Ostrov, kde sa vynorila bohyňa lásky Afrodita

Slnečný Cyprus je obľúbená dovolenková destinácia mnohých Slovákov. Od júna tohto roka bude tento ostrov v Stredozemskom mori prístupný aj z Bratislavy a Košíc, letecká spoločnosť Cyprus Airways spúšťa priame lety do Larnaky.

Cyprus , ostrov lásky, kde sa podľa legendy vynorila z mora bohyňa lásky Afrodita, je veľký ako pätina Slovenska a má niečo vyše 800-tisíc obyvateľov.

Je po Sicílii a Sardínii tretím najväčším ostrovom Stredozemného mora. Ročne privíta asi 2,5 milióna dovolenkárov, a veľa Slovákov už objavili cyperské krásne pláže, čistý piesok, gýčovo azúrovú vodu, vynikajúcu kuchyňu a veľa pamiatok spojených s láskou.

Slnko tu svieti 320 dní v roku a teploty len výnimočne klesnú pod 10°C.

Na tomto mieste sa podľa legendy vynorila Venuša.

Cyprus je ostrov na križovatke troch kontinentov a svetov, čo sa odráža v jeho histórii a tradíciách. Cítiť to aj v prírodnom prostredí, v pohostinnosti ľudí a kultúre.

Cyperčania sú hrdí na svoje pláže, ktoré sú najväčším lákadlom pre turistov. Agia Napa, Protaras, Konnos, sú miesta s najlepšími plážami na ostrove, so zlatým pieskom a tyrkysovou vodou. Avšak všetky pobrežné mestá majú organizované pláže vhodné na kúpanie.

Kúpať sa tu dá od mája až do konca októbra. Podľa Európskej agentúry pre životné prostredie má Cyprus najčistejšie vody v Európe. V roku 2017 získalo 64 pláží modré vlajky čistoty.

Ideálne pre deti a rodiny

Cyprus je aj rodinnou destináciou. Deti tu milujú piesočné pláže a ich plytké a teplé vody. Je tu veľa ponúk pre rodiny, parky, ekologické farmy, detské ihriská alebo náučné chodníky, jednoducho stačí využiť zariadenia a služby ponúkané v rodinných hoteloch.

Cyprus sa môže pochváliť aj bohatým kultúrnym dedičstvom. Návštevníci môžu objavovať napríklad scény z gréckej mytológie ilustrované na mozaikových podlahách v Pafose, pamiatku svetového kultúrneho dedičstva – grécko-rímske divadlo Kourion, alebo stredoveký hrad Kolossi.

Cyprus to nie sú len pláže, more a história. Milovníkov agroturistiky potešia rôzne aktivity na dedinách, napríklad včelárstvo a produkty z neho, zber byliniek a plodov, možnosti pešej turistiky, ale aj ukážky tradičných remesiel, akými sú keramika, či výšivka z Lefkaritiko.

Ide o celoročnú destináciu

Počas zimného obdobia ponúka množstvo športových aktivít, potápanie (v troskách Zenovia, ktorý je uvedený v prvej desiatke vrakov na svete), cykloturistiku v horách, na pobreží alebo v meste, golf ( 4 ihriská) alebo cvičenie jogy pri mori.

Jedno z najkrajších golfových ihrísk sa nachádza blízko pobrežia, neďaleko od skaly Aphrodité, kde sa podľa legendy vynorila z mora bohyňa lásky.

Počty turistov na Cypre za posledné tri roky výrazne vzrástli, čo viedlo k ďalším investíciám do cestovného ruchu. Mnohé hotely zrekonštruovali a rozšírili svoje zariadenia a zároveň sa budujú stále nové hotely.

Cyprus Airways lieta z BA

Letecká spoločnosť Cyprus Airways od júna 2019 otvára priame linky z Bratislavy a Košíc do Larnaky. Národný dopravca Cyprus Airways disponuje modernými lietadlami Airbus 319 a poskytuje plnohodnotné služby, napríklad aj v prípade prepravy batožín, kde neuplatňuje obmedzenia aké majú nízko nákladové letecké spoločnosti.

Na ostrove nie sú veľké vzdialenosti, z moderného letiska v Larnake sa dostanete rýchlo do cieľa vašej destinácie.

Cyprus treba vidieť a zažiť. Tak teda, Kopiaste – vitaj, vojdi a cíť sa u nás dobre. Takto vítajú každého návštevníka Cyperčania, ktorí majú pohostinnosť v krvi.