Cestovanie seniorov v lete po pandémii

V týchto dňoch sa začali uvoľňovať obmedzenia spojené s pandémiou a my rozmýšľame, kam sa vyberieme v lete. Bude cestovanie bezpečné a aké sú odporúčania odborníkov v cestovnom ruchu seniorom?

Na otázky s témou cestovanie seniorov v lete po pandémii odpovedali špecialisti z oblasti cestovného ruchu.

1) Kam odporúčate cestovať v lete seniorom?

2) Čo by mali vedieť pred cestou a na čo by určite nemali zabúdať. Odporučili by ste seniorom ísť na dovolenku letecky?

3) Aké sú vaše odporúčania pre starých rodičov, ktorí sa vyberú na dovolenku s vnúčatami?

Nora Gill, riaditeľka Českej centrály cestovného ruchu:

1) Tento rok bude zrejme veľmi dobrá príležitosť navštíviť napríklad Prahu alebo Český Krumlov a užiť si ich bez davov turistov zo zámoria, ale i niektorých európskych destinácií a ďalších krajín, ktoré možno nebudú môcť Česko navštíviť vôbec.

Aktuálne sa v Prahe dokonca smerom nadol výrazne pohli i ceny v reštauráciách, čo určite poteší každú peňaženku. Okrem klasických mestských destinácií, ktoré si budete môct vychutnať v pokojnejšej atmosfére, sa ponúka celá škála cieľov na českých horách, kde je veľký výber od nenáročných peších trás, cez cyklotrasy – napr. v Beskydoch, v Buchlovských kopcoch, na Vysočine alebo na Šumave až po prechádzky doslova v oblakoch, ktoré ponúkajú veľmi populárne tzv. stezky korunami stromov.

Stezka Valaška.

Tá najnovšia sa volá Stezka Valaška, je otvorená len druhý rok a nájdete ju neďaleko Rožnova pod Radhoštěm, kúsok od ikonických tzv. Pusteven. Nenáročnú cykloturistiku ponúka kúsok od slovenských hraníc aj obľúbená cyklotrasa pozdĺž Baťovho kanála alebo až 1200 km dlhá sieť vinárskych cyklochodníkov, ktoré vedú malebnou krajinou medzi vinohradmi od juhomoravského starobylého Znojma až po slovácku metropolu Uherského Hradišťa.

Pri rozhodovaní kam sa vybrať, pomôže aj cestovateľský portál kudyznudy.cz, ktorý ponúka už viac ako 60-tisíc tipov na výlet či dovolenku.

Baťov kanál. Foto: Vladimír Kubík, CzechTourism

2) Záleží na tom, kedy by sa cesta mala realizovať. Cesty do Česka sa uvoľňujú a od 15. júna by Slováci mohli do Česka voľne cestovať. Polícia ČR však môže pristúpiť ku kontrole kdekoľvek „vo vnútrozemí“ a tak pre slovenských návštevníkov naďalej platí povinnosť preukázať sa negatívnym testom na Covid-19, ak nejde o cestu spadajúcu pod výnimky špecifikované Ministerstvom vnútra ČR. Vítaným aktuálnym rozšírením služieb v rámci už zmieňovaného portálu Kudy z nudy je, a to nielen kvôli súčasnej pandémii, nadviazanie spolupráce s aplikáciou Záchranka. Zameria sa na osvetu bezpečného cestovania a informovanosť turistov na území Českej republiky o prípadnom efektívnom privolaní zdravotníckej  záchrannej služby, prípadne horskej, či vodnej záchrannej služby. Kto má v mobilnom telefóne stiahnutú túto aplikáciu, nájde v nej tlačidlo, ktoré ho k Záchranke priamo dovedie. Po kliknutí naň je možné poslať núdzovú správu priamo na dispečing zdravotnej záchrannej služby. V prípade, že aplikácia Záchranka inštalovaná nebude, dostane sa užívateľ cez tlačidlo aplikácie Kudy z nudy priamo do Google Play alebo App Store, kde si ju bude môcť zadarmo stiahnuť.

Samozrejmosťou pred každou zahraničnou cestou by malo byť poistenie na cestu a dostatočný počet liekov, ktoré beriete na celú dobu pobytu v zahraničí. Užitočné je rovnako registrovať sa pred nástupom na akúkoľvek zahraničnú cestu bezplatne na stránke slovenského Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí v rámci systému pomoci cestujúcim v zahraničí. I tu platí staré známe heslo – šťastie praje pripraveným.

A čo sa týka leteckej dopravy, treba byť teraz obozretní a zvážiť, či nie je vhodnejšia doba na cestovanie do bližších destinácií a leteckej doprave a rušným medzinárodným letiskám sa nateraz skôr vyhnúť.

Hradec nad Moravicí. FOTO: Archiv Moravian-Silesian Tourism

3) Dovolenka s vnúčatami je stále populárnejšia forma dovolenky. So zmenenými politicko-spoločenskými podmienkami a zmeneným životným štýlom začali ľudia v seniorskom veku oveľa viac aktívne cestovať a do týchto svojich ciest stále viac zapájajú i vnúčatá. Trávia spoločne voľný čas, kultivujú rodinné vzťahy a zároveň spoločne poznávajú, zdieľajú zážitky. K takémuto typu dovolenky sa dá pristúpiť spontánne, bez veľkých príprav a rezervácií, vo finále to však môže byť väčší adrenalín, než by sme si želali.

