Vianočná Trnava s mobilom

Do ôsmich okien v centre Trnavy sa na zimu opäť sťahujú škriatkovia. Ožívajú vďaka mobilnej hre Škriatkovo kúzlo, ktorá bude aktívna do februára.

Príbehy najznámejších pamiatok Trnavy je zasa možné spoznať prostredníctvom mobilnej aplikácie Špacírka. Stačí si ich spustiť v telefóne a vydať sa objavovať.

Škriatkovia v oknách a rozozvučia aj hudobné nástroje

Škriatkovo kúzlo je rozprávková hra pre rodiny s deťmi a je možné si ju bezplatne zahrať cez stránku https://skriatkovia.trnava.sk.

Ide o interaktívnu hru, ktorá kombinuje tradičné výtvarné ilustrácie prostredníctvom mobilnej aplikácie s reálnymi kulisami umiestnenými v oknách a výkladoch v úzkom centre mesta Trnavy.

„Jednotlivé stanovištia zvládnete prejsť za 20 až 30 minút. Začiatok je pri Mestskej veži, pokračuje sa na Nádvorie, k divadlu, mestskej radnici a hra sa končí na pešej zóne. Aj tento rok môže každý, kto sa rozhodne pomôcť škriatkovi Krémešovi, očakávať na konci hry malé prekvapenie,‟ hovorí Jana Pekárková zo Zaži v Trnave a dodáva, že „hra je alternatívnou aktivitou počas adventu a vznikla minulý rok, kedy sme nezažili tradičné vianočné trhy v centre mesta.‟

Tvorcovia sa inšpirovali tým najkrajším, čo sa s vianočným obdobím spája a to sú detské rozprávky. Škriatkov malý svet sa rozsvieti každý podvečer v oknách budov a poteší všetkých okoloidúcich, či už s mobilom v ruke alebo bez neho.

Pomocou telefónu však rodičia s deťmi môžu rozsvietiť škriatkovu lampu, roztočiť kompas či rozozvučať hudobné nástroje.

Predvianočnú tematiku škriatkov doplní v centre Trnavy aj divadelné kaukliarske predstavenie Škriatkovsky dobré Vianoce a to 12. decembra o 15:00 hod. v západnom krídle radnice.

Pamiatky Trnavy cez Špacírku

Spoznať ďalšie príbehy inšpirované skutočnosťou, previazané s najznámejšími pamiatkami Trnavy, je možné aj cez aplikáciu Špacírka.

„Je vhodným doplnením krátkej návštevy mesta, počas ktorej nemáte čas na sprievodcu, no napriek tomu vás zaujme história niektorej z pamiatok. Príbehy Baziliky sv. Mikuláša, Dolnej brány alebo najväčšieho mestského opevnenia, ktoré vám rozpovie, môžu byť aj zaujímavým spestrením prechádzky s priateľmi alebo s rodinou,‟ dodáva Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

Aplikácia je bezplatnou alternatívou prehliadky mesta so sprievodcom, v ktorej sa nachádza dvanásť príbehov spojených s významnými pamiatkami a miestami Trnavy.