Robert Vano – Výstava Memories v Danubiane a vo Viedni

Fotograf svetového mena Robert Vano oslávi 5. mája sedemdesiatku a ako sám úsmevne tvrdí už je zaradený medzi seniorov.

Narodil sa v Nových Zámkoch, má americký pas a už vyše dvadsať rokov žije v Prahe. V Bratislave však vystavuje prvýkrát.

Obálka knihy Memories

Retrospektívna výstava v Danubiane potrvá do 11. marca, má názov Memories a obsahuje takmer dve stovky fotografií z rôznych období a miest, kde počas svojej kariéry pôsobil a sú prierezom jeho tvorby.

Od 18. marca si ju môžete pozrieť vo Viedni v Českom centre.

„Som nesmierne rád, že po prvýkrát môžem celý cyklus MEMORIES predstaviť práve v Bratislave. Aj keď som sa narodil na Slovensku, v Bratislave som ešte nikdy nevystavoval. Naviac ma k tomuto mestu viažu spomienky z obdobia pred mojou emigráciou“, hovorí Robert Vano.

Jeho život je príbehom úspešného Slováka v zahraničí

Mal veľmi pestrý život – umýval riad, umýval hlavy, ale všetko sa mu zišlo. Najmä však to, že robil asistenta slávnemu módnemu fotografovi Horstovi P. Horstovi, Marcovi Glavianimu alebo Leovi Castellimu. To bola vstupenka do sveta fotografie.

Malo for Elle, Island 1998

Od roku 1984 je samostatným fotografom. Po emigrácii pôsobil v New Yorku, Paríži, Miláne a v Prahe, kde fotografoval pre módne časopisy Vogue, Cosmopolitan, Harper’s Bazaar.

V roku 2010 získal Európsku cenu Trebbia za tvorivú činnosť. Preslávil sa najmä mužskými aktmi. V roku 2009 mal veľkú výstavu The Platinum Collection v pražskom Mánese.

Od roku 1995 žije v Prahe, kde pracoval ako umelecký riaditeľ českého vydania časopisu Elle a neskôr ako kreatívny riaditeľ v agentúre Czechoslovak models.

Vo vydavateľstve Slovart mu vyšli knihy Memories a Fotka nemusí byť ostrá.

Kuchárka ochutená umeleckými fotografiami

Robert Vano okrem fotografovania rád aj varí. Má rád tradičné slovenské jedlá a najmä husaciu pečeň. Vo svojej knihe Kuchařka pro kluky, ktorá obsahuje okolo sedemdesiat vlastných receptov a je doplnená autorovými umeleckými fotkami z kuchyne sa predstavuje v úlohe gurmána a kuchára.

Fotografický cyklus MEMORIES vznikal postupne. Robert Vano sa pôvodne venoval len príprave knižného projektu. V nadväznosti na jeho vývoj sa rozhodol doplniť knihu rovnomennou fotografickou výstavou, ktorá vznikala počas niekoľkých rokov.

MEMORIES Roberta Vana tvorí viac než stodeväťdesiat farebných a čiernobielych fotografií, pochádzajúcich z rôznych časových období. Významná časť tejto veľkolepej retrospektívy vznikla v New Yorku, Paríži či Miláne, kde fotograf v priebehu svojej kariéry pôsobil.

Peonies, Praha 2015

Spomína na 70. a 80. roky

Kniha aj výstava MEMORIES prinášajú prierez jeho tvorbou od roku 1968 až po súčasnosť, na základe asociácií samotného autora.

Fotografické spomienky Roberta Vana rovnako ako jeho osobnosť majú výnimočný charakter. Svoju premiéru zažili koncom minulého roka v Prahe pri príležitosti uvedenia knižnej publikácie MEMORIES.

Výstava po prvýkrát predstavila farebnú tvár autorovej tvorby, ktorá je pre jeho rukopis dosť netradičná. Zámerom bolo priniesť verejnosti niečo nové a upútať jej pozornosť na snímky fotené Polaroidom, ktorý fotograf s obľubou používal v období sedemdesiatych a osemdesiatych rokov.

Výstava Memories v v bratislavskej  Danubiane potrvá do 11. marca odkiaľ bude prenesená do Viedne.