Táto diagnóza sa týka aj žien nad sedemdesiat

Rakovina prsníka je najčastejším nádorovým ochorením u žien, celosvetovo si vyžiada ročne viac než 600-tisíc životov. Na Slovensku je úmrtnosť na toto onkologické ochorenie jedna z najvyšších a európsky priemer presahuje o viac ako 20 %.

Rakovinou prsníka trpí na Slovensku okolo 3000 žien, tretina z nich sa nikdy nevylieči. Dobrou správou je, že choroba sa nemusí skončiť fatálne. Kombináciou kvalitného skríningu, včasného záchytu a moderných liečebných postupov vieme tieto čísla zmeniť. Rakovina prsníka tak môže byť pre pacientku chronickým ochorením, s ktorým môže žiť plnohodnotný, zdravý a kvalitný život. A to aj vďaka moderným terapiám určeným na včasné štádium rakoviny prsníka, ktoré sú plne hradené z verejného zdravotného poistenia.

Karcinóm prsníka diagnostikujú čoraz mladším ženám

Výskyt rakoviny prsníka sa celosvetovo zvyšuje, v minulosti sa najčastejšie diagnostikoval u žien nad 60 rokov, posledné roky vo zvýšenej miere zasahuje aj ženy v období 25. až 45. roku života. „Úspešnosť liečby závisí od toho, ako ďaleko rakovina pokročila. Kriticky dôležité sú preto prevencia, skríning, včasný záchyt, ale aj znalosť typu karcinómu prsníka. Ak je karcinóm zachytený včas, vieme pacientkam podať liečbu, ktorá im môže zachrániť život, ak je naopak zachytený v pokročilom štádiu, môže byť mimoriadne agresívny a aj samotná liečba je náročnejšia, prípadne obmedzená,“ vysvetľuje onkologička MUDr. Miroslava Malejčíková s tým, že liečebný postup pri včasnom karcinóme prsníka, teda ešte predtým, než sa rakovina rozšíri do okolitých tkanív, je komplexný, pričom môže zahŕňať systémovú liečbu pred chirurgickým zákrokom i po ňom a rádioterapiu. Cieľom tejto liečby je odstrániť rakovinové bunky a zabrániť ich návratu.

MUDr. Miroslava Malejčíková

Ženy nad 70 môžu tiež ochorieť

Aj keď nárok na preventívnu mamografiu majú ženy od 40 do 69 rokov, aj staršie ročníky majú možnosť preventívneho mamografického vyšetrenia, ak o to požiadajú a samovyšetrením zistili problém. Mamografia vie odhaliť malé ložiská zhubných buniek, ktoré sa ešte nijako neprejavili a zatiaľ ani nevytvorili metastázy. Včasné mamografické vyšetrenie môže zachrániť život a aj ženy vo vyššom veku môžu v prípade včasného odhalenia nádoru ešte žiť naďalej plnohodnotný život Vyšetrenie je tiež plne hradené zdravotnou poisťovňou.

Až 300 žien ročne zomiera zbytočne

Ako však zabezpečiť včasný záchyt onkologického ochorenia u žien? Najúčinnejšou metódou je pravidelné samovyšetrovanie prsníkov a mamografické vyšetrenie. Pravidelná mamografia dokáže ochorenie odhaliť už o tri až päť rokov skôr, než by bolo možné ložisko nahmatať napríklad pri samovyšetrení prsníkov. Štatistiky však ukazujú, že mamografiu absolvuje pravidelne len okolo 30 % slovenských žien. „Nárok na preventívnu mamografiu majú ženy od 40 do 69 rokov, ženy vo veku 20 až 39 rokov majú nárok na ultrasonografiu prsníkov. Len malé percento však tieto služby využíva. Až 300 slovenských žien ročne zbytočne zomiera na rakovinu prsníka, pretože neabsolvovali preventívnu mamografiu. Ženy, u ktorých sa zistí nádor s priemerom menším ako jeden centimeter, majú 90 až 100 percentnú šancu na úplné vyliečenie bez nutnosti väčšieho zásahu či chemoterapie,“ uviedla podpredsedníčka predstavenstva VšZP MUDr. Beata Havelková, MPH.

Skríningová mamografia vie odhaliť malé ložiská zhubných buniek, ktoré sa ešte nijako neprejavili a zatiaľ ani nevytvorili metastázy. „Pozvánky na mamografiu od zdravotných poisťovní bohužiaľ často končia v koši. V krajinách Európskej únie takýto skríning funguje už desiatky rokov a úmrtnosť medzi 50 až 69-ročnými ženami za posledné roky klesla o 35 %. Ak by ženy mamografiu absolvovali pravidelne, môžeme ich zachrániť oveľa viac,“ doplnil MUDr. Andrej Čižmár zo zdravotnej poisťovne Dôvera. Mnohokrát je to však nedostatočná informovanosť a mýty, ktoré ženy od preventívneho vyšetrenia odrádzajú.

Amazonky pomáhajú

Občianske združenie Amazonky spája ženy všetkých vekových skupín, ktoré sa liečili alebo sa liečia na karcinóm prsníka. Týchto diagnóz, bohužiaľ, pribúda. Rakovina prsníka pritom vôbec nemusí byť smrteľným ochorením. Pri skorom záchyte ju vieme liečiť.Na Slovensku máme kvalitné prístroje a ženám vysvetľujeme, že strach z mamografie je neopodstatnený. Rakovina prsníka sa dá vyliečiť, treba ju len zachytiť včas Je však dôležité, aby ženy vedeli o možnostiach prevencie a aby z nej nemali strach, ani z diagnostiky, ani z liečby,hovorí predsedníčka OZ Amazonky Dominika Kormanová.