Via Carnutum – prechádzky, ktoré zvládnete

Ideálne pre seniorov – milovníkov vandrovania.

V regióne Römerland Carnuntum, medzi Hainburgom a pohorím Leithagebirge v Dolnom Rakúsku na jeseň minulého roka otvorili päť nových prírodných okruhov pre milovníkov nenáročnej, pešej turistiky. Spája ich spoločný názov Via.Carnuntum.

Všetky trasy sa nachádzajú neďaleko naších hraníc a ponúkajú pekný zážitok aj pre tých, ktorí sú menej zdatní a chcú si užiť pobyt v prírode. Pritom majú možnosť rozšíriť svoje vedomosti o histórii okolia. Vychádzky cez vinice alebo v lese si užijú najmä rodiny s deťmi a seniori. Ide naozaj o okruhy, lebo trasa sa vždy končí tam, kde začala.

Vzdialenosti od šiestich do dvanásť kilometrov zvládnu dospelí aj s detským kočíkom čis malými deťmi.
Kopce, ktoré sú takmer na dosah ruky z Bratislavy, sa vypínajú z panónskej roviny. Hainburger Berge, Arbesthaler Hügelland a Leithagebirge – ponúkajú krásne pohľady na okolitú krajinu a aktívny oddych na túre.

Cesty sú mimoriadne dobre značené, ich spoločným názvom je VIA.CARNUNTUM. (odkaz na obdobie, keď tu žili Rimania) a majú celkovú dĺžku 70 kilometrov.

Ako sme sa mali možnosť o tom osobne presvedčiť nechýbajú ani nové orientačné tabule a miesta na oddych. Veľa popisov a informácií je aj v slovenčine.

Na viacerých miestach sa nachádzajú aj tzv. audioguide v angličtine alebo nemčine. Informujú záujemcov o histórii regiónu, jeho faune a flóre, odrodách miestneho vína, nasmerujú ich do vínnych uličiek a poslúžia aj zaujímavými, miestnymi historkami.

Každý z piatich okruhov má zaujímavosti vyznačené aj pre zrakovo postihnutých. Aplikáciu Apps si môžete stiahnuť do vášho mobilu už pred výletom. Projekt podporila Európska únia.

Bližšie informácie nájdete na webovej stránke Niederösterreich-Tourismus alebo na stránke www.via-carnuntum..at.

Päť nových turistických okruhov, ktoré tvoria Via.Carnuntum.:

VIA.VISTA. – Braunsberg Wanderrunde (krásny výhľad na Dunaj)
VIA.MONTE. – Königswarte Berg (z drevenej veže je krásny výhľad na Bratislavu)
VIA.CELLA. – trasa od obce Prellenkirchen po Edelstal, od vínnej uličky až po oblasť vínnych pivníc
VIA.VINUM. – po stopách vína, Weinwandern Carnuntum
VIA.SILENCIUM. – Okruh Púšť (Wüst) v Mannersdorfere a obec Hof (relatívne najďalej od hraníc)

Každá z piatich trás je jedinečná, poskytuje nevšedný zážitok. Oplatí sa vidieť a zažiť.