a najslávnejších vianočných trhov v celom Nemecku s jasličkami, rozprávkovým lesom, umeleckými remeslami, perníkovými chalúpkami a vôňou škorice, zázvoru a pražených mandlí.