Záber z dronu na Stezku Krkonoše. FOTO: Petr Mareš, CzechTourism

Preto odporúčam sa na takúto dovolenku dobre vopred pripraviť – naštudovať si miesto, kam sa chceme vybrať, zarezervovať si ubytovanie, kde sú na malých návštevníkov pripravení, kde kuchyňa odráža detské chute a kde hlučnosť neprekáža iným hosťom. Dôležité sú samozrejme atraktivity v okolí, či už pôjde o špeciálne prehliadky hradov a zámkov určené deťom, animačné programy, špeciálne programy v zoologických záhradách alebo v tzv. zábavno-náučných parkoch a populárno vedeckých centrách, o návštevu aquaparkov, lanových centier a rozhľadní.

Intenzívne zážitky čakajú na obe generácie v Modré u Velehradu, vo Valašskom múzeu v prírode, v Archeoparku Všestary, či v historickej dedinke umení a remesiel a bylinkových záhrad Botanicus u Lysé nad Labem.

Jaroslava Pribylincová, riaditeľka, Agentúra špecializujúca sa na turistický marketing:

1) Naša agentúra sa špecializuje na turistický marketing predovšetkým pre rakúskych poskytovateľov cestovného ruchu a odporúča vycestovať do susedného Rakúska, kde býva hlavne v pohraničných oblastiach aj veľa slovenských rodín.

Príroda je vhodná na turistiku, cyklistiku pre všetky vekové skupiny, malebné mestečká a dedinky nielen vo vzdialenejších Alpách, ale aj hodinku od Bratislavy sú pravým lákadlom po predchádzajúcich náročných týždňoch. V Rakúsku sú už pre návštevníkov otvorené výletné miesta, kúpaliská pri jazerách a začínajú sa pomaly otvárať hotely. V prípade výletu na pár dní odporúčam menšie penzióny, súkromné ubytovanie na sedliackych dvoroch či na horských chatách, teda všade tam, kde nie je na jednom mieste veľa ďalších dovolenkárov. A určite stojí zato vybrať sa aj na jednodenný výlet neďaleko Bratislavy a načerpať tak potrebnú energiu a oddýchnuť si.

2) Pred cestou je dobré oboznámiť sa vopred s miestom, kde by chceli seniori vycestovať a čo by chceli zažiť. Všetko sa dá zistiť na internete. V každom prípade je nutné sledovať situáciu súvisiacu s vycestovaním do Rakúska a zistiť si prípadné obmedzenia. Netreba zabudnúť aj na poistenie liečebných nákladov v zahraničí. A čo sa týka cestovania letecky, ja osobne by som ešte lietadlom necestovala.

3) Dovolenka s vnúčatami je na uváženie každého príslušníka rodiny, starých rodičov i rodičov detí. Za normálnej situácie (pred pandémiou) by som tento typ dovolenky  vítala a odporúčala, je obohacujúca pre všetkých, starí rodičia pookrejú, deti sa tešia na trošku voľnejší režim a rodičia si zase oddýchnu od každodenných povinností s deťmi a môžu sa venovať sebe navzájom. V tomto období by som to možno zvážila a ak, tak by mali byť na dovolenke aj rodičia detí. Pre istotu.

Ľudmila Novacká, predsedníčka FIJET Slovakia, medzinárodnej organizácie novinárov píšucich o cestovnom ruchu:

1) Nevidím rozdiel medzi seniormi a iným segmentom v prípade bezpečných podmienok. Pôvodne dobrá myšlienka ochrany zdravia seniorov nakoniec so striktným obmedzením času pre seniorov v nevhodných hodinách na nákupy vyznievalo dokonca až diskriminačne. Z hľadiska reštrikcií a neistoty  resp. neznámom vývoji uvoľňovania  obmedzení, momentálne vidím istotu na cestovanie na Slovensku.

2) Pred cestou myslieť na svoje osobné potreby a samozrejme dodržiavať prípadné reštriktívne opatrenia. Vzhľadom na neistotu podmienok (občerstvenie, príjem tekutín a pod.) neodporúčam, aby seniori zvolili dovolenku s dlhšími letmi.

3) Z hľadiska sociálnych vzťahov môže  byť cestovanie s vnúčatami  pozitívum pre obidve strany. Pobyty smerované do prírody môžu byť prospešné pre seniorov aj vnúčatá.

Ondrej Lipták, CK INTERMEDIAL, špecialista na Chorvátsko:

1) Odporúčam letecky do Grécka, autom alebo autobusom do Slovinska, ktoré nie je ďaleko alebo na Istriu do Chorvátska, kde bol výskyt COVID -19 minimálny a pláže sú tu také rozsiahle, že má každý dostatok priestoru.

Obmedzené hotelové kapacity sú zárukou pokojnej a oddychovej dovolenky s vysokou úrovňou poskytovaných služieb. Menšia hustota na cestách na začiatku sezóny sa prejaví aj na menšom zdržaní a rýchlejšom cestovaní.

CK INTERMEDIAL, ktorá má takmer 30-ročné skúsenosti s organizovaním zájazdov do tejto oblasti Chorvátska je pripravená poradiť a ponúknuť vhodnú destináciu pre seniorov.

Istria, Poreč. FOTO: CK Intermedial

2) Určite by seniori nemali zabudnúť na kvalitné cestovné poistenie, ktoré pokrýva nielen ošetrenie v maximálne možnej výške, ale aj transfery, sprievod a ubytovanie rodinných príslušníkov v prípade potreby. Ak majú zabezpečenú stravu, tak okrem dokladov a liekov nepotrebujú nič, na mieste sa dá všetko kúpiť. No a ak niekto znáša dobre leteckú dopravu, odporúčam. Treba však rátať toto leto so zdržaniami z dôvodu bezpečnostných opatrení na letiskách.

4) Pre starých rodičov, ktorí sa vyberú na dovolenku s vnúčatami, odporúčam hlavne pevné nervy. (Smiech)

Radi privítame aj vaše predstavy , nápady a pripomienky k tohtoročnej letnej dovolenke.
Píšte na adresu vivasenior@vivasenior.sk