Aj malá záhradka dokáže hýriť farbami. Praktické rady do novej záhradkárskej sezóny

Bojíte sa koronavírusu? Hor sa do záhrady! Pobyt na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu, vyhnete sa stretnutiam s inými ľudmi a nič sa nevyrovná pohľadu na rozvihnuté záhony.

Aj v záhrade malých rozmerov sa môžete cítiť útulne. Treba však vedieť, ako správne rozmiestniť rastliny.

Pri plánovaní malej záhrady je potrebné myslieť na to, že menej je niekedy viac. Príliš veľa prvkov, ktoré do nej umiestnite, môže pôsobiť chaoticky a stiesnene.

Napriek tomu sa malá záhrada dá zariadiť tak, aby pôsobila útulne a príjemne. Prezradíme vám niekoľko trikov.

Sirôtky na jar potešia každé oko. Zdroj foto: pixabay

Pozor na výšku a tvar plota

Keďže nevýhodou malej záhrady je, že k nám susedia majú bližšie, pri jej plánovaní treba myslieť na to, aký plot použijete.

Ak sa chcete chrániť pred pohľadmi zvedavcom vysokým murovaným plotom, pozor, presne takéto riešenie vašu záhradu opticky zmenší.  Zvoľte radšej  drevené alebo prútené ploty s popínavými rastlinami, ktoré pôsobia útulnejšie.

Dobrým nápadom je tiež vysadiť tvarovateľné dreviny tzv. špaliere. Tie sa tvarujú iba plošne, preto zaberú menej miesta.

Vyvýšené záhony sa tešia čoraz väčšej obľubde, hlavne u seniorov. K zelenine sa netreba zohýbať. Zdroj foto: pixabay

Štrk namiesto trávnika

Malé zatrávnené plochy sa ťažko kosia a kosačku tiež treba niekde skladovať, čo môže byť ďalší problém. Riešením môže byť štrková cestička s obrubníkom z dlažbových kociek.

alchemilka
Alchemilka. Zdroj foto: Pixabay

Vsaďte na trvalky

Okrasné trávy a trvalky dodajú aj vašej malej záhrade potrebné farby a vône. Ak si neviete z množstva kvetov vybrať,  skúste nasledovné kombinácie.

Záplavu zelenožltých súkvetí vám vyčarí alchemilka mäkká. Pre milovníkov karmínovočervenej farby je zas vhodnou voľbou pakost krvavý, ktorý je nenáročnou rastlinou na pestovanie.

Žltý odtieň dodá ľaliovka Happy Returns alebo rudbekia Goldsturm.O tú správnu vôňu sa postará levanduľa Felice či liečivá šalvia lekárska, ktorá nájde využitie aj vo vašej kuchyni.

Z okrasných tráv sú peknou voľbou napríklad texaská tráva Muhlenbergia capillaris, perovec psiarkovity Hameln alebo impozantná kortaderia.

muhlenbergia-capillaris-3764451_1920
Texaská tráva Muhlenbergia capillaris. Zdroj foto: Pixabay

Ak si predsa len chcete dopriať napriek nedostatku miesta stromy, zvoľte také, ktoré sa dajú tvarovať.

Napríklad agát biely je vďaka správnemu tvarovaciemu rezu ideálnym prvkom vašej útulnej minizáhradky. Veľa miesta nezaberie ani smrek biely Picea glauca, ktorý dorastá do výšky iba okolo jedného metra.

Zdroj foto: pixabay
Článok je prevzatý z portálu www.nasazahradka.sk