Nora Gill: Slováci zase cestujú do Česka

Oslovili sme osobnosti verejného života, ktoré ovplyvňovali a ovplyvňujú život seniorov a spýtali sa:

Ako hodnotíte uplynulý rok 2022, z čoho ste mali radosť a čo vás naopak nepotešilo.

Čo vás čaká v roku 2023 ?

Mgr. Nora Gill, Ph.D.
riaditeľka zahraničného zastúpenia Czech tourism

Otázka číslo 1
Myslím, že nebudem sama ak odpoviem, že ma potešilo uvoľnenie opatrení spojených s pandémiou a možnosť opäť cestovať. Okamžite na to reagovali štatistiky, Slováci sa do Česka veľmi rýchlo vrátili a ak sa nestane nič nečakané, budeme sa blížiť v počte príjazdov rekordnému roku 2019. Vtedy do Českej republiky prišlo spolu takmer 750-tisíc dovolenkárov a výletníkov zo Slovenska.

Dostupné čísla za rok 2022 uvádzajú do konca októbra viac ako 650-tisíc, čo je, myslím, krásne číslo. Nesmieme v tomto kontexte zabúdať na to, že skoro po celý prvý štvrťrok sme ešte boli, de facto, pozatváraní doma.

Mňa osobne, v privátnej rovine, veľmi potešila a nabila energiou skvelá výstava Basquiata vo viedenskej Albertíne a relax u mora. Nikde inde si tak neodpočiniem, ako v nejakej malej rybárskej dedinke – nepotrebujem viac ako čisté more, dobré jedlo a pohár lokálneho vína. Hlavne s minimom ľudí, tých mám za celý rok dosť a dosť. Preto ani neprezradím, kde to je.

Čo ma nepotešilo? Ani v tejto odpovedi asi nebudem originálna – veľmi ma mrzí nervozita, intolerancia a agresia v spoločnosti, čo vnímam výraznejšie ako kedykoľvek predtým.

Ľudia boli unavení z covidu, vystrašení a po viac ako dvoch rokoch strachu prišlo niečo, čo v nás všetkých vyvoláva ešte násobne väčšiu úzkosť a obavy. Jedným z dôsledkov konfliktu na Ukrajine je aj vysoká inflácia a rast cien. Obeťou by sa tak opätovne mohol stať cestovný ruch – keď budú ľudia nútení riešiť nedostatok financií, cestovanie bude jedna z prvých položiek, ktoré zredukujú.

Chcem veriť, že sa barbarstvo a utrpenie Ukrajiny čoskoro skončí a všetci budeme môcť zasa normálne žiť.

Otázka číslo 2
V budúcom roku nás pracovne čaká propagácia veľmi peknej a širokej témy, akou sú tradície. Venovať sa budeme remeslám, tradičným značkám, zvykom, regionálnej gastronómii, kultúre a histórii vinohradníctva a varenia piva, nezabudneme samozrejme ani na významné výročia.

Pre ilustráciu zmienim aspoň jedno – v roku 2023 uplynie 300 rokov od úmrtia staviteľa a barokového génia Jana Blažeje Santiniho Aichela. Dokonalosť a dômyselnost jeho stavieb obdivujeme do dnešných dní. Jeho kostoly, chrámy, kláštory, ale aj kaplnky a svetské stavby možeme obdivovať rozosiate naprieč republikou – na južnej Morave, na Vysočine, v západných i východných Čechách, v stredočeskom kraji aj v samotnej Prahe, kde sa Santini narodil a aj vo veku necelých 46 rokov zomrel.