Rozárium v Dolnej Krupej je teraz najkrajšie

V Dolnej Krupej, v rozáriu M. H. Chotekovej v Medolandii, sa začala sa sezóna ruží. Ružiarsku sezónu slávnostne otvoria v sobotu 4. júna. Pre návštevníkov budú pripravené komentované prehliadky ružových záhrad a otvorenie novej časti areálu.

Pôvodné rozárium, ktoré tu prekvitalo na začiatku 20. storočia, zaniklo po roku 1945, ale tradícia pestovania ruží v Dolnej Krupej pretrvala dodnes.

„Na odkaz slávnej „ružovej grófky“ a jedinečnú ružiarsku tradíciu nadväzuje aj Rozárium M. H. Chotekovej. V súčasnosti sa tu nachádza vyše 2300 ruží a 210 odrôd.

Medový záhon pre unikátnu ružovú medovinu

Keďže v medovinárstve vyrábame aj unikátnu ružovú medovinu, vysadili sme 250 ruží s názvom Rosengräfin Marie Henriette. Lupienky tejto ruže používame pri výrobe medoviny,“ dodáva Dáša Dzurechová z medovinárstva Apimed.

Novovysadené záhony ponesú názvy ako Záhon hudby, kde sú vysadené ruže pomenované po významných hudobných skladateľoch, ďalej Ružové Slovensko, kde sú umiestnené ruže, ktoré nesú mená slovenských miest.

Keďže Apimed je predovšetkým medovinárstvo, nemali by v rozáriu chýbať ruže súvisiace s medom. Preto bol vytvorený Medový záhon, kde majú tento rok premiéru ruže – Sweet Honey a Honeymilk.

Komentovaná prehliadka a hudobný program

Návštevníci môžu absolvovať prehliadky rozária so sprievodcom, ktorý im porozpráva o výsadbe, predstaví novú časť a jednotlivé záhony ruží v nej.

Sprievodným programom otvorenia bude vystúpenie skupiny Lily Veil a operný spev Daniela Čapkoviča z Opery SND sprevádzaný klaviristom Brankom Ladičom. Počas celého dňa sa deti môžu zapojiť do hier vo Včeličkove.

Pre návštevníkov je pripravená ochutnávka medovín a medov, ako aj občerstvenie v záhradách. Hostia si môžu vychutnať oddych v reštaurácii s veľkou terasou.

Súčasne s podujatím otvorenia ružiarskej sezóny bude prebiehať Slávnosť ruží od 15:30 h. v parku kaštieľa susediaceho s areálom Medolandie.

Nebudú chýbať vystúpenia dychovej hudby a súťaž o najkrajšiu ružu.

.

Vstupné na otvorenie ružiarskej sezóny:

dospelí 3 €
deti/seniori/ZŤP 2 €
rodinná vstupenka (2 dospelí + 2-3 deti) 7 €
deti do 6 rokov zdarma

V cene vstupenky je ochutnávka medoviny a komentovaná prehliadka rozária.
Vstup na Slávnosť ruží je voľný.

Viac informácií nájdete na medolandia.com a kastieldolnakrupa.sk.

 

Foto: medolandia