Tajuplná kostnica v Brne

Nemusíte cestovať do Paríža, v brnianskom kostele sv. Jakuba je uložených viac ako 50-tisíc kostrových pozostatkov. Ide o druhú najväčšiu kostnicu v Európe, hneď po parížskych katakombách. 

Brno leží medzi dvoma hradmi – Špilberkom, na kopci v srdci mesta, a hradom Veveří, ku ktorému môžete doplávať romantickou loďou či parníkom po Brnenskej priehrade.

Mesto na Morave však skrýva oveľa viac zaujímavostí, o ktorých bežný turista ani netuší. Villu Tugendhat, Zoo s bielymi medveďmi, Starú radnicu s kostýmovanými trubačmi, Mahenovo divadlo, Moravské zemské múzeum alebo sa vydajte po stopách brnenských záhad.

Jedinečným lákadlom je druhá najväčšia kostnica v Európe po Paríži. Je tajuplná, možno v niekom naháňajúca strach, ale pôsobivá. Taký je pohľad do podzemia kostola sv. Jakuba. Odkaz histórie v podobe desiatok tisíc ľudských ostatkov v neobyčajnej expozícii, ktorá svojim rozsahom nemá v strednej Európe obdobu a už druhý rok po otvorení láka tisíce návštevníkov.

V brnianskom kostole sv. Jakuba je uložených viac ako 50 tisíc kostrových pozostatkov, ktoré tu boli ukladané predovšetkým počas obdobia stredovekých morových a cholerových epidémií, aj z čias tridsaťročnej vojny a švédskeho obliehania. K znovuobjaveniu kostnice došlo až v roku 2001, v priebehu rekonštrukcie námestia a prieskumu podzemných priestorov.

Pôvodne krypta slúžila ako pohrebisko až do konca 18. storočia, kedy bol preplnený svätojakubský cintorín presunutý na okraj mesta. Kostnica bola uzatvorená a prakticky zabudnutá.

Žltá farba kostí znamená choleru

Z antropologických výskumov vyplynulo, že časť pochovaných zomrela na mor a choroby, ktoré sa dali odhadnúť podľa sfarbenia kostí. Žltá farba označovala choleru, červená mor. V tretej komore, súčasti zádušnej kaplnky sú priestory brnianskej kostnice , ktoré sú dokonca európskym unikátom. Kosti tu sú ponechané podľa pôvodnej formy pochovávania, vrstvené na seba.

Okrem tisícov kostrových pozostatkov tu môžu návštevníci vidieť aj dve kompletné kostry z nájdených barokových rakiev. Jedna patrila trinásťročnej dievčine, druhá dospelému mužovi.

Architektom sa pri budovaní kostnice podarilo pôsobivými chodbami a kryptami, pritiahnuť pozornosť návštevníkov, kde s geometrickou presnosťou sú poskladané ostatky tiel, prevažne kĺbové hlavice a lebky. Umelecké podsvietenie interiéru a hudba v pozadí, podčiarkujú pôsobivosť, jedinečnosť a tajuplnosť tohto miesta.

Vstup do kostnice je vedľa priečelia kostola sv. Jakuba na rovnomennom námestí, zhruba 100 metrov od hlavného brnianskeho námestia Slobody a je dobre viditeľný podľa masívneho pieskovcového monolitu.

Kostnica je otvorená od utorka do nedele od 9,30 do 18,00 hodiny. Počas letnej sezóny je pre veľký záujem vhodné vstupenky si rezervovať. Seniori majú zľavu, 70 Kč.