Tipy na dobré čítanie. Khaleid Hosseini

Tento týždeň odporúča Anna Klačanová z Miestnej knižnice Bratislava Rača diela americko-afganského spisovateľa a lekára Khaleida Hosseiniho.

Khaleid Hosseini debutoval v roku 2003 románom Majster šarkanov, ktorý sa stal medzinárodným bestsellerom a predalo sa z neho viac ako 12 miliónov výtlačkov po celom svete.

Spisovateľ Khaleid Hosseini. Zdroj foto: wikimedia

Khaleid Hosseini: Majster šarkanov

Majster šarkanov je spoločenský román opisujúci príbeh dvoch spoločensky odlišných priateľov z Afganistanu s takmer bratským putom.

Amir je chlapec z bohatej rodiny, Hasan zasa patrí k nenávidenej hazarskej menšine. Ich nezvyčajne silný vzťah sa naruší po tom, čo Amir po vyhratých pretekoch šarkanov zbabelo zradí Hasana.

Vstup sovietskych vojsk prinúti Amilovu rodinu emigrovať do Kalifornie, kde sa Amir po ťažkých začiatkoch presadí ako úspešný spisovateľ, ale minulosť ho stále prenasleduje.

V jeho vlasti však ešte žije človek, ktorý pozná spôsob, ako sa stať dobrým.

Khaleid Hosseini: Tisíc žiarivých sĺnk

Hosseiniho druhý román vyšiel v roku 2007 a dodnes patrí medzi najpredávaejšie románové tituly vo Veľkej Británii (viac ako 700-tisíc predaných výtlačkov).

Dojímavý a emóciami nabitý príbeh má širokého adresáta, vďaka starostlivo premysleným a charakterovo prepracovaným postavám nie je len o láske a ponižovaní, ale aj o zmysle života, stratách, zodpovednosti a odpúšťaní.

Román je príbehom o Mariam, ktorá je harami, čiže pankhart. Jej otec nemal dostatok cti, aby sa verejne postaral o ňu a jej matku a tak ich „upratal“ na samotu, kde ich každý štvrtok navštevoval.

Po smrti zatrpknutej matky otec Mariam vydal za oveľa staršieho muža, ktorý sa k nej po zistení neschopnosti donosiť dieťa správa hrubo a ponižujúco. Privedie si druhú manželku, čím vznikne otvorené nepriateľstvo medzi oboma ženami, avšak po narodení dieťaťa druhej manželke sa ich vzťah mení na priateľský a spojenecký s ohľadom na čoraz otvorenejšiu agresivitu manžela.

Khaleid Hosseini: A hory odpovedali ozvenou

Príbeh dvoch mladých polosirôt z afganskej dediny, ktorí majú nádherný a jedinečný vzťah.

V multigeneračnom románe Hosseini podrobne analyzuje spôsoby, akými sa v rodinách vychováva, ale aj zraňuje, zrádza a rešpektuje, ako sa obetujeme jeden pre druhého a neraz nás zradí konanie našich najbližších v osudných okamihoch.