Pohyb znamená život. Majú 100 rokov a súťažne behávajú

O tom, že aj v pokročilom veku sa dajú dosahovať pozoruhodné výkony svedčí mnoho príkladov z domova i zo zahraničia.

Patrí medzi ne aj slovenský maratónec Ján Hazucha, ktorý dosiahol ďalší veľký úspech. Nedávno triumfoval na jubilejnom 40. ročníku maratónu v Chicagu v kategórii 75 až 79-ročných časom 3:39:21 h.

Sedemdesiatpäťročný Zvolenčan vyhral s veľkým náskokom, druhého v cieli v tejto vekovej kategórii Rucharda Kutznera z USA predstihol takmer o 8 minút a tretieho, ďalšieho Američana Dwayna Biesa Vanbesiena dokonca až o vyše 25 minút.

Ján Hazucha vyhral vo svojej vekovej kategórii v Chicagu aj tretí z prestížnych maratónov v USA, predtým bol najlepší v Bostone (2015) aj v New Yorku (2017). Na konte však má i ďalšie cenné triumfy v Berlíne (2013), Aténach (2015), Viedni, Prahe a na MMM v Košiciach.

Na budúci rok chce štartovať v Londýne a Tokiu s cieľom skompletizovať víťazstvá na všetkých šiestich podujatiach patriacich do lukratívneho seriálu World Marathon Majors, kam patria podujatia v Tokiu, Bostone, Londýne, Berlíne, Chicagu a New Yorku.

Sú však aj iné príklady športocov – veteránov. Na halových majstrovstvá USA atlétov-veteránov sa zrodil nový svetový rekord v kategórii 100+ . Na pretekoch v štáte Maryland 102 ročná Julia „Hurricane“Hawkins dosiahla v behu na 60 metrov najlepší svetový čas, 24,72 sec.

Medzi mužmi dominoval 100-ročný Orville Roberts, takisto v novom svetovom rekorde. Roberts je výnimočným zjavom v tejto kategorii, je držítelom už 6 svetových rekordov v rôznych disciplínach. Julia Hawkins bola v mladosti cyklistickou pretekárkou, s behom začala až vo veľmi vysokom veku